2019-05-17, 17:22
  #1105
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TetrisNinja
Intressant observation. Feminister älskar att prata om mäns våld mot kvinnor. Män i Sverige mördar runt 100 personer om året, och kvinnor mördar 35,000. Tänk på det nästa gång nån feminist försöker demonisera alla män.

mm, och 8st-12st av mäns mordoffer är kvinnor, (kvinnor dödar inte mer än et par st 2-3 män årligen). så på barnamordsidan så är kvinnor mer jämstälda, könsfördelning är ganska nära 50/50 vid bebis genocid. så ge dem rätt i att kvinnor är mer "könsneutrala" i sitt dödande än män,
Citera
2019-05-17, 17:22
  #1106
Medlem
tom-tom-85s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gusteng
Jag tror att det bara är religiösa tomtar som tycker att Alabama är ett föredöme?
Stämmer det?


Åk till den Amerikanska Södern o Mellanvästern så får du uppleva det RIKTIGA AMERIKA o inte den bubblan som öst o väststaterna är. Du kommer att älska folket maten kulturen värderingarna patriotismen o det bästa av allt är att det är vanligt folk som du o jag men som är mer pålästa än vad du tror. Kom inte o säg att de vet inte ens vart Skandinavien ligger vet du Alabamas huvudstad eller Montanas huvudstad eller dem andra 50 delstaternas huvudstäder för jag vet det inte. Vi européer tror o ser ner på amerikanare när vi är än mer hjärntvättade o insnöade än vad dem är.

Västvärldens stöttestenar är uppbyggt på dem 10 budorden o demokratin är folkstyre som JESU predikade att folkets fria vilja är värt att dö för.
Citera
2019-05-17, 17:23
  #1107
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Funkydude
Framförallt är hon kristen. I detta fall trumfar det allt kan jag lova. I förlängningen är det kristna människor som tvingar alla andra att förlja deras skeva syn på liv och död.

Tror inte den kristna kopplingen är vad kritikerna upprörs över. Finns gott om kristna länder i Afrika och Latinamerika med hårda abortlagar utan att det ges någon enorm uppmärksamhet.

I Sverige är man också tvungen att följa massa saker man inte nödvändigtvis håller med om. Och Sverige är inte särskilt kristet. Alla jurisdiktioner har lagar man måste följa oavsett om man gillar dem eller ej.
Citera
2019-05-17, 17:23
  #1108
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TetrisNinja
Du kan bli mördad i sömnen utan att vara medveten om det. Jag kan säga redan nu att jag hade velat undvika det, även om jag aldrig skulle veta av det. Så frågan kvarstår.

Vad beträffar resten av ditt inlägg så är det intressant hur abortförespråkare alltid tar till de mest extrema, men ganska sällsynta, exemplen. Det finns regelverk som tar hänsyn till den sortens saker, fosterskador, mammans ålder (även om man alltid kan låta någon adoptera) osv. men fri abort är någonting helt annat. Man får liksom förhålla sig till den verklighet vi lever i.

Men exakt.

Citat:
Ursprungligen postat av Sam.Boyd
Nu vet jag inte vem Ben Shapiro är. Men att abortera bort svarta framtida socialfall, missbrukare och brottslingar äro en guds välgärning. Mer än var 5e afroamerikan kommer att någon gång sitta i föngelse.

Men då detta är diskriminerande juridiskt och ingen skulle klaga över färre vita socialfall, missbrukare o brottslingar så måste det vara för alla.

Fast det flera av oss försökt säga i tråden, är att det inte huvudsakligen är "blivande socialfall, missbrukare och brottslingar" som dödas i sina mödrars livmödrar idag. Skälen är ofta väldigt triviala. Ofta lever mamman och pappan redan i en relation, och VILL ha barn - men "sedan". Eller så finns det risk att mamman ska bli ensamstående - men hon har ett bra nätverk i form av släkt och vänner (och samhället naturligtvis) att falla tillbaka på.

När det gäller tonårsgraviditeter, så förhåller det sig faktiskt så, att det oftast är medelklassflickorna som gör abort, för att ett barn skulle störa deras studie- och karriärplanering. Fast de utmärkt väl skulle klara av att ta hand om och uppfostra ett barn - med stöd av sin ursprungsfamilj. Medan WT-tjejerna behåller och blir unga, ensamma mödrar. De ser moderskapet som en alternativ karriär, som ger dem en identitet och ett värde - när de misslyckats i skolan och i arbetslivet. Att de kommer att misslyckas med moderskapet också - förstår de inte...

