2019-11-10, 18:47
  #553
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ellabellak
Ja, tänker ändå att det är en rimlig teori att de sköts för vilken gruppering de tillhörde och inte något de gjort. Tänker att de sålde narkotika endast än sålänge. De som sköt dem är nog I motsvarande ålder och hungriga på att få ett rykte.

Är det klarlagt om det var pistol eller karbin som de sköts med?

Det verkar ju vara andra i den döde BO’s släkt som mördats, kan ha med det eller gängtillhörighet att göra, låter rätt troligt.. å andra sidan skjuts folk till höger o vänster väldigt lättvindigt nuförtiden.
Citera
2019-11-10, 18:47
  #554
Medlem
micro113s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Browndawg
Det är nog det att barn är offer denna gång. Kan tänka mig det ses som extra besvärande. Tror inte du?
Är inte det beroende av hur kriminellt aktiva de skjutna är?
Citera
2019-11-10, 18:54
  #555
Medlem
Kallar inte det för barn som håller på med knarkförsäljnig om msn är 15 år !
Citera
2019-11-10, 18:54
  #556
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av harrekex
detta var ett köp mord 300%
Du som har koll, menar du att det var ett beställningsmord? (Och de flesta vuxna i tråden tror inte att de här killarna var speciellt kriminella)
Citera
2019-11-10, 19:16
  #557
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Browndawg
Det är nog det att barn är offer denna gång. Kan tänka mig det ses som extra besvärande. Tror inte du?
Jag tycker det är besvärande någon har valt denna livstil och umgänge. Om de sedan är 15 eller 55 spelar ingen roll. Som man bäddar får man ligga.
Citera
2019-11-10, 19:19
  #558
Medlem
az-Zarqawis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HemligSkauning
200-400 tusen
Jasså? Jag trodde det skulle gå på en mille i alla fall. Sjukt att riskera livstids fängelse för de pengarna. Men så räknar de inte med att åka dit heller :P Jag antar att man står i skuld till någon för att tycka det är värt att göra en sån sak. Sjukt hur som helst!
Citera
2019-11-10, 19:19
  #559
Medlem
tomyhockeys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HemligSkauning
200-400 tusen


nej beror på hitman från balkan ligger på 4-5 lax billigare än så blir det inte.
Citera
2019-11-10, 19:21
  #560
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sam.Boyd
Nu är Malmö chockade enligt TV4 som sänder från platsen.

15 åriga barn skjutna i välplanerat dåd.

En inte allt för kvalificerad gissning är väl att de sålt knark i fel del av stan.

Det lär antagligen framkomma om de var beväpnade eller/om de hade narkotika eller större summor pengar på sig.

Det som idag sker i Malmö lär vara vardag i Stockholm om några år o sedan bli det nya normala i övriga sverige om ytterligare några år.

Inte konstigt att de är chockade, de har precis läst Malmöpolisens Bagdad Bob kommunike som publicerades för bara någon dag sedan:

Färre medborgare utsätts för brott
Allt färre medborgare i region Syd utsätts för brott. Samtidigt förefaller tryggheten i samhället att öka, liksom förtroendet för polisen. Det visar årets trygghetsmätning i region Syds 58 kommuner.

De preliminära övergripande resultaten från årets trygghetsmätning, som gjordes i september i år, visar att andelen medborgare i region Syd som inte utsatts för något som helst brott under de senaste 12 månaderna ligger på 82,25 procent. Det är den högsta siffran som någonsin uppmätts.

Likaså visar undersökningen att andelen medborgare som utsatts för våld, stöld eller skadegörelse fortsätter att minska, och är nu nere på historiskt låga 14 procent – att jämföra med 15 procent 2018 och 17 procent 2012.

– Utsattheten för brott fortsätter att minska och har minskat kraftigt sedan ett tiotal år. Detta gäller både våldsbrott och mängdbrott som stöld och skadegörelse, säger Mats Trulsson, ansvarig för trygghetsmätningarna i region Syd.

Otryggheten och oron minskar
Dessutom förefaller tryggheten i samhället att öka. I undersökningen minskar Indikatorn ”Otrygg ute ensam sen kväll” och indikatorn ”Trygg ute sen kväll” ökar något.


– Vi ser också att allt färre människor oroar sig för att utsättas för brott, förklarar Mats Trulsson, och poängterar samtidigt att även om tryggheten ökar jämfört med förra årets mätning, är otryggheten ändå hög i förhållande till risken för att faktiskt utsättas för brott.

