2019-09-13, 20:58
  #85
Medlem
Gubbmagens avatar
Nu verkar ämnet vara på tapeten igen:
Citat:
Nu kommer nya larm om trakasserier mot judiska läkare på Karolinska sjukhuset. Människorättsorganisationen Simon Wiesenthal Center planerar därför ett fördömande av Karolinska sjuhuset och institutet i samband med att medicinpristagaren offentliggörs i början av oktober.

Citat:
Men enligt den judiske läkaren har situationen förvärrats och i en ny anmälan till Diskrimineringsombudsmannen (DO) påstås att sjukhusledningen trappat upp trakasserierna, ryktesspridningen och lögnerna. Bland annat genom att den utpekade läkaren fått behålla sin överläkartjänst, sitt arbetsrum och fått en löneförhöjning så att han nu tjänar mer än den judiske läkaren.

Källa: https://www.svd.se/amerikansk-rabbin-ska-oppet-fordoma-karolinska

Jag hoppas att MSM lyfter detta och outar vem det är som trakasserar. Dom flesta lär ju tro att det är Carl Carlsson som gjort det men av det jag läst i tråden verkar ju det vara en utlänning. Namn som nämts på flera ställen i tråden är ju Inti Peredo Harvey.
Citera
2019-09-17, 16:13
  #86
Medlem
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/stockholm/aktionsgrupp-mot-rasism-pa-ks-far-pris

Efter larm om trakasserier mot judiska läkare på Karolinska universitetssjukhuset bildades Aktionsgruppen mot antisemitism och rasism på Karolinska. Idag fick de pris för sitt arbete från Region Stockholm.
– Antisemitism berör oss alla, säger Judith Bruchfeld från aktionsgruppen.


Vaddå berör oss alla det är ju muslimer som står för antisemitismen
Citera
2019-11-06, 07:38
  #87
Avstängd
I Uppdrag Granskning idag

En dag får regionrådet i Stockholm ett ultimatum från en världsberömd organisation. De kräver ett snabbt agerande i frågan om påstådda antisemitiska trakasserier på Karolinska. Två dagar senare meddelar sjukhuset att den anklagade överläkaren omplaceras – trots att en utredning inte funnit belägg för att han trakasserat någon.

https://www.svt.se/nyheter/granskning/ug/hot-och-patryckningar-innan-karolinska-omplacerade-antisemitanklagad-lakare

Inti Peredo borde som verksamhetschef på kliniken veta att man inte omplacera en judisk läkare, då ringer ju hen chefen i USA och och drar judekortet
Citera
2019-11-06, 10:34
  #88
Medlem
Konstigt att SvT vågar göra ett sånt program. Som på något vis antyder att kanske har någon jude överreagerat här?
Vad har SvT att vänta nu, att de judiska läkarna på KAS kontaktar sina mäktiga blodsbröder i USA igen?

Det blir nog ett tillrättaläggande av Uppdrag Granskning med ursäkt framöver.
Citera
2019-11-06, 10:38
  #89
Medlem
UG på SWC:s lista över tio mest antisemitiska tv-program 2019?
Citera
2019-11-06, 12:22
  #90
Moderator
Meijis avatar
Uppdrag Granskning har tydligen gjort ett program om fallet:

Citat:
”Uppdrag Granskning” berättar att sjukhuset fick påtryckningar från en judisk organisation.

Han anklagades för judehat – blev petad ”Uppdrag Granskning” berättar att sjukhuset fick påtryckningar från en judisk organisation

https://www.expressen.se/tv/nyheter/han-anklagades-for-judehat--blev-petad/


EDIT

Tvåa på bollen.
Citera
2019-11-06, 12:55
  #91
Medlem
Alltså man vill ju bara spy på den judiska "aktionsgruppen" på sjukhuset. Att de tillåts härja fritt så som de gör är ju helt vansinnigt. Tacka UG för att överläkarens rykte inte solkats ner för evigt - helt sinnessjukt.

Trodde det var ett jävla skämt när man fick se de "antisemitiska" bilderna läkaren hade delat..
Citera
2019-11-06, 13:36
  #92
Medlem
baggebo1s avatar
Det visade sig alltså att en judisk storlögnare med stöd av svensk media och internationell judiska organisationer lyckades få en helt oskyldig person förflyttad från sin tjänst (han hade fått honom sparkad om det hade gått enligt lagen - karolinska ville sparka honom påstår de).

