2019-07-25, 10:16
  #6733
Medlem
mrtowlies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ondahamstern
Har du någon länk till dessa? (Det går snabbare att fråga här än att googla)

Skrolla igenom bildspelet längre ner i den här artikeln:

https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/a/zGk9oK/asap-rocky-atalas-for-misshandel
Citera
2019-07-25, 10:17
  #6734
Medlem
Någon som har fått tag i FUP än? Nu när åtal har väckts
Citera
2019-07-25, 10:17
  #6735
Medlem
OtherBarrys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vasilevo
Stämningsansökan
https://docdro.id/O7bmIrU

Innebär det att åklagaren har släppt tanken på grov misshandel?
Citera
2019-07-25, 10:17
  #6736
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Litner51
Ser inte bra ut för Rocky and his crew, kan bli ytterligare några veckor i finkan!
Åklagaren hade mer än man trodde.
Rensa alltid telefonen från bevismaterial, keep your hard drive clean.

Helt klart! Det handlar inte om någon ringa misshandel som vissa vill påstå.
Citera
2019-07-25, 10:18
  #6737
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hero997
Det här gynnar Trump enormt. I USA har de socialistiska demokraterna Bernie, AOC och somaliern Omar vadhonnuheter målat upp en bild av Sverige och skandinavien som modell för ett mer socialistiskt USA. Den här affären utgör ett avskräckande exempel för hur det egentligen står till här uppe i Nordkorea 2.0.

1. Så är det. Kollade in åklagarnas CV:n utan att gräva särskilt djupt. Båda åklagarna är (D)emocrater även om det inte är helt tydligt vilket parti som de representerar i Sverige. Båda åklagarna underkändes under sina studier i juridik och är alltså att betrakta som defekta varor bland de bättre juristerna. Den ena åklagaren omplacerades under Reinfeldts regim. Ingen av åklagarna har befordrats av varken (S) eller (M) ej kollat löneförändringar.
1.1. Eller med andra ord så har caset placerat Trump i perfekt position, troligen helt oavsiktligt av åklagarna då åklagarna nog snarast hade som plan att bli kända, befordrade och på något sätt föreställt sig att de skulle kunna jävlas med USA gömda bakom någon form av fiktivt "oberoende" av den exekutiva makten (Svenska politiker tror vanligen att oppositonens jurister inte räknas som en del av den exekutiva makten - vilket är rejält felaktigt).

2. Sverige är mer en socialistisk avart av nazi-germany än nordkorea. Eller ifall man vill historiskt korrekt så är Sverige formellt en diktatur som styrs demokratiskt där staten fortfarande har en auktoritär struktur sedan 1990-talet styrd i demokratiskt (system inte parti) skick där så att säga propagandaorganen är importerade från nazityskland medan målbilden för många politiker vanligen är USA, EU eller just det ja, Nordkorea eller Kuba.
2.1. Eftersom Svenska folket länge utsatts för propaganda av nazitysk sort har Svensken (the common Swede) väldigt svårt att förstå vad som är fel med nuvarande lag&rätt.
2.2. Juristerna har sedan utbildats av folk som inte är kunniga eller representerar kvalitet med avsikten att fördumma och förinta juridiken som företeelse. Så när folk i tråden undrar vad det är för knäppgökeriverksamhet som åklagaren pysslar med så följer denne bara en defekt instruktionsbok skriven av en lågintelligent meritlös låtsas professor i juridik (U.B). Man kan lite skämtsamt säga att instruktionsbokens fundamentala brist är tvåfaldig. Den ena är att den lever i 1960-talet när så att säga HD var regeringens egendom och inte riksdagens egendom samt hade specialprövningsrätt vilket innebar att de kunda ändra vilken dom som helst utan klagan om domvilla liksom att det inte fanns högre instanser. Den andra bristen är förstås att politikerna vill annorlunda och att teorin fundamentalt baseras på envälde och likriktning i beslutshierarkin.

3. FUP headlinernas med introduktionstext andas total desperation från åklagarnas sida. Åklagarna verkar ha missat både det där med en "fair trial" och Svensk nödvärnspraxis. Åklagarna har redan signifikant överträtt "the subjectiva test of partiality" och det är inte något som det är möjligt att reparera i tingsrätten eller senare rätter. Åklagarna gamblar helt enkelt på att Asap+crew inte kommer att överklaga tingsrättens beslut och att de inte kommer att söka juridisk rätt i tribunal, EU-domstol, Europadomstol eller andra instrument eller för den delen överklaga eller klaga inom de rätter som står till buds inomrikes.

4. Svara inte på det här för nu måste det vara sista inlägget.
Citera
2019-07-25, 10:19
  #6738
Medlem
Sluta tramsa. Det finns rätt gediget forskningsunderlag på att det förhåller sig precis tvärtom. Du löper både större risk att bli åtalad och dömd med utländsk bakgrund vid likartade förutsättningar jämfört med en helsvensk och du löper också större risk att få ett hårdare straff.
Citera
2019-07-25, 10:23
  #6739
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Postino
Tror du att ASAP Rocky och hans gäng kollade id innan de misshandlade BO eller vad menar du?


Nä, jag menar att amerikanska journalister kommer att granska svartskallarnas bakgrund och när de inser att de ljugit om ålder och kanske namn för att få svenska identiteter så kommer de göra en väldigt stor sak av det.
Citera
2019-07-25, 10:24
  #6740
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Klutz99
Nä, jag menar att amerikanska journalister kommer att granska svartskallarnas bakgrund och när de inser att de ljugit om ålder och kanske namn för att få svenska identiteter så kommer de göra en väldigt stor sak av det.
Och vad har det med misshandeln att göra?
Citera
2019-07-25, 10:25
  #6741
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Burnback
Det kan väl lika gärna vara så att flaskan åkt i marken under tumultet, eller ska man begära att han sätter ner flaskan lugnt och försiktigt innan han ger sig in i fighten?

Så skärsåren och blodet på flaskan är där för att killen på marken rullade över krossade flaskan upprepade gånger under fighten? Imponerande ändå att lyckas få skärsår på så många olika ställen på det sättet. Eller hade kanske bara långa naglar?
Citera
2019-07-25, 10:25
  #6742
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mrtowlie
Skrolla igenom bildspelet längre ner i den här artikeln:

https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/a/zGk9oK/asap-rocky-atalas-for-misshandel

Jag tackar!
Citera
2019-07-25, 10:26
  #6743
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snauzzer
Det var ett jäkla väsen när Assange inte blev häktad och han flydde.
Nu är det ett jäkla väsen när en anan utländsk kändis blir häktad för att han inte ska fly.
Hopplöst.
Poängen är att få gnälla; att stimulera en allmän eller specifik frustration. I det här forumet handlar det om allt från invandring till chemtrails.

On topic: Det gläder mig att det svenska rättsväsendet låter saken ha sin gilla gång, trots osaklig opinion och inblandning av främmande makt (som hade varit obegriplig om det inte hade handlat om Trump).
Bra också om utlandet generellt nu förstår att Sverige har egna regler kring häktning. Det kanske kan få sådana som Rakim Mayers et alii att avstå från att tuppjucka på stan.
Citera
2019-07-25, 10:27
  #6744
Medlem
Dubbel.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in