Jarl Holmström, biträdande regionpolischef och operativt ansvarig i region Syd, tycker att det är glädjande att något fler medborgare känner sig lite tryggare:

– Det är en positiv utveckling. Att tryggheten verkar öka kan uppfattas som motsägelsefullt, när vi den senaste tiden upplevt flera grova brott som också fått stort medialt fokus. Men det finns många faktorer som påverkar om vi känner oss trygga eller otrygga. Grova brott påverkar i en riktning. I fall de boende uppfattar att polisen, tillsammans med kommunerna, aktivt arbetar och reagerar på de störningar som de boende uppfattar så påverkar det i andra riktningen. Sprängningarna, till exempel, är en problematik som vi arbetar mycket aktivt mot, säger han.

I årets trygghetsmätning menar respondenterna att polisen i något högre grad än tidigare bryr sig om de lokala problemen. Kritiken mot polisens lokala arbete fortsätter att minska och närmar sig det bästa värdet under alla år.

Färre anmäler brott
Dessvärre visar årets trygghetsmätning också att endast 36 procent av de tillfrågade uppger att de anmäler de brott de utsatts för. Detta har minskat sedan 2012.

– Det här måste vi ta till oss och fundera vidare över. Handlar det till exempel om ett bristande förtroende för vår förmåga att lösa de brott som begås, eller handlar det kanske om ett anmälningsförfarande som är krångligt och tar tid? säger Mats Trulsson.

Årets trygghetsmätning i region Syd har skickats ut till drygt 71 000 medborgare i åldrarna 16-85 år över hela region Syd. 61,5 procent har svarat, vilket betraktas som mycket högt för en enkätundersökning av denna typ. De preliminära resultaten ska nu fastställas, sammanställas och analyseras. De slutgiltiga resultaten och slutsatser kring dessa kommer att presenteras lokalt under november och i början av december. Resultaten kommer att ligga till grund för planeringen av polisens verksamhet under kommande år.

Om trygghetsmätningen
Polisen i region Syd genomför årligen trygghetsmätningar i samtliga 58 kommuner i regionen nedbrutna i 234 områden. I år fick drygt 71 000 boende möjligheten att, i september i år, svara på frågor kring hur de uppfattar tryggheten och ordningen i sitt bostadsområde, om de utsatts för någon form av brott och hur de uppfattar polisens lokala arbete. Svarsfrekvensen ligger på 61,5 procent.

Resultaten håller nu på att bearbetas och ställas samman per kommunnivå, och kommer att presenteras under november-december.

Denna form av trygghetsmätningar har genomförts på samma sätt, mer eller mindre årligen, i hela regionen under 15 år. Med anledning av detta är resultaten jämförbara över lång tid.

Frågeställningarna är utifrån fem huvudområden:
• ordningsstörningar
• utsatthet för brott
• oro att utsättas för brott
• konkret otrygghet
• polisens lokala agerande

Lokala trygghetsmätningar av detta slag är att betrakta som en aktuell operativ underrättelseinhämtning som ska ligga till grund för det gemensamma arbetet mellan polis, kommuner och andra.

Resultaten är ett av de viktigaste underlagen för att ta fram en aktuell lokal problembild. Den ger i sig ingen direkt bild av lämpliga åtgärder utan ska tillsammans med andra underlag ligga till grund för verksamhetsplanering, medborgardialoger och medborgarlöften.

Nyhet från
Polisen

Publicerad 06 november 2019 12:53




Resultat trygghetsmätning 2019 - lokalpolisområde Kävlinge
Nu har resultatet för 2019 i polisens och kommunernas årliga trygghetsmätning sammanställts. Det visar att trygghetsindex har ökat i samtliga lokalpolisområde Kävlinges fyra kommuner.

- Det är väldigt glädjande att den upplevda tryggheten ökar i alla kommuner i lokalpolisområde Kävlinge. Bakom detta ligger ett målmedvetet och engagerat arbete, såväl internt inom polisen i lokalpolisområdet som externt tillsammans med våra kommuner. Särskilt glädjande är att medborgarnas uppfattning om att polisen bryr sig om lokala problem ökat och att man faktiskt konkret upplever en låg utsatthet för brott! Fortsatt är det trafikrelaterade frågor såsom fortkörning och mopedåkning samt oro för inbrott som sticker ut negativt, säger lokalpolisområdeschef Patrik Ahrlin.

Undersökningsresultatet redovisas i indexsiffror mellan 0 och 6, där 0 indikerar ” närmast obefintligt problem” och 6 indikerar ” alarmerande påtagligt problem”. Varje delområde i kommunen får ett antal indexsiffror för olika delfrågor. Det finns också ett samlat totalindex för varje kommun samt lokalpolisområdet som helhet.

