2019-07-28, 17:20
  #10069
Medlem
BaraVaraSamss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BonitaPietila
Jesus vad dumt detta är. Du hävdar alltså på fullt allvar att Sveriges regering, domstolar, åklagarväsende och polis ingått en konspiration för att naila din och Assefa communications klient? Kamma håret och gå och lägg dig, grovsopa.

Skärp tonen. Du vet ingenting om mig och jag är inte ämnet i den här tråden.
Detta är fakta:
1) Polisen kan inte själva förklara varför man behövt två dygn på sig att förhöra en MGM som man kunnat förhöra redan samma natt som händelsen inträffade.
2) Samtidigt är FUPen den största och mest omfattande för den här typen av brott någonsin. Dvs det ovanligt sena förhöret beror inte på resursbrist.
3) Hela FUPen är starkt vinklad emot rapguden och entouraget. Det märks bland annat på att bilder har tagits för att väcka känslor - inte för att objektivt uppvisa omfattningen av de ringa skadorna. Delar av filmerna har selektivt valts ut medan andra sållats bort. Det märks även på förhören - på de helt olika bemötande den kriminella s k BO får gentemot ASAP Rocky med entourage. Osv
4) ASAP Rocky och entourage borde inte ha häktats. Allt skedde via en vantolkning av en föråldrad lag. Häktningen var ett straff - en politisk markering att man inte rör regeringens utvalda folk.
5) Varför förekommer massa nonsens som bara den kriminella s k BO kan vara intresserad av i FUPen som att man t ex spenderar en hel sida med att berätta hur man återtar BOs förlorade hörlurar (s.499)? Vad har det för betydelse, och hur kan man lägga resurser på detta? Tror du seriöst polisen hade gjort detta för en vanlig etnisk svensk som kastat bort sina lurar innan denne provocerade fram ett självförsvar hos den grupp han hotat?

Allt i FUP handlar om att förstärka bilden av att regeringens utvalda folk står över allt och alla, och att statens resurser och vilja är oändlig när det kommer till att vara det utvalda folket till lags.

Edit: Sen är det väl uppenbart, även för dig som trög, att de du nämner (Sveriges regering, domstolar, åklagarväsende och polis) lyder under en och samma "värdegrund". I denna "värdegrund" värderas de ensamkommande barnen högst av alla. Är det också en konspiration?

Edit2: Det som också är märkligt är att polisen den 1 juli åker ut till den kriminella s k BO för att denne (som ännu inte identifierat ASAP Rocky som MGM) påstår sig se MGM inne på McDonald's. Varför åkte inte polisen tidigare ut och hämtade ASAP Rocky när de uppenbarligen hade resurser att göra utryckning på begäran av den kriminella s k BO?
__________________
Senast redigerad av BaraVaraSams 2019-07-28 kl. 17:33.
Citera
2019-07-28, 17:22
  #10070
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flekstor
Menar du att de fakta jag presenterade var grundlösa? Har inte polisen fått direktiv att mörka när invandrare begår brott menar du eller?

Idioten borde testa att googla kod 291.
Citera
2019-07-28, 17:22
  #10071
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BonitaPietila
Cool story, bro.
Ja om det inte vore så att det är sant så skulle det vara det. Men problemet är ju att det är det.
Citera
2019-07-28, 17:26
  #10072
Avstängd
konstapels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DrSynkop
Varför? Är du en landsförrädare? Även om du tror att du bara vill pissa på Svetsaren, så bajsar du på hela Sverige. Var lojal mot ditt land, annars kan du vara så snäll att upphöra tillhöra denna nationen...

Det har inget med landsförräderi att göra din idiot.
Citera
2019-07-28, 17:30
  #10073
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av u99HSHH
Bilden är från sidan 177 i fup.
Där ser du målsägande Mustafa Jafaris hela huvud inkl tatuering, vilken är beskärd i länken ovan.
(För övrigt inte min bild eller uppladdning).

