2019-11-25, 18:10
  #9721
Medlem
57Emmas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rosamund
Jag tror att W*lma är på havsbotten i Kattegat

Varför just Kattegatt?
Citera
2019-11-25, 18:10
  #9722
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flawful
Är du fucking efterbliven? Läs sammanfattningar, finns i det absolut första inlägget. Sökfunktionen finns av en anledning, är du född i förrgår?
Jag har följt denna tråd sen start och jag har heller inte en aning om vem som är W's Pappa.
Så om du nu vet de, så kan du väl tala om de? Länka eller skriv i vilket inlägg de ligger.
Sån attityd som du har är inte riktigt snäll att använda.
Citera
2019-11-25, 18:12
  #9723
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheWolfAmongUs
Fast då tycker jag att du klargör lite dåligt.

Det är ganska sällan numera att elen ingår i hyran, gör den det så ingår både nätavgift och elavgift (aldrig hört om något annat)

Nu för tiden så får nästan varje hyresgäst betala för sin egna elkonsumtion, både för nät och mängden el.

Sen för att klargöra för tidigare som skrivit i tråden :

Bor man i lägenhet så är det i 90% av fallen 1-fas upp till lägenheten. Oftast så är de så att mätaren sitter på en mätartavla nere i kanske källaren bland resterande mätare till resten av alla hyresgäster. Då går det en stigare upp till lägenheten som är avsäkrad innan (oftast) mätaren med 25A. (Inte 10A, 220 V)
Ibland har man mätaren uppe i sin lägenhet också men det är inte riktigt lika vanligt.
Har de 1-fas upp så kan de ta ut runt 5750 watt maximalt och en liten bit över i en ca timme innan huvudsäkring en i källaren gått.
Har de 3-fas så är det ganska troligt med 16A huvudsäkringar och få kan man ta ut runt 11 kw max.

Dock är det extremt svårt att säga hur det skulle kunna vara i huset det MGM bor för det är alltid olika i nästan varje hyresfastighet. De hade ingen direkt stenhård standard förr och de blev oftast väldigt olika i husen.

Sen vet man ju inte heller om MGM har varm eller kallhyra och vad de har för uppvärming då det kan spela en roll i förbrukningen. Är lägenheten av äldre standard eller är den nyligen renoverad?

MEN om det där med den ökande förbrukningen på lördagen stämmer, att det verkligen ökade och det gjordes av med 30Kwh på ett dygn så är det extremt intressant.

Var MGM hemma under lördagen då energin gick åt?
Vad sjutton har han/någon gjort isf? Det är mycket energi som gått åt. Mer än normalt användande. Det är definitivt något för polisen att kolla upp det, spciellt tidpunkten då högsta toppen var.

Energibolaget brukar kunna se i mätarloggarna när och hur mycket energi som användes på dygnen. Hade varit ganska förvånad om inte Uddevalla energi har samma system som många andra i Sverige.


/Elektriker som jobbar enbart med lägenhetsrenoveringar

Stort tack för mycket intressant och kunnigt inlägg!
Vad tror du skulle kunna vara orsaken till den ökade energiförbrukningen? Eller det kanske man inte ska skriva här m tanke på att det skulle kunna störa polisarbetet. Intressant ändå!
Citera
2019-11-25, 18:13
  #9724
Medlem
Nån som har koll på om MGM har skulder? Tänkte med tanke på eventuella mediciner som påstås ha hittats. Jag har hör ett rykte om att BO bett sin familj om pengar för att gå till tandläkaren. Men hon bör ju ha haft gratis tandvård.

Tänker om MGM kanske förväntat sig att BO skulle fixa fram pengar till honom men misslyckats Och han i vrede tar livet ur henne.

OBS. Detta är obekräftade uppgifter och kan mycket väl vara bara ett rykte.
Citera
2019-11-25, 18:13
  #9725
Medlem
Rosamunds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 57Emma
Varför just Kattegatt?

Det är väl närmsta hav till Uddevalla? Finns många hamnar med båtar där dessutom.

