Citat:
Ursprungligen postat av
DeadLikeMe
Gissar att detta är en reaktion på att Steffe Lövfen häromveckan var ut och påtalade att killar missgynnas i skolans betygssättning. Några kränkta feminister skyndade sig såklart med att hitta något sätt att få tjejerna att bli offer igen.
Bingo. Vi har en feministisk regering. Att kvinnor uteslutande får högre betyg: mycket bra. Att kvinnor i mycket högre grad läser på högskola/ universitet: mycket bra. Att män får bättre utdelning på högskoleprovet: Herregud! Det måste vi inrikta oss på! DET går ju inte för sig, vilken sexistisk orättvisa!
Vi har en uttalat feministisk regering gott folk. Det är inte direkt förvånansvärt att de kommer motarbeta pojkar och män, medan de suger på tummen när det kommer till områden där kvinnor är statistiskt överrepresenterade och förfördelade. Feminism står inte för jämställdhet. Feminism står för kvinnlig makt, punkt slut. Att det sedan kommer leda till en acceleration av samhällelig kollaps, är jag allvarligt talat för, jag vill ha en samhällelig kollaps så snart som möjligt, så vi kan börja tala allvar igen.
Vad är det i detta som är förvånande? Inte särskilt mycket. Politrukerna och Hornalisterna kan snacka hur mycket skit de vill. Det kommer alltid gynna feminismen, eftersom de är uttalade feminister, alltså desillusionerade idioter som inte ens förstår spelet. DET är Sveriges framtid. Det är kört.