Citat:
Ursprungligen postat av
a987
Det hade blivit mer intresse kring vad som hände innan videon började då, tex vad ASAP Rocky och hans vänner kan ha gjort mot "angriparna" innan videon började. Det vet vi INTE.
Och därför tycker jag att ASAP Rocky ska släppas ur häktet omedelbart, eftersom det är för svårt att veta vad som egentligen hände.
Sen känner jag också ett väldigt starkt obehag, som om ALLT kommer gå riktigt dåligt pga den här historien. Så det känns bäst att avbryta detta så fort som möjligt.
Och det blir svårare att lösa våra problem i Sverige, om vi har såna här problem också.
Så du vet vad du ska göra Stefan Löfven: Styr, styr, styr.
Bara för att du inte vet betyder det inte att åklagaren inte vet. De har tagit flera mobiltelefoner i beslag. Vi får väl se.
Idag har livvaktens motanmälan lagts ned därför att afghanen anses ha utnyttjat sin nödvärnsrätt när han slår hörlurarna i huvudet på vakten, eftersom att vakten (vilket är bortklippt i videon på Rockys instagram) tydligen har "tagit tag i [afghanens] hals och lyft honom några meter".
Jag tycker fortfarande det verkar långsökt med nödvärn. Han angriper vakten EFTER han blivit angripen vilket normalt inte ses som nödvärn. Märkligt beslut men värt att notera att Rocky klippt bort faktumet att vakten blivit fysisk FÖRST.