Citat:
Ursprungligen postat av
micke_h
Jag vill minnas att det var två yngre herrar som kom på den den briljanta iden att råna en taxichaufför på pengar då dom inte hade några att betala för resan. Jag minns inte så noga omständigheterna kring detta fall. Men det skedde i slutet på 80-talet alt. början på 90-talet och det skedde i Märsta eller Upplands Väsby.
Jag har finkammat detta forum och jag har sökt på google som en idiot hela eftermiddagen. Nån mer är jag måste väl minnas detta? Fallet fick enorm publicitet i kvällstidningarna minns jag då fallet innehöll våldsamma detaljer. Det var ett rån som fullständigt spårade ur.
Snälla hjälp mig med mer info om detta fall!

:// Det var i Juli 1993 som 2 Bodybuilders bestämde sig att råna en taxi. De 2 BB åkte till Arlanda och tog en Taxi stockholm till UV Almungevägen väl där slog de taxichauffören med en batong bakifrån.
De 2 BB rånade den döde chauffören på kassan och gömde bilen bakom ett hus på vänstra sidan av Almungevägen vid ett sandtag som kommun vägförvaltningen använde. 1993 hade Taxi Stockholm inga kameror i taxibilarna och ingen GPS kunde hitta bilen.Taxichauffören efterlystes i nyheterna över hela Sverige och föga hade vi som följde fallet en aning om hur nära vi passerade bilen nästan dagligen utan att den blev upptäckt
Först efter en längre tid hittades bilen med taxichauffören och fallet nystades upp.
Det visade sig att det var 2 st BB som åt anabola steroider och hade ont om kontanter som bestämt sig för att råna en taxi.
Vill minnas att Polisen ganska enkelt nystade upp fallet och båda BB blev dömda.://