Jag har den senaste tiden upplevt som att YouTube i allt ökande grad försöker få en att logga in/skapa konto och det på varierande plattformar. För de som är omedvetna om vad Google, Facebook, NYT och andra håller på med kan jag rekommendera följande artikel på Wired:
https://www.wired.co.uk/article/google-chrome-incognito-mode-privacy?fbclid=IwAR1LE1p2jyNBudK-7wdv_1KOTXjDVDkEUtmYhj_cD7tn9jXa8HYaYA gwKWY Börjar man undersöka vad de samlar in trots inkognito eller privat läge är följande länk från EFF en tankeställare:
https://panopticlick.eff.org/ Kör testet och gå sedan in på "Show full results for fingerprinting" så är det rätt uppenbart hur Google och Facebook spårar folk. Början man lägga ihop alla kännetecken och "one in x browsers have this value" så inser man snart att man går ifrån 1 i (potentiella) 7,5 miljarder till ett betydligt beskedligare tal.
Slutsatsen är att Internet och dess protokoll byggdes i en tid innan oligarkerna Larry Page och Sergey Brin började sälja alla som använder Internet. På samma vis som Sherman Antitrust Act satte stopp för rövarbaroner såsom Rockefeller och Standard Oil behövs en reglering av nätgiganterna och det är något som bara den amerikanska kongressen har muskler att göra. Frågan är om viljan finns.