Citat:
Nu är väl mobiltömningarna och tömningar av de andra enheterna gammal skåpmat för utredningen (gissar jag). Och de i sig är inget bevis på mordet.
Men jag minns att i mordet på Tova använde åklagaren de sms och Tovas dagbok, vittnes förhör mm som fanns i historiken, för att visa hur hoten och våldet trappades upp och kunde så småningom leda till mord. Det var en del av bevisningen. Vet inte om det kan kallas ett indicium, men tillsammans med annan bevisning kunde man visa att det inte var en enskild händelse som kom fån yttre rymden. Det fanns precis som i det här fallet, tydliga triggers.
Jag litar på vad flera av trådens deltagare berättar om vad som har hänt innan mordet. Jag tror också att det som förekommit i fråga om hot och våld är värre än vad tråden vet.
Det kan man ana när SD förlorade sitt leende i rätten. Han trodde att ingenting gick att bevisa, att han skulle kunna bortförklara allt med att det varit "tjafs" och kanske att L*ena varit den som hotat och krävt.
Det är skönt att han fick förstå att det inte längre handlade om en "lek" som han kunde som vanligt slingra sig ur.
Att han kanske snyftade i rätten, får mig att tro att han tycker synd om sig själv.
Var fanns tårarna, sorgen i texterna, saknaden innan?
Bullar, fika, varma kramar, och nya geoäventyr. Alltid lika glada foton. Extra spännande med underfundiga lekar.
Allt säger mig att han trots allt inte är så smart.
Hade han varit smart nog, hade han fattat att sånt sticker i ögonen, och en utredare lurar du inte så lätt.
Nu är det dags att sluta leka, och för en gångs skull(?) måste SD ta sitt ansvar.