Citat:
Ursprungligen postat av
Sadoman
I mitt tankeexperiment är badkaret så pass stort att badaren inte hamnar på botten. Han kan ligga fritt i vattnet utan kontakt med vare sig botten eller sidorna på badkaret. Det tankeexperimentet var för att illustrera att den totala massan i systemet inte ändras bara för att badaren hamnar i vatten. Om han ligger på botten så utgör naturligtvis botten en uppåtriktad kraft och experimentet måste diskvalificeras. När det gäller kraftresultanterna så kan badaren lika gärna befinna sig i en sjö eller i en simbassäng. Svårt att sätta en sjö på en våg bara.
När det gäller ditt tankeexperiment så är colaflaskans position irrelevant. Flaskan utsätts på tryck på sin botten oavsett om den står på botten av badkaret eller befinner sig 1 cm ovanför. Men ju mer flaskan trycks ner under vattnet desto mer tryck från vattnet utsätts den för. Flaskan rymmer 0.5 dm3 med luft. Den luften har massan 0,6465 gram. Vattnet flaskan trycker bort väger 500 gram. Är 0,6456 gram mer än 500 gram? 500 gram påverkas av gravitationen med en kraft av 4,905 Newton. 0,6465 gram påverkas av en kraft på 0,006342165 Newton. Dessa krafter konkurrerar med varandra. Volymen flaskan tar upp i vattnet påverkas av dessa två krafter. Vilken kraft vinner? Vad händer med flaskan?
Försök nu att använda sund logik! Ja, den sammanlagda vikten, badkar, badare och vatten, är oförändrad och det är ju det jag säger. Badarens förlorade kroppsvikt adderas till vattnets vikt. Förstår du inte? Det har ingen betydelse om badaren svävar fritt i karet eller om han ligger på badkarets botten.
När badaren är omgivet av vatten så förlorar han kroppsvikt som motsvarar vikten av vatten i hans kropp.
Det märker det när du skall lyfta vår badare, som nu har förlorat medvetande efter allt för lång tid under vattnet, upp ur badkaret. Så länge lyftet sker under vatten så är det inga större problem, badarens kroppsvikt under vattnet är ca 20 kg, men så fort hans kropp lämnar det omgivande vattnet så blir hans kroppsvikt återigen 80 kg i atmosfären. Vattnet i badarens kropp återfår sin vikt eller tyngd i atmosfärens lägre densitet.
Det är det omgivande mediets densitet som bestämmer badarens kroppsvikt. Kan nog inte förklara tydligare.
På länken nedan har du en ballong fylld med en blandning av luft och helium, ballongens sammanlagda densitet är samma som omgivande mediets. Helium har lägre densitet än luft och balanserar gummimaterialets, högre densitet än luft, så att ballongen blir hängande viktlöst eller tyngdlöst i den omgivande atmosfären.
https://www.youtube.com/watch?v=JQ5oQ3MX-GM
Varför krångla till det med abstrakt verklighetsfrånvänd matematik? Allt vatten i flaskan förlorar sin vikt om den vattenfyllda flaskan placeras under vatten.