Citat:
Ursprungligen postat av
rappytt
Nytt uppslag. Har Arminlabs varit uppe tidigare? I Tyskland. Sätter diagnoser felaktigt på friska enligt dansk tv:
https://www.dagensmedicin.se/blogg/mats-reimer/2016/10/02/dansk-tv2-avslojar-tysk-borreliabluff/
Hamnar man där behövs det mycket pengar. Jobbade O halvt ihjäl sig för att finansiera kvackarbehandlingar och undersökningar?
Arminlabs rekommenderas av ML, vars fru fick borreliadiagnos där. Han för korståg mot svensk sjukvård. Den mannen hade Hanna kontakt med. Var det till Arminlabs O åkte med H, eller är Tysklandsresan en trådsanning?
Det verkar som om Bragée är rätt ensam om förnuft i en brokig samling av företrädare för olika föreningar.
Tror också att det kan ha funnits ekonomiska skäl bakom tragedin.
Vi vet att båda makarna var högavlönade och hade ett boende och ett par leasingbilar som de med råge klarade av ekonomiskt.
Trots att han kämpade för sina sjuka döttrar och försökte landa sin professur, vet vi också att Oskar måste ha lagt ner mycket kraft och energi på sitt företag. Han tjänade t.o.m mer där än på sin höga akademikerlön sista året, om jag inte minns helt fel.
Varför i h-e då? För att hedra sin far som grundat företaget?
Eller för att det behövdes mycket pengar till något som inte får komma fram.
Det var i alla fall inte för att villan inte kunde finansieras utan.
De la knappast stora summor på semesterresor eller restaurangbesök heller.
Det lilla vi vet är att polisen själva motiverade maskningarna i FUP:en med att de dolt sådant som rörde familjens ekonomi.
Något man inte vill ska komma ut av hänsyn till de efterlevande.
Suspekta medicinska behandlingar, Scientologirörelsen eller någon form av utpressning är skäl så goda som något annat.
Att Develi sedan gapar om att det inte fanns några ekonomiska skäl bakom kan vi nog ta med en nypa salt.