1. Tackar!

2. Det är korrekta fotografier från FUP. Möjligen döljs en del av tatueringen under målsägarens hår.

3. Tatueringen ser utan några kunskaper i arabiska ut att betyda bäraren av tatueringen dedikerat sitt hjärta och sin skäl till kroksablar & AK-47. Det vill säga vapen. Tydligen är tatueringen en krigisk variant på ett arabiskt tema som vanligen är förbehållet fru och familj där så att säga kroksabeln och AK-47:an ersatt fru & familj.

Citat:
Ursprungligen postat av duqu
Väldigt enkelt varför hon kommer farandes nu....

Bara att kolla in hennes linked-in så borde ni förstå hur illa det är:
https://se.linkedin.com/in/emma-persson-2a3253106

1. Antagligen läst något på nätet som gett henne ett psykiskt skott i hjärnan varför hon nu är helt ur gängorna och twittrar helt obalanserat.

2. Det mest vedervärdiga med hennes linkedin är att hon felstavat sammanläggningen av mänskliga friheter och rättigheter. Vill inte märka ord, men det där är medvetet gjort och med syftet att understryka att hon inte anser att sådana saker existerar. Det alltså inte att fingrarna kanat över tangentbordet.


3. Nu är det färdigflashbackat. På riktigt!
Citera
2019-07-28, 17:31
  #10074
Medlem
Så den här jönsen Mustafa Jafari har Hezbollahtatuering, vad har han flytt från i Iran?
Citera
2019-07-28, 17:36
  #10075
Medlem
BaraVaraSamss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vadoadoa
Du måste slå rekord i att var dum. Allt ovan är endast skrivet av en förvirad person som saknar all verklighetsföränkring.

Citat:
Ursprungligen postat av BonitaPietila
Hur är det? Har vi en konspiration från omklädningsrummen hos norrmalmspiketen upp till Rosenbad? Ligger judarna och Illuminati bakom? Berätta! Vill se dig veckla ut folien runt huvudet. Stackars jävla dumma tokfrans.

Lol, ni klarar inte av att bemöta en endaste punkt utan måste vända all den fakta jag lägger fram till personangrepp och metadiskussion. Ni är två sannerligen misslyckade troll. Känner ni er stolta över att försvara en grovt rasistisk stat?
Citera
2019-07-28, 17:44
  #10076
Medlem
BorgeHs avatar
Enligt förundersökningen (s. 150) har BO, afghanen, mest skador på vänster arm, enbart en liten skada på höger underarm:
Påvisade skador
Blåmärke på högra och vänstra kinden samt högra överarmen. Skärsår på vänstra underarmen, vänstra handflatan samt eventuellt högra underarmen.Hudavskrapning eller skärsår på vänstra pekfingret. Hudavskrapningar i hårbotten, på vänstra axeln, vänstra armbågen, högra armbågen och troligen på benen. Äldre näsbensbrott.Klinisk misstanke om revbensbrott på höger sida som ej är verifierad via röntgenundersökning.
Inga uppgifter om eventuell påverkan via provtagning finns.

Konstigt att han bara har blåmärken i ansiktet och inga stickskador där. Lade Rocky och hans gäng undan flaskan när de slog honom i ansiktet? Konstigt att BO afghanen i stort sett bara hade stickskador på vänster arm, är han högerhänt? Ville han inte skära sig själv i ansiktet?

Det är lustigt att samma personer som ofta har kontakt med polisen som brottslingar är ofta snabba att ringa dem själv när de tror de kan få fördelar av det. Afghanen vet förmodligen att det krävs lite mer, som skärskador, för att få lite hett eftertraktat skadestånd för en "misshandel". Skänker han en del av sina "inkomster" till terrororganisationen som han enligt sin tatuering i ansiktet verkar stödja?
Citera
2019-07-28, 17:45
  #10077
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kaffemedaffe
Högsta ledningen i USA har förklarat att Rocky är oskyldig och att han ska släppas omedelbart. Uppfattningen du lever i, att Rocky skulle stanna kvar i Sverige om han släppts ur häktet, är en skimär. Inte bara hade han dagen efter varit i Norge eller var han nu skulle vara, om han åkt hem till USA finns det ingen chans - ingen - att USA hade utlämnat honom till Sverige för en rättsprocess.