Skulle förvåna mig om familjen inte hade tillgång till någon typ av båt. MGM har bott i GBG tydligen och hans mamma ska fortfarande vara boende där.
Citera
2019-11-25, 18:13
  #9726
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av aina08
"Grannen berättar att det var upprörda röster som hördes under torsdagskvällen och ljuden kom ifrån den misstänkte mannens lägenhet, menar grannen.
– Det var skrik och bråk. Det lät som om de slängde något i golvet flera gånger och kastade grejer. Men efter ungefär tjugo minuter blev det helt tyst och jag har inte hört någonting sedan dess."
https://sverigesradio.se/sida/artike...rtikel=7348221

Verkar ju som det är grannen under som hört detta med tanke på att han hört att de slängts någon i golvet.
Gärningsmannen verkar bo längst upp.

Antingen grannen under, bredvid eller snett under. Det kan vara rätt lyhört, ibland kan man till och med höra grannar kissa om man bor nära, oavsett om det är under, bredvid eller snett under. Man kan tycka att fler grannar kan ha reagerat på ljud.
Citera
2019-11-25, 18:13
  #9727
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Mer än en dagsutflykt tror jag inte dom har vågat sig på, med ett lik i bakluckan.

Ja precis, menar så. Varje minut med en kropp i skuffen lär kännas som en timme. Och en jobbig sådan. Han/de har nog siktat in sig på första någotsånär bästa ställe.

Citat:
Ursprungligen postat av Dockland
Köra bil tur och retur Uddevalla - Upplands Väsby gör man lätt på en kväll/natt/morgon, för att exemplifiera en smula.

Ja det stämmer säkert. Men tror hon avlämnats betydligt närmare sett från lgh. GM ville nog köra så lite som möjligt, undvika trafikkameror etc.
Citera
2019-11-25, 18:14
  #9728
Medlem
T34Panzers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mallorcakungen
Säkerligen ngt samband..är väl hårdvaluta med opiater ibland knarkare.
Så absolut en sidoinkomst

Absolut - både bensodiazepiner (stesolid, sobril, iktoviril) och opioider (tramadol, oxikodon både tabletter och plåster) är mycket vanliga hos tex äldre vårdtagare. Och det slarvas mer än man tror med kontrollen.
Citera
2019-11-25, 18:15
  #9729
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kaptenbakofram
Exakt det är ett rykte från Tanum, varken mer eller mindre.
Skulle det möjligtvis komma från någon i närheten av skroten i Hedekas hade de kunnat finnas någon form av sanning i det.

Konstigt, Tanum/Tanumshede kom upp i Bolags-infon om skroten på Hitta.se
Där Befattningshavarna av Moderbolaget är skrivna fattade jag det som?
Citera
2019-11-25, 18:15
  #9730
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dockland
Köra bil tur och retur Uddevalla - Upplands Väsby gör man lätt på en kväll/natt/morgon, för att exemplifiera en smula.

Och?

Det ligger i sakens natur att en person med lik i lasten exponerar sig så lite som någonsin är möjligt för att minska risken för upptäckt.

Kan GM gömma kroppen ett stenkast hemifrån gör hen det, onödigt att riskera att ertappas med ett lik i lasten på väg till Upplands Väsby.

GM kan råka ut för en olycka eller svår sjukdom när som helst precis som alla andra, och det kan i sin tur leda till att GM ertappas.

För mycket står på spel för att ta onödiga risker.

Statistiken visar sannolikt att det är ovanstående som styr var en kropp till slut hamnar.

Visa ett par mordfall i Sverige där en kropp hittas i en helt annan landsände eller mer än cirka en timmes bilfärd ifrån brottsplatsen.
Citera
2019-11-25, 18:15
  #9731
Medlem
Marie-Antoinettes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BeatriceCenci
Har det stått i media, eller vet någon, vilken tid på torsdagskvällen som bråket i lägenheten ska ha varit?


Mellan ca 18-19.00. Och senare på natten, "tunga steg" i trapphuset.
Citera
2019-11-25, 18:15
  #9732
Medlem
T34Panzers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tomyhockey
Har märkt oftast araber kurder brukar skicka till varandra ljud filer istället för sms.

Och med det vill du säga...?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in