Nu har en kommunistkärrring / sossekärring brunsmeta SD.. Man undra var deras logik ligger någonstans, att man skall ge dyra bostäder till nyanlända, samtidig som det lever hemlösa på våra gator.
Bara i Stockholm finns det ca 10 000 människor som lever i hemlöshet tack vare Löfven allt för generösa asylpolitik.
Vuxna människor som har valt Sverige i sitt asylshoppade inte för att dom passa in kulturellt i vårt land utan för man kan få dom arbetsfria bidragen.
Man kan bara gratulera Staffanstorp, Täby , Lidingö och Sölvesborg att dom har fått politiker som visa sin invånare lite respekt, inte hejdlöst slösa med skattepengar på grupper som utan problem kan ha samma standard som vilken värnpliktige som helst har när han gör lumpen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Zilvio
Så är det. Flyr man för sitt liv borde man vara tacksam för att få tak över huvudet och mat för att överleva . . . Sveriges absurt extrema generositet mot nyanlända utlänningar måste verklighetsanpassas om vi ska kunna behålla någon form av välfärd för medborgarna öht.
Flertalet av de kommuner som byggt eller skaffat fram lägenheter och villor till de nyanlända kommer inte att "kunna" vräka de som bor där när 2 år passerat . . . snyftrepotagen i media kommer att ta hissnande proportioner och försvararna av den humanitära stormakten kommer att kräva att vi andra fortsätter att betala kalaset.
Jag ställer mig frågan hur många av dessa som skulle vara med och betala kostnaden om den var frivillig och drogs från deras personliga konton med autogiro ?
Hur många av dom är beredda att låta nyanlända flytta hem till sig (utan annan ekonomisk kompensation än den de nyanlända själva ev kan bidra med) ?
Heja Sövesborg !