Tror man det lever man i "lala-land".
Jag menar inte ens att åklagaren skulle ha gett gruppen reseförbud för detta vilket du verkar tro. Åklagaren skulle ha släppt honom för att forsätta arbeta som artist, turné i Europa fram till rättegång då. Samma borde gälla piloter, affärsmän, ingengörer som arbetar på resande fot och inte slösa bort resurser på detta vis. Det är normal misshandel efter en grov provokation utan större återfallsrisk hos Rakim Mayers och det ska senare prövas i domstol, det finns gott om bevisning och det finns ingen anledning att tro att han inte inställer sig vid en rättegång. Dyker inte Rakim Mayers upp så får han ännu fler problem. Sen kan man också ta en närmare titt på orsakerna och vem detta afghanska kriminella offer är som åklagare och göra samhället en tjänst, har har makt att fatta beslutet. Signalerna han nu skickar är att dessa gossar som stryker omkring höga på våra gator är fredade, låt dom hållas även om dom hotar eller angriper dig.
Citera
2019-07-28, 17:50
  #10078
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Domyoji
Jaja, Biggie Smalls langa knark för att supporta sin dotter, han förtjänade inte o dö för det eller hur? Ser du hur jag vände på det där lite snyggt?

Mja, att båda var skit o skit vet jag inte, just denna dag var väl Mustafa kanske mest skit. Hetsig som tusan. Obehagligt. Hade du sett en liknande snubbe i USA hade du blivit skjuten för mindre.

Sure, Rocky gjorde som Rocky Balboa o slogs o bli straffad haha låter i överkant men sure han ska ha böter men inte sitta i häkte i en månad i ett främmande land o det krävs absolut inte 500 sidor förundersökningsprotokoll, speciellt inte med tanke på att han basically själv tog kontakt med polis han försökte inte rymma lol allt detta har avhandlats väldigt osmidig, antagligen för att folk försöker rätta sig efter Mustafa... Känns det som. Jag vet inte. Vad tror du?

Säger inte heller att någon förtjänar att dö så vi är nog extremt eniga där!

Som sagt, min poäng är den att ASAR och Mustafa är bägge pundare och antingen föredetta eller fortgående langare ovanpå att bägge har en historia av våldsamheter.

Så skit som slår skit, det är ganska vanligt och hade ASAP inte varit en kändis så hade absolut ingen brytt sig.
Citera
2019-07-28, 17:58
  #10079
Medlem
RonJeremyClarkss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ondahamstern
Säger inte heller att någon förtjänar att dö så vi är nog extremt eniga där!

Som sagt, min poäng är den att ASAR och Mustafa är bägge pundare och antingen föredetta eller fortgående langare ovanpå att bägge har en historia av våldsamheter.

Så skit som slår skit, det är ganska vanligt och hade ASAP inte varit en kändis så hade absolut ingen brytt sig.
Ok, så för att man använder droger förtjänar man att bli slagen? Det visar vilken människosyn du har. Antar att du är straight edge?
Citera
2019-07-28, 18:02
  #10080
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RonJeremyClarks
Ok, så för att man använder droger förtjänar man att bli slagen? Det visar vilken människosyn du har. Antar att du är straight edge?

Gulligt hur du försöker att övertolka saker för att framställa din egna moraliska syn som den enda korrekta.

Nej, bara för att man använder droger så förtjänar man inte att bli slagen precis som att man inte förtjänar att bli slagen och sparkad på bara för att man vill bli kompenserad för sina förstörda hörlurar.

Det enda jag säger är att det rör sig om knarkare och langare som slår på varandra, hade den ena av dem inte varit en kändis så hade inte en enda av oss i den här tråden brytt oss om vad fan som hade hänt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in