2019-06-07, 12:26
  #601
Medlem
allegragellers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 2big4you
Hade det inte varit lättare och effektivare att kastat in skiten genom måltavlans fönster? eller placerat den i anslutning till lägenheten?
Om lägenhetsnumreringen följer någon slags logik så bor K@strati på bottenvåningen.
Citera
2019-06-07, 12:27
  #602
Medlem
"Detonationen ska ha skett utomhus. Polisen arbetar utifrån huvudteorin att en brottslig gärning ligger bakom, även om man inte utesluter att det rör sig om en olycka, säger polisens presstalesperson Åsa Willsund i Aftonbladet TV."
Citera
2019-06-07, 12:27
  #603
Medlem
AnonDiggers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av byggare bob
En läsarfilm på AB visar vad som ser ut som trävirke som hamnat ute på gatan som går förbi.

Skedde explosionen inne i cykelförrådet så kan det var virke därifrån samt från sittbänken i trä som var hopbyggt med förrådet, mot gatan till.

Soptunnan stod än närmare gatan. En bomb i den skulle inte kasta virke ut på gatan utanför utan inåt mot gården.


Om det här är en medveten bomb så är det knappast folk smarta nog att skapa riktad sprängverkan som placerat den.


Edit: denna bild visar tydligt hur delar av sittmöbel/cykelskjul hamnat ute på gatan.
https://mobile.twitter.com/Bladsten/status/1136925339232493573/photo/1
Om man tittar åt vilka håll saker har flugit så borde explosionen varit någonstans mellan cykelstället och ytterdörren. Det är inte i soptunnan på stolpen, saker har flugit åt fel håll. Starkast sprängverkan tänkt i 3D bildar liksom en "kupol" och de nedre balkongerna och ytterdörren är innanför kupolen. Även cykelstället. Formen på taket till cykelstället gör att det har slungats åt vänster. Tänk en kupol mentalt i 3D och flytta omkring den på bilderna så borde ni hitta var explosionen har skett.

Det är i alla fall min tolkning av bilderna, men jag har bara gymnasiefysik och en 5p kurs i fysik på universitetet och är ingen expert på sprängningar.
Citera
2019-06-07, 12:27
  #604
Medlem
Besudlarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Larasoft
Om man börjar i fel ände : Vad motiverar en bomb som träffar de boende "blint"?

Bombtillverkare som inte är medveten om vad han gör. För att sen smälla av den hemmagjorde bomben mot en person som är skriven på nedre botten vars släkte är iblandad i en fejd mellan diverse gäng?
Citera
2019-06-07, 12:27
  #605
Medlem
Abbadons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hyrr
Militanta nationalister som vill destablisera Sverige?

32-årige vänsterextremistens grupp från Taberg? Om man nu ska spekulera hej vilt. Inte långt ifrån heller.
Citera
2019-06-07, 12:27
  #606
Medlem
Sevärt: https://www.expressen.se/nyheter/se-bilderna-fore-och-efter-explosionen/
Citera
2019-06-07, 12:27
  #607
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ompiliompi
Killen som mekar med moppen, en moppe med en bomb av sprängdeg eller dynamit som förvarades under sadeln skulle kunna stått i cykelskjulet, kanske med tändhatten kopplad till tändhatten(som sitter på tändstiftet).

Men troligast håller jag som att en bomb gått av av misstag, kanske förvarad i en moped.
Ja, en moped får plats inne i skjulet. På en sådan skulle det kunna ha suttit en bomb.
Citera
2019-06-07, 12:27
  #608
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Heralder
Det har alltså aldrig hänt att polisen har "mörkat" ett (misstänkt) mord?

Jo. Talar vi om Sveriges polishistoria? Ja, då är det nog så. Men jag trodde vi talade om explosionen i Linköping.

I teorin iofs möjligt att man inte direkt skulle gå ut med att någon dött, pga vilja nå anhöriga etc. först. Men det handlar inte om ”mörkning” i egentlig mening. Nu är jag iofs rätt säker på att ingen dött.
Citera
2019-06-07, 12:27
  #609
Medlem
Det är ingen som jobbar inom kommunen som bor på adressen då?
Jag tror på gänguppgörelse .
Någon som skulle bort av någon anledning.
Citera
2019-06-07, 12:28
  #610
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Newkie
Viss skillnad om man detonerar något inomhus också. Där finns heller ingen vind som sprider ut gasen. Skulle den här smällen skett inuti en av lägenheterna skulle det nog finnas strukturella skador på kåken.

Som sagt, jag säger absolut inte att en gasexplosion är omöjlig. Men det verkar inte sannolikt bara.

Skulle nog vilja hävda att om den här explosionen skett inomhus hade i alla fall delar av huset rasat ihop och halva väggen legat över hela gatan och betydligt fler döda.
Plus att i så fall hade med stor sannolikhet NUSAR-eneheterna från Stockholm och Södertörn vart på rull och det är dom inte.

Så detonation utifrån. Tryckvågen har vadrat upp längs väggen. Kolla balkongen högst upppå gavelhuset, ser mer intakt ut och har nog skyddats av underliggande balkonger vilket pekar på att det måste smällt hyfsat nära själva fasaden.
Men ren flax att inte fler är döda...en så pass kraftig smäll när det är strålande sol och många lediga...
Citera
2019-06-07, 12:28
  #611
Medlem
fernebos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eskapisterna
Här var det
https://mobile.twitter.com/Bladsten/status/1136925339232493573

Anmärkningsvärt stora skador. Det handlar ju inte direkt om en handgranat. En bomb av den här storleken skulle kunna döda och skada rätt många om den placerades i en oskyddad folkmassa.

Jävligt äckligt!

Så sjukt att det här bara fortsätter trots att Sverige redan ligger i topp i hela Europa när det kommer till bombdåd och granatattacker. Vad var det som gick fel med Sverige?

Omvärlden rapporterar (hur påverkas Sverigeblden av detta måntro?? )

https://nypost.com/2019/06/07/25-injured-in-swedish-blast-that-hit-2-apartment-buildings/

https://www.express.co.uk/news/world/1137494/sweden-explosion-terror-linkoping-bomb-attack-latest-news-update

https://www.reuters.com/article/us-sweden-explosion/explosion-in-southern-town-in-sweden-injures-19-cause-unclear-idUSKCN1T80OI

https://www.dw.com/en/sweden-explosion-tears-through-apartment-buildings-in-linkoping/a-49097621

https://www.rt.com/news/461284-sweden-building-explosion-linkoping/
Citera
2019-06-07, 12:28
  #612
Medlem
skunkjobbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PDetective
En gasolflaska kan ju inte skapa en så kraftig explosion som hörs i hela Linköping
Det kan den visst men det skulle krävas att gasen läcker ut i en relativt stor lokal med någorlunda täta väggar och det förhållandet ser inte ut att vara aktuellt i detta fall. (Om man tömmer en 16 kg gasoltub i ett rum med minst 100 m³ luftvolym utan att gasen försvinner från rummet och sedan tänder på får man en explosion med energi motsvarande över 100 kg dynamit.)

Om nu explosionen inträffat i cykelskjulet eller helt i det fria kan vi utesluta gasexplosion då skjulet är fullständigt otätt. (Gasexplosioner kan förvisso även ske helt i det fria men då krävs det en jäkla massa gas som inte heller känns aktuellt här.)
__________________
Senast redigerad av skunkjobb 2019-06-07 kl. 12:32.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in