2019-09-13, 13:47
  #15277
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Tråkigt att se hur alla springer som en flock harar nerför samma gränd, men De Blasio vill naturligtvis vinna unga röster inför nästa år.

Visst har han politiska baktankar. Men detta är en win-win situation för bägge:

- Greta får igång en jättestrejk även i USA (om allt klaffar)

- Bill de Blasio blir populär bland unga


Expressen skriver nu också om detta:

Citat:
New Yorks elever får klimatstrejka på skoltid

New York Citys borgmästare gick under torsdagen ut med ett meddelande om att staden ställer sig bakom klimatstrejken den 20 september. Elever i stadens kommunala skolor får giltig frånvaro om de väljer att ansluta sig till strejken.

De globala klimatstrejkerna är en följd av Greta Thunberg och Fridays for Futures arbete.

https://www.expressen.se/nyheter/klimat/new-yorks-elever-far-klimatstrejka-pa-skoltid/
2019-09-13, 13:53
  #15278
Medlem
Insyn5s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av inspiratoeren
Time utnämner nu Greta, till en av femton kvinnor, som kommer att förändra världen!

https://www.totallyveganbuzz.com/news/greta-thunberg-named-in-times-women-who-will-change-the-world/

Ibland undrar man ju om det är Greta som är den minst sjuka av alla dessa journalister och klimatalarmister.
2019-09-13, 14:07
  #15279
Medlem
Borka88s avatar
Man måste bara älska Jan Emanuel på Instagram: https://www.instagram.com/p/B2Tg_VZI2vl/
Där han är ute och åker otroligt stora båtar jättefort och undrar vad Greta tycker.

In och följ!

Till sist: Afroism är en bra ism!
2019-09-13, 14:07
  #15280
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
New York förbereder sig för nästa vecka:



New Yorks borgmästare står bakom nästa veckas klimatstrejk:

Om Greta verkligen har så bra betyg som påstås, då borde hon kunna räkna ut att dessa 10 år redan har passerat utan att världen har gått under. Varenda år så påstår alarmisterna att "vi bara har 10 år på oss att rädda planeten".

Här är ett exempel från 2006.

Ten years to save the planet from mankind

Citat:
First published on Sun 29 Oct 2006 01.03 GMT

The Stern Report will tomorrow reveal that if governments do nothing, climate change will cost more than both world wars and render swathes of the planet uninhabitable.

Ända sedan Martin Luther King, Jr. har vi hört samma mantra upprepas år efter år om att "vi bara har 10 år på oss att rädda planeten". Greta är bara en i raden av dessa alarmister som kommer att ha fel om detta.
2019-09-13, 14:08
  #15281
Medlem
Gretas största bekymmer är att stor del av världens ledare/etablissemang tycks redan vara på hennes sida (Påven, EU-parlamentet, kändisar, media osv) men ingen vill likväl göra något nödvändigt ont för riktig förändring. Dessa vill dock ha en grön symbolik och image. Detta är vad som är så märkligt med hela fenomenet, och en oerhört komplicerad sits att sitta i.

De flesta aktivister skulle inte ens våga drömma om det kapital hon har bakom sig. Varför slår det inte hårdare på politiken? Det är ett oerhört högt tonläge som dock inte mynnar ut i något mer än just ett tonläge.
2019-09-13, 14:08
  #15282
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Visst har han politiska baktankar. Men detta är en win-win situation för bägge:

- Greta får igång en jättestrejk även i USA (om allt klaffar)

- Bill de Blasio blir populär bland unga


Expressen skriver nu också om detta:


Vad är CO2-avtrycket för alla glassar, all läsk, Coca-Cola och all snabbmat som kommer att gå åt när eleverna tillbringar stora delar av dagen ute i det gröna (och kanske ett par timma på "marsch för klimatet" någonstans)?

Helt klart kommer väldigt många elever att delta enbart som en ursäkt för att kunna skippa skolan en dag.
2019-09-13, 14:11
  #15283
Medlem
Surtrutens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Redan svarat dig och -Info:

(FB) Greta Thunberg (klimataktivist)

Och nej, jag bryr mig inte om ifall det var från hennes snack med Naomi Klein istället för talkshowen samma dag där hon presenterade sig själv. Jag har faktiskt annat att göra än att i detalj följa Gretas mediekontakter och utspel i USA. Get a life, guys!
Säger en som postat ett 40-tal inlägg i denna tråd de tre senaste dygnen...
Besatt av Greta Tunberg kan man väl kalla det.
2019-09-13, 14:23
  #15284
Medlem
Alltid 10 år, är det för att man behöver andrum, samt att folk förhoppningsvis skall glömma vid eventuell felkalkyl, så att man återigen kan skjuta fram med 10 år?

https://www.expressen.se/nyheter/klimat/new-yorks-elever-far-klimatstrejka-pa-skoltid/
2019-09-13, 14:31
  #15285
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av theanthropologist
Det finns ingen rättvisa i detta upphöjande av Greta, eller hur? Och det finns ingen gräns för din beundran av dig själv. Du måste verkligen vara något alldeles extra.
Om man tror på att det går att kvantifiera hur mycket som har försvunnit av något man inte ens visste fanns - då är man verkligen något alldeles extra. Alldeles extra naiv och lättlurad vill säga. Det är lite som att knäppa med fingrarna för att skrämma bort rosa elefanter. Kolla, det funkar! Inte en rosa elefant inom synhåll.
2019-09-13, 14:44
  #15286
Medlem
Donald Trump svar till Miljö Greta borde väll vara typ "Grab'em by the pussy...
2019-09-13, 14:52
  #15287
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jimmytheone
Donald Trump svar till Miljö Greta borde väll vara typ "Grab'em by the pussy...
Trumpen gillar bara vuxna kvinnor. Du vet väl varför han sade upp bekantskapen med, och portförbjöd Jeffrey Epstein på alla sina anläggningar en gång i tiden?
2019-09-13, 15:10
  #15288
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gary-loomis
Alltid 10 år, är det för att man behöver andrum, samt att folk förhoppningsvis skall glömma vid eventuell felkalkyl, så att man återigen kan skjuta fram med 10 år?

https://www.expressen.se/nyheter/klimat/new-yorks-elever-far-klimatstrejka-pa-skoltid/

Det är klassiskt domedagssektbeteende där man för enkelhetens skull jobbar med 10 år kvar innan domedagen.

Jag har börjat tycka synd om dessa stackare, dessa vanföreställningar och psykisk sjukdom är inte att leka med.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in