Fakta lokalpolisområde Kävlinge:
Kommuner: Burlöv, Kävlinge, Lomma och Staffanstorp
Totalt antal utskickade enkäter: 2 700
Antal inkomna svar: 1 653
Svarsfrekvens: 61,7 %

Kort sammanfattning av årets resultat för lokalpolisområde Kävlinge

Samtliga fyra kommuners resultat har förbättrats i årets mätning. Det har lett till att totalindexet för hela lokalpolisområdet har förbättrats från 1,81 i fjol till 1,66 i år. Under rubriken ”utomhusstörningar” har kategorierna folk som bråkar och slåss, kvinnor som antastas och ungdomsgäng som bråkar och slåss minskat ett helt indexsteg. Utsattheten för brott är fortsatt låg (index 0,8), och tryggheten ute ensam sen kväll har ökat.

I Burlöv har flertalet delindex förbättrats, vilket medfört att totalindex har minskat från 2,63 till 2,16, detta trots en del allvarliga händelser den senaste tiden. Sett över en 15-årsperiod är Burlöv den kommun som har den mest positiva utvecklingen av alla 58 kommuner i polisregion Syd. Andelen som inte varit utsatta för något som helst brott har ökat från 82 till nästan 85 procent. Markant fler anser att polisen bryr sig om de lokala problemen, index 1,3 i år mot 2,7 i fjol. Det finns dock en ökad oro för inbrott i förråd samt viss problematik med buskörning med moped/MC.

Kävlinges totalindex har förbättrats från 1,68 till 1,59. Färre upplever problem i utomhusmiljön. Såväl oron för att utsättas för brott som själva utsattheten för brott minskar. Få variabler har ökat. Oron för bostadsinbrott ligger kvar på index 3, trots att det faktiska antalet inbrott i kommunen har minskat stadigt och nu ligger på mycket låga nivåer.

Lommas index har förbättrats ytterligare i årets mätning, från 1,53 till 1,34, vilket är den lägsta siffran sedan 2015. Andelen som inte utsatts för något som helst brott har ökat till 90 procent. Något fler tycker att polisen bryr sig om de lokala problemen. Det största problemet i kommunen uppges vara buskörning med mopeder eller mc.

Staffanstorps totalindex fortsätter att minska och hamnar i år på 1,75. Fler och fler känner sig trygga ute sena kvällar och oron för bostadsinbrott minskar för första gången på fyra år. Även oron för att bli överfallen eller misshandlad sitt område minskar och ligger nu på index 1 för kommunen totalt. Trafiken uppfattas som det största problemet.

Mer detaljerad information
Problembilder, mer detaljer och kommentarer från lokalpolisområdet finns i rapporten Resultat trygghetsmätning 2019 – Lokalpolisområde Kävlinge.

Kontaktpersoner
Frågor om trygghetsmätningen besvaras av respektive kommunpolis och kommun.

Kommunpoliser:

Burlöv: Selma Tengeborg: 0733-75 12 76
Kävlinge: Michael Rydberg: 0705-93 39 70
Lomma: Håkan Persson: 0701-45 50 28
Staffanstorp: Christer Stålhandske: 0733-75 11 15
Citera
2019-11-10, 19:23
  #561
Medlem
Erik Östs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Osynlige.Mannen
Allt kommer att ordna sig. Dels skall det hållas en ljusmanifestation mot våld, dels så har regeringen lagt fram ett lagförslag om att licensbelägga vapenmagasin. Det borde räcka mer än väl för att stävja det pågående våldet. (Undrar varför såssarna tappar i opinionen?)/Sarc. off.

Jag lyssnade på p1 idag vad inrikesminister Damberg (S) hade att säga om det här fallet och det var som jag väntade

Mer resurser hit å dit , extraordinära insatser
och expertresurser ska tillföras för att utreda brotten i staden och gripa de skyldiga.

De gamla vanliga flosklerna när en skjutning skett mao.

Så vaggar man det sovande folket till sömns men det tragiska är att svenska folket köper det varje gång.
__________________
Senast redigerad av Erik Öst 2019-11-10 kl. 19:27.
Citera
2019-11-10, 19:24
  #562
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HalHandyman
Jag tycker det är besvärande någon har valt denna livstil och umgänge. Om de sedan är 15 eller 55 spelar ingen roll. Som man bäddar får man ligga.
Du brukar inte ha med 15-åringar att göra märker jag.
Citera
2019-11-10, 19:28
  #563
Medlem
Mordet har kostat pengar ja, dom flesta morden här gör det, inte 1 mille o sånt som vissa verkar tro men de kostar men inte så mkt. Enligt va ja hört kommer H*mdi inte överleva maskinerna låter han leva nu men vem vet vi får se va som händer
Citera
2019-11-10, 19:29
  #564
Medlem
Citat:
Efter lördagens våldsdåd där en 15-årig pojke sköts till döds och en fick livshotande skador har polisen säkrat flera spår – bland annat syns hela händelseförloppet på övervakningskameror. Dessutom har en särskild organisation skapats för att hantera det grova våldet i region Syd.

https://www.sydsvenskan.se/2019-11-10/sinteus-man-ser-handelseforloppet-ganska-sa-tydligt
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in