Därför skulle det egentligen - om man såg till både barnens och samhällets bästa - vara bättre om vi inte hade fri abort, utan varje fall måste utredas individuellt. För då skulle en klok utredare kunna identifiera de blivande kriminella och/eller olyckliga människorna - och låta deras liv avslutas redan i livmodern. Och på samma sätt skulle de kunna identifiera de i grunden normalvettiga kvinnorna, som skulle bli utmärkta mödrar bara de lät det sjunka in, att de nu ska bli mödrar.

Vidare är det naturligtvis viktigt att samhället erbjuder sitt stöd - för det ÄR jobbigt att vara ensam mamma. Om det nu skulle bli så. Det stöd som krävs kan vara t.ex. bidrag som medger kortare arbetsdagar, fler timmar på dagis än strikt nödvändigt så att mamman kan få lite egen tid, avlastningsfamilj varannan helg när barnet blivit så stort att det kan vara ifrån mor, gratis eller starkt subventionerade sommarkollon så att både mor och barn kan få lite andrum utan varandra... Sådana saker. Vet man att den hjälpen finns, så kan det vara det som väger över - så att man inte gör aborten.
Citera
2019-05-17, 17:27
  #1109
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
I konservativforumet debatterar jag med en konservativ uv, kring kärnfamiljens vikt bl.a
I hans ideal ska kärnfamiljen stå för alla fioler gällande barn; skola, dagis, bidrag etc etc.
Alla som inte lever i en kärnfamilj, eller inte föds in i en ska få skylla sig själva och straffas, som ex. uvens briljanta idé om att små bebisar som föds utan att mamman är gift med en man ska fråntas barnbidraget som istället ska göras om till ett "kärnfamiljs bidrag", så att folk tvingas gifta sig, itne av kärlek,,, näää de tär inget viktigt utan av ekonomiskt nödtvång.
Detta i kombination med den super briljanta idén att samma mamma dessutom ska tvingats föda detta barn som sen ska straffas.....

Sånt sitter jag och debatterar emot i den tråden.

Här debatterar jag emot massa idioter som hävdar att ett nyss befruktad mänsklig äggcell, är ett fullvärdigt mänskligt liv med rättigheter som plötsligt ska slå ut en bevisat fullvärdig mänskligt livs sina rättigheter, efter som hon ju bara är en hon, och honors mänskliga rättigheter går ju superfint skita i.

Allright?

Det du argumenterar för där är att samhället ska ta hand om barnen. Så att det inte blir så viktigt vem som är biologisk far.
Citera
2019-05-17, 17:29
  #1110
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sam.Boyd
Men att tvinga tonåringar att behöva bli föräldrar pga att kondomen sprack är även det mer än grymt.

Är du kille kan det där redan hända. Ni har sex och tjejen råkar bli gravid. Vill tjejen behålla barnet så blir killen förälder vare sig han vill eller inte. Oavsett om han känner sig redo.
Citera
2019-05-17, 17:30
  #1111
Medlem
tom-tom-85s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sam.Boyd
Nu vet jag inte vem Ben Shapiro är. Men att abortera bort svarta framtida socialfall, missbrukare och brottslingar äro en guds välgärning. Mer än var 5e afroamerikan kommer att någon gång sitta i föngelse.

Men då detta är diskriminerande juridiskt och ingen skulle klaga över färre vita socialfall, missbrukare o brottslingar så måste det vara för alla.


https://youtu.be/RDmwPGrZkYs

Klicka på länken ovanför o bli upplyst över vem Ben Shapiro är en oerhört Smart ung man som vet vad han pratar om
Citera
2019-05-17, 17:31
  #1112
Medlem
greta75s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tom-tom-85
Här har du din Klimatförnekande Ultranationalistiska Trumpanhängande Abortmotståndare. AVSKYR Miljötalibaner, muslimer, feminister, liberalister, kommunister, socialister, islamister, miljöministrar😄 o allt övrigt ohyra som är mot Trump o Orban. Abort är MORD. Global uppvärmning är Global Hoax o all vänster är en cancer på samhället. Stefan löven är en landsförrädare o borde ställas inför ackubusering.

