Citat:
Ursprungligen postat av
Hr.Roos
Det finns inget bra uttryck för det på svenska(mig veterligen), och det svenska begreppet skiljer sig ifrån det amerikanska, rätt så kraftigt.
Amerikansk WT är ju meth-rökande hillbillies med sociala problem, medans en svensk WT är en familj i hyresrätt med tribaltatueringar och mjukisbrallor, sänkt Audi ifrån 2001 och barn som heter Kevin och Tindra.
Bruksortstragidier kanske är ett bättre uttryck?
WT kan även bo i villa i Värmland, där en bostad inte kostar så mycket. I Stockholm är det svårare, för att köpa en villa i Stockholm kräver verkligen att man är har gott om pengar. Sedan är WT mycket vad man har för bakgrund kulturellt..
WT i Sverige är arbetsklass, det är inget man skall se ner på. Det är bara slöddret i arbetarklassen som röstar på VPK / KPLM(r) och sånt där skit som man kan kalla för WT.
Jag tro många Stockholmare är avundsjuka på folk utanför Stockholm, man får en liten etta på Kungsholmen för 3 miljoner, som man får en 200 m2 villa för i Grums / Köping.