Citat:
Ursprungligen postat av
lehs
Vem vill debattera med alt höger personer som nedlåtande för fram privata teorier och refererar till bloggar?
Greta stöder sig på forskningsresultat och vetenskapliga tidskrifter och bemöter inte vanföreställningar från förnekare.
Professor Lennart Bengtsson. En av världens mest meriterade och erkända klimatforskare håller inte heller med. Läs hans bok "Vad händer med klimatet".
Skulle du kunna svara på varför faktiska mätningar med iskärnor, satelliter, väderbalonger och väderstationer med mera visar på mycket lägre värden än de felaktiga klimatmodellerna? Eller att havsnivån höjs med endast 1 milimeter per år (om man mäter istället för att köra modeller) och på vissa håll ökar inte nivån alls.
Modellerna utgår från en hypotes som är medvetet felaktig. Det är därför dom fallerar när man mäter bakåt i tiden med dom. Dom stämmer alltså inte. Hade dom varit tillförlitliga så hade dom gått att köra baklänges.
Jag är varken höger eller vänster, men det är både sorgligt och roligt när vänstermänniskor inte inser att dom går världens 1% rikastes ärenden i klimatfrågan.
Till Mod. Jag vet att detta är offtopic men hans svar var det också.