Citat:
Ursprungligen postat av
Tom.Of.Finland
Du umgås med psykiskt svaga Dom har härskartekniker för att dom är rädda att förlora. Dom är rädd att misslyckas, därför ser dem till att aldrig förlora.
Dom skulle aldrig t.ex. hålla på med aktier eller fonder.
Aktivism är för barn och snorungar som inte vuxit upp. Moppefolk helt enkelt. Dom onda krafterna är dom själva. Förlorare och simpelt fattigt folk är dom bara. Dom borde straffas för just att dem är sig själva. Dom ska rätta sig efter ledet och dansa balett varje skolmorgon inför magistern.
Jag har själv sett hur folk har knäckts, fått sina karriärsmöjligheter förstörda eller blivit socialt och ekonomiskt förintade. De goda krafterna kan faktiskt vinna kriget med härskartekniker, tränar man på dem med nätverksvänner blir de sublima knivar att trycka in i ryggen på fienden.
Prova själv: hitta en person du börjar punktmarkera med att klaga på tex du städar fel, du lämnar alltid kaffekoppen framme, det är du som sabbar kopieringsautomaten, du luktar alltid svett, du gör dåliga val, du har dålig andedräkt - prata inte med kunderna, din mat är enformig och äcklig - snart spyr du, ditt arbete är tröstlöst (klassiskt Aftonbladet knep), bra att du gjorde jobbet men vi hade innan du börjat bestämt att det inte skulle användas (sorry), vi glömde din byline (vanligt här på Aftonbladet), glo på den som om du mår illa av att den är på arbetsplatsen (vanligt här på Aftonbladet), ge fienden ett idiotenkelt uppdrag - reklamera det i evigheter (vanligt här på Aftonbladet), hånskratta högt då den ska ta sig an ett jobb (klassiskt Aftonbladet knep).