2019-04-14, 18:14
  #229
Medlem
Overminds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pe11e
Vilken tur att FR fått ett jobb hos Bank of America om det skulle behöva lånas pengar
https://newsvoice.se/2016/03/fredrik-reinfeldt-blir-radgivare-for-bank-of-america-merrill-lynch/

Ja men tame fan! Han som försatt oss i den här sitsen kommer att rädda oss! Vilken story!
Citera
2019-04-14, 18:14
  #230
Medlem
RudyardKiplings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Camelot
Många i tråden anser att kommunen Filipstad (och andra små kommuner med liknande situation) får skylla sig själva...

Till viss del har de väl ett ansvar, men stat och myndigheter har fördelat ut nyanlända i kommuner, som inte har haft någon rätt att neka... Jag tycker att riksdagspolitikerna har det absolut största ansvaret.

Det är nog väldigt många mindre kommuner som är i liknande situation med en ekonomi i stor obalans efter att statens bidrag under två år tagit slut.

Jag har inte läst alla 20 sidorna i tråden.

I kommunerna finns det kommunalpolitiker. Varför har inte dessa unisont röstat bort landsförrädarna i riksdagen? Varför röstade alla i M först på AKB och sedan UK? Varför röstade de inte fram tex Sonesson? Kommunalpolitikerna är lika skyldiga som riksdagspolitikerna, kanske inte på individnivå men som grupp. Jag är väldigt glad att jag inte är politiker av något slag när folket en gång för alla reser sig. Man brukar väl säga att revolutionen är 3 mål mat bort eller något liknande. Om kommunerna saknar pengar ur ska de då kunna betala ut löner till de offentligt anställda? Om de offentligt anställda blir av med jobbet hur ska de kunna betala sin hyra/bolån och mat?

Snart slutar musiken och då kommer många upptäcka att "man står utan stol". Då blir det livat.



Citat:
Ursprungligen postat av femtaliess
Filipstad är bara början, hela landet är på väg att haverera. Snart kommer lågkonjunkturen med lägre skatteinkomster som följd, då kommer problemen att flyta upp till ytan. Många med mig som har en god ekonomi och höga tjänstepensioner kommer att flytta utomlands, vilket kommer att urholka skattebasen ytterligare

Precis. Lyssna på Hans Jensvik om "kommunernas kommande utmaningar".
https://www.youtube.com/watch?v=xkrvNxpaT20
Citera
2019-04-14, 18:15
  #231
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av laozhu
Avskaffa socialbidraget och inför jobbgaranti istället, alla som vill ha jobb ska få det hos kommunen, lönen motsvarar så klart socialbidrag och inte mer.
Det kommer bli väldigt rent och fint om alla socialbidragstagare går ut och plockar skräp.

Det skulle bli ännu renare och finare om vi kunde så att säga skicka ut asen. =)
Citera
2019-04-14, 18:20
  #232
Medlem
Totiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av laozhu
Avskaffa socialbidraget och inför jobbgaranti istället, alla som vill ha jobb ska få det hos kommunen, lönen motsvarar så klart socialbidrag och inte mer.
Det kommer bli väldigt rent och fint om alla socialbidragstagare går ut och plockar skräp.
Det hjälper inte att hitta på jobb hos kommunen då de också betalas med skattemedel. Det som krävs är riktiga jobb inom näringslivet, helst exportindustrin. Och sådana jobb har merparten av invandrarna inga möjligheter att klara av.

Jag är inte från Filipstad men massor av kommuner är i samma sits. Landsting och regioner har ännu sämre ekonomi. Stora delar av Sveriges offentlighet är mer eller mindre konkursmässig och hankar sig fram med lån. Det är en helt omöjlig situation.
Citera
2019-04-14, 18:20
  #233
Medlem
RudyardKiplings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pe11e
Vilken tur att FR fått ett jobb hos Bank of America om det skulle behöva lånas pengar
https://newsvoice.se/2016/03/fredrik-reinfeldt-blir-radgivare-for-bank-of-america-merrill-lynch/



Han kommer genom mutor och hot se till att Sveriges kommuner och landsting samt Staten lånar upp sig över skorstenen. Sedan sitter vi i bankirjudarnas fälla när när ränta går upp. Landet och folket plundras framför våra ögonen. Ingenting i historien kommer kunna jämföras med det världen går till mötes närmaste 25-50 åren. De som har varnat för detta har utmålats som rasister, fascister och nazister. Domen och vedergällningen kommer bli hård.

Citat:
Aftonbladet intervjuade Reinfeldt. Hans kommentarer löd:

“Det gläder mig att få möjligheten att arbeta med Bank of America Merrill Lynchs team. Jag ser fram emot att hjälpa en av världens ledande investmentbanker att spela en ännu större roll i att stödja Europas ekonomiska utveckling i detta kritiska läge.”

“Europa behöver fler reformer för att skapa arbetstillfällen åt de många människor som nu söker jobb eller som nyligen kommit till Europa. Det måste öka drivkrafterna för människor att vilja arbeta och samtidigt sänka trösklarna in i arbetsmarknaden.”
Citera
2019-04-14, 18:21
  #234
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av yz44
Det är inte det första nödropet och sanneligen inte det sista. Eftersom det "demokratiska" valet är över kan vi åter förvänta oss en störtskur av ökande skatter på allt de kan hitta på. Den "nya" bortförklaringen som nu får stå som värd för diverse höjningar är det "heliga" klimatet, som absolut inte får ifrågasättas. Någon mer som känner igen mönstret här, intensiv propaganda ivrigt påhejad av msm där minsta ifrågasättande leder till omedelbart fördömande. Alla som har fler än en cell kvar i hjärnkontoret inser att klimatet är en betydligt mer komplicerad fråga än vad vädret är, så de som säger sig förutsäga klimatet på lång sikt måste tas med en stor nypa salt med tanke på hur långt och exakt vädret går att förutsäga. Att FN är inblandade är heller inget som ökar förtroendet då de har de mest konstiga saker för sig in om bl.a. mänskliga rättigheter där det tydligen är enbart israel som missköter sig i hela världen. Med andra ord, FN är en politisk organisation med politiska mål, fakta har inget med saken att göra.

Precis, det är redan planerat och uträknat sedan länge. De har ju redan börjat påstå att klimatet skapat nya «klimatflyktingar». Detta kommer eskalera in absurdum. «Klimathotet» är en perfekt metod att få alla länder att jobba mot samma mål. Först då kan globalismen sprida ut sig på riktigt. Typ människorna mot klimatet.

När klimatbluffen blir synad, vilket kommer hända, så kommer de hitta på nåt nytt. Typ alien attacks kanske? Eller ett dödligt virus som aldrig riktigt kommer breda ut sig, eller kometregn som aldrig kommer. