Citat:
Ursprungligen postat av
rotesau
Jo, nu börjar vi glida in på generella saker. Jag är definitivt inte nöjd med tiderna det (oftast) tar att komma fram.
Jag försvarar bara & enbart att det går undan om det blir en prio. Där funkar det i regel, med få undantag faktiskt.
I en perfekt värld hade man varit snabb fram även på ett inbrott eller en väsk-ryckning, men så är det tyvärr inte.
Samtidigt tycker jag det ändå är viktigt att kunna hålla isär hur responsen ser ut på akuta lägen, men jag kan verkligen förstå att man blir skeptisk till polisens verksamhet eftersom det för det mesta tar sådan lång tid innan något sker.
Jag kan verkligen förstå att man som allmänhet inte litar på att man kommer snabbt om det väl gäller, och att det är en upplevd realitet som spridits och tagit fäste.
Ja jag håller med där. Men dom har ju haft stora problem i sommar, personalbrist och nya arbetsmetoder i Polisens kontaktcenter, som inte riktigt hade fungerat. Det spelar ingen roll vad man ringer 112 eller 114 14 , folk som inte kommer fram till 114 14 ringer 112. Folk som inte vet vilket nummer dom ska ringa bara ringer ett av numren. Även brann det en del denna sommar så då ringer folk 112 också. Sen hade dom tekniskt strul också en del.
Så inget snack om att det är högt tryck och väldigt rörigt. Så väntetiden bara för att anmäla ett brott kan bli lång som Polisen säger också. Framförallt på sommaren och i STHLM där det är ännu värre. Så länge man inte har ett direkt nummer till någon Polis. Men ja det börjar bli lite OT så vi sätter nog punkt där.