Citat:
Ursprungligen postat av
plasttallrik
Nu läste jag den här tråden och konstaterar BO blev offer för sin relation till den nämnda mannen. Hur eller varför vet man inte.
Nu är det inte riskfritt att vara ihop med en kriminell man. Reglerna har ändrats. Kvinnorna blir offer.
Snart även systrar och mammor.
Jag tror att när insatserna höjs och riskerna blir större så kommer krigen att bli värre. Gangster krig med mera blod och tårar är att vänta. Det är inte småsaker att skjuta mamman eller pappan till småbarn inför ögonen på familjen eller att ta livet av någons fru.
Det är oerhört tragiska mord som kommer att slå tillbaka även på förövarna. Dels i form av mardrömmar och samvetskval men också så kan hämnden bli blodig.
En gräns har passerats och en paradigm är ändrad. Jag tror att alla tjejer kommer att tänka efter innan de blir ihop med en livsstils kriminell man. De får svårare att hitta en bra tjej.
Om jag vore ung idag så skulle jag passa mig för att bli en "mafia doll".
Om du tror på kärleken så vet du att kärleken är blind.
Så nej det är inget paradigmskifte på gång tyvärr.
Sen hoppas jag du har rätt om att mördaren får ett h-e rent själsligt.
Ett sånt här öde förtjänar hon inte tonårsflickan.