Citat:
Ursprungligen postat av
climasol
Jag ger inte mycket för hans slutsats. För att det skall vara intressant för en polisutredning räcker det inte med en så grov statistik som antal våldsbrott.
På ett sätt har han säkert rätt. Asperger är inget som förhöjer risken för våldsbrott generellt. Men det som är intressant är motiv och tillvägagångssätt i det här fallet. Jag tror att man skulle se en annan motivbild om man jämför Asperger-personer som har begått brott, med en referensgrupp. Det handlar om beteendet före, under och efter brottet.
Fast det var ju precis den slutsatsen Niklas Långström drog - som du inte ger mycket för..
Asperger i sig förklarar inte brottet. Det måste finnas mer än så t.ex. missbruk eller annan sorts psykisk ohälsa.
Sen säger han också att i fall där GM har haft Asperger har brotten ofta varit bisarra och obegripliga att förstå för oss vanliga dödliga. Att någon exempelvis kan ruva på hämnd för en skitsak i åratals så sen slå till när offret minst anar.
En referensgrupp av "vanliga brottslingar" beter sig inte på det sättet.