https://youtu.be/RDmwPGrZkYs

tönt
Citera
2019-05-17, 17:35
  #1113
Medlem
tom-tom-85s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av greta75
tönt

Den toleranta blir intolerant ja man känner sig själv bäst genom de ord man yttrar sig genom. Vilket vokabulär du använder. Innan du yttrar dig nästa gång din sorgliga amöba så kanske du borde träna på ditt ordförråd o framförallt din intolerans. Troll
Citera
2019-05-17, 17:35
  #1114
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av adina
Staterna med högst andel STD är Alaska, Mississippi. Louisiana, Alabama, Georgia, South Carolina och North Carolina stater som ingår i det sk. bibelbältet samma stater har höga siffror för tonårsgraviditeter. Att föräldrar i USA inte verkar se sambandet med att hålla barn utanför sexundervisning och att deras barn har oskyddat sex med följden oönskade graviditeter och könssjukdomar måste bero på att föräldrarna anser att det räcker med att undervisa att sex enbart ska förekomma inom äktenskapet

Du angav fortfarande inte någon källa på det påståendet. Dessutom, som jag skrev förut: det räcker inte med att STATERNA sammanfaller i statistiken, du måste även visa att det är just de grupperna som håller sina barn utanför sexualundervisningen, som "drabbas" av flest tonårsgraviditeter. För det stämmer nämligen inte alls med vad jag vet från USA (eller människor i allmänhet), annars. En förklaring till att staterna sammanfaller, skulle t.ex. kunna vara att fattiga människor i "högerstater" blir ännu fattigare p.g.a brist på stöd från samhället, och därför mer uppgivna, och därför inte orkar planera för framtiden eller hålla efter sina tonåringar... och voilà - fler tonårsgraviditeter!
Citera
2019-05-17, 17:50
  #1115
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ugglan-i-skuggan
Du har redan fått invändningar mot detta hjärndöda resonemang. Du kan börja med att bemöta de invändningar du redan fått.

Jag har bemött dina invändningar. Du anser att rätten till liv går före rätten till den egna kroppen i de fall man själv skapat livet, därför att då har man ingått ett avtal med fostret. Huruvida detta gäller även kvinnor som blir gravida genom våldtäkt har du inte svarat på, eller har jag missat det?

Sedan har du gjort en skillnad mellan tvånget att upplåta sin kropp till någon som behöver kompatibla organ för att överleva och tvånget att upplåta sin kropp till någon som behöver vara i ens livmoder för att överleva. I båda fallen hävdar jag att rätten till liv bör gå före i konsekvensens namn. Ingen borde ha rätt att bestämma över den egna kroppen om någon annans liv står på spel.

Du har inte kunnat bemöta detta på något vettigt sätt, för om du hävdar att kvinnor är skyldiga att upplåta kroppen till foster de inte vill ha i kroppen för att kvinnor måste ta ansvar för de liv de väljer att ge upphov till genom att ha sex kvarstår fallen med graviditet vid våldtäkt. Där har kvinnor inte valt och om de fortfarande är ansvariga för livet i deras kropp då så måste det bero på att rätten till luv är överordnat rätten till den egna kroppen. Och är ett liv det måste vi agera utifrån det i fallen med ex organdonationer.
Citera
2019-05-17, 17:52
  #1116
Medlem
Kurrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ballcancer
Läste också att det tar 6 månader för lagen att faktiskta träda i kraft. Majoriteten av dommarna är konservativa nu tack vare trump. Det kan ske. Dock är det bara ca 23 % som är mot abort tydligen. Enligt vad dem sa på svt nyheter. Men att abortmotståndarna är en stark grupp.. oroväckande. Den fredliga majoriteten är som vanligt ovesäntlig.
Nationellt kanske, men inte i vissa stater. I Alabama är en tydlig majoritet mot abort.

https://www.pewforum.org/religious-landscape-study/compare/views-about-abortion/by/state/

Jag tror inte abortmotståndarnas mål är att göra abort olagligt på nationell nivå, utan att ändra tolkningen av konstitutionen så att abort inte -måste- vara lagligt i alla stater, därmed kan stater om de vil göra abort olagligt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in