Citat:
Ursprungligen postat av
greta75
Är ju ingen expert men 20% har jag lutat mig mot som gräns för hur många korkskallar det finns i landet. Får flytta den till 25% nu då
Men vindarna vänder alltid. Minns paniken efter Wigh-skandalen.
Intressant att du nu tar upp detta med vilken "gräns" eller vilket "tak" SD har.
För några dagar sedan ställde jag just den frågan i Expressens chatt med Viktor Barth-Kron, tidningens nye politiske kommentator.
Citat:
Min fråga:
"Hur högt kan SD nå egentligen? Man (t ex Sifo, Novus och andra) talade för några år sedan om ett 'tak' på 5%, 8%, 15% och 20%. Mer väljare kunde SD absolut inte attrahera enligt experterna. Detta tak verkar dock höjas med jämna mellanrum. Blir det inte lite fånigt att prata om "tak" när det visat sig stämma så illa i verkligheten? Kan SD nå 30% i valet 2022 eller 2026? Någon tanke?"
Viktor Barth-Krons Svar:
"Det är en vanlig fråga. Jag brukar säga att SD kan nå 100 procent – det enda som krävs är att röstberättigade lägger deras valsedel i ett kuvert i en låda. Att spå in i den politiska framtiden är otroligt svårt, som du själv är inne på har de flesta som försökt misslyckats. Jag drar mig för det.
Däremot kan man försöka söka potential i de data som finns. Expressen publicerade i går en mätning från Sifo där 32 procent uppgav sig ha något slags förtroende för Jimmie Åkesson. Det borde indikera att dagslägets "tak" ligger en bra bit över 22,6 procent (SCB)."
Barth-Kron anser alltså att opinionsinstitutens undersökningar, i det senaste fallet Sifo, visar att taket för SD i dagsläget ligger kring 32%.
Med andra ord är detta prat om s k "tak" och ditt snack om hur många "korkskallar det finns" rätt meningslöst eftersom denna s k gräns eller tak är färskvara. Om man vill prata i dessa termer då finns det ett
dagsläge i taket för hur många som kan tänkas rösta på SD.
Dessutom intervjuades chefen för opinionsanalys på Demoskop, Peter Santesson, om detta i Aftonbladet Morgon igår. Titta gärna på videon och speciellt från 1:58 och framåt. Han säger bland annat:
Citat:
"Man får ju ofta frågan: 'Var är det där taket någonstans?'... taket tenderar att flytta sig ju större partiet blir... det är en spektakulär ökning... men SD breddas ju. Den här gamla bilden av att det är starkt koncentrerat till män och starkt koncentrerat till de lägre utbildningarna, det stämmer allt mindre. Sverigedemokraterna är ett mycket stort parti idag. Och ju större de blir desto mer genomsnittliga blir ju SD-väljarna också."
(Min understrykning ovan)
https://www.aftonbladet.se/tv/a/303339/opinionschefen-blodningen-till-sd-borjar-bromsas-upp
Så din gissning på först 20% och nu uppdaterade 25% bör snarast justeras upp till runt 35% i dagsläget. Det är i de trakterna SD:s nuvarande tak ligger enligt de som bäst kan detta med SD och deras potential att växa.