Citat:
Ursprungligen postat av
Offervilja
Vad tror töntarna Pär Öberg och Simon Holmqvist att Adolf Hitler hade tyckt om Kiwis skämtmusik? Den enormt kulturintresserade Hitler, som ansåg att musik är den absolut högsta konstformen som finns, hade såklart bara skrattat åt den. Om Hitler hade varit ung idag så hade han troligtvis fått ut mycket mer av att umgås med Fredrik Strage än vad han hade fått av att hänga med Pärra och Simon. Propagandamästaren Joseph Goebbels hade självklart också hatat Kiwi och förstått det vansinniga i att lyfta fram det där odugliga slöddret som någon sorts superstjärna. Kärlek till Britpop-Hitler, hat till White Trash-Pär!
Den enda som är bra i Nordiska motståndsrörelsen är Martin Saxlind. Han är intelligent, sympatisk och håller aldrig på och hetsar mot andra nationella. Sektdåren Pär Öberg är så sjukt överskattad och kan dra ända in i helvete!
Musiken och arkitekturen var de högsta konstformerna enligt Hitler. Han gillade även film, men filmen som konstform var ännu ung och inte lika utvecklad på hans tid. Idag hade han nog uppskattat film ännu mer.
Men helt klart hade Hitler rätt, musik och arkitektur är mycket häftigare än målade tavlor, skulpturer, teater, balett, skönlitteratur.