Så går det till i en värld som idag lyder under extrem judisk supremacism.

Modigt av UG - trots att de kände sig tvungna att använda den minst lika skamlöse masslögnaren och antisemitanklagaren Göran Rosenberg som "alibi".
Citera
2019-11-06, 14:11
  #93
Medlem
Detta måste vara en av de sämsta granskningarna som UG gjort.

UG utelämnar Inti Peredos koppling till hans bolivianske far, Guido Álvaro Peredo Leigue, som var Ernesto Che Guevaras högra hand i den bolivianska gerillan ELN. Peredo tog över som kommendant efter Che Guevaras död 1967.
Inti Peredo har föreläst bl.a. på ABF om den kapitalistiska globaliseringsprocessen och revolutionära agendan, där han helt ohämmat hyllar marxistiska maktövertagandet genom revolution.
Detta är naturligtvis relevant eftersom UG själva lanserar en del politiska konspirationsteorier i inslaget.

Hur stämmer ens dessa marxistiska maktövertagande överens med någon vettig värdegrund på Karolinska eller ens demokratiska idéer?
Var hittar en person med "rätt värdegrund" dessa bilder på Hitler Jugend och Davidstjärnor till att börja med, och vilken vettig person med "rätt värdegrund" postar dem? Varför skulle det med hänsyn till en viss krigssituationen, ursäkta att det är ok att sprida dessa inlägg? Det finns flertalet rättsfall som visar på att dessa resonemang inte är juridiskt godtagbara.

UG samlar ihop en massa läkare och personal för att påstå att det inte finns några diskrimineringsproblem på avdelningen på Karolinska, samtidigt som Inti Peredo alltid är den första att säga ifrån när dessa icke-existerande diskriminerande kommenterar förekommer.
Nu har de antisemitiska anklagelserna växt till att resterande personal på avdelningen inte känner igen sig till att de är även är kvinnofientliga.

Nu är det inte bara Inti Peredos rykte som står på spel, utan det vänder till att handla om att rentvå övriga personalen från dessa icke-anklagelser om att de är rasister.
Detta trots att Peredo själv erkänner att "någon annan" än han själv ska ha sagt "judeghettot" på den antirasistiska avdelningen.
Alltså motsäger Peredo allt vad resterande personal precis påstått, att det aldrig skulle ha förekommit några sådana kommentarer.

Det enda egentligen som UG kommer fram till är:
1. En person som som står för det "goda hatet" och citerar vänsterinlägg kan omöjligen vara rasist.
2. Lanserar en konspirationsteori om högerpolitiska intressen försöker påverka Karolinska.
3. Ger med all rätt en känga till media för att de är dåliga på att vara journalister.

Några andra svar får man inte...
Citera
2019-11-06, 14:14
  #94
Medlem
I prinsip alla semiter är rasister mot vita och arbetar emot vita FOLKGRUPPER. BÅDE TALMUD OCH toran är djupt rasistiska böcker. Så vad är poängen? Småhattar som vill utnyttja en situation och ge sken av att så kallad antisemitism är ett jätteproblem i Sverige?Flytta till etnostaten Israel där etniska rensningen pågått i 60år?
Citera
2019-11-06, 14:15
  #95
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av drexel55
Under -70 och -80 träffade jag på enstaka öppet rasistiska/antisemitiska överläkare, de var för övrigt väldigt respektlösa, kunde t. ex röka pipa eller cigarill under ronden. Har inte sett Svenska läkare bete sig så senare. Det skulle vara av stort värde att få reda på vem och härkomst på den aktuella läkaren.
Är vederbörande från Mellanöstern blir det väl locket på i det längsta.

Ja det blir locket på trots att 80% av media ägs av folk med semitisk påbrå. Väldigt lustigt.
Citera
2019-11-06, 14:18
  #96
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bevakasha
Lutar nog åt att det nog är en etnisk svensk.

Klassisk old-school antisemitism är nog i det närmaste utdött i sverige med undantag för två handfull med nynazister.

Importerad antisemitism av mellanöstern-karaktär är vanligare men knappast i de mer utbildade skikten i samhället om vi snackar invandrade läkare som lyckats klättra i karriären.

Ska bli spännande att se om det kryper fram vem det är.


NEJ! Inte denna gången heller. Även fast du har sannolikheten på din sida har du allt som oftast fel. Kanske dags att öppna ögonen....
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in