Citat:
Ursprungligen postat av
Revej
Varför då? De är åtalade för misshandel av normalgraden och blir fällda för detta också. Rakim har i så fall avtjänat sitt straff.
Oflyt bara att Rakim hann göra sig av med bevisen, annars hade de åkt på minst ett halvår. Men fortsätter Rakim som han gör dröjer det inte länge innan han råkar illa ut igen men förhoppningsvis har han fått en tankeställare nu.
Vadå för jäkla bevis? Om du yrar om den omtalade flaskan så syns det ju för vem som helst ytterst tydligt att han inte längre höll i någon flaska när allting träffade. Vid kastet syntes det väldigt tydligt att han inte höll något i händerna, utan greppade MÄ med båda händerna. Ingen har på något sätt kunnat bevisa att något tillhygge verkligen har använts. Om du själv på fullaste allvar tror att Rakim på något magiskt sätt helt plötsligt trollar fram en flaska mitt i ett slagsmål bör du ta dig en till funderare på det hela.
Det mesta pekar på att det fanns glaskross på marken varav skadorna uppstod på det sättet. Det säger även sig självt att man får långt mer omfattande skador om man hugger någon med en trasig flaska.
Sen än en gång...folk måste ju förstå att särskilja på vem som har gjort vad. För Rakims del så handlar det om kastet och några enstaka slag samt en halvdan spark. Om du på allvar tror att det renderar till ett längre fängelsestraff så har du helt fel.
Om han sedan gör något dumt i framtiden är fullständigt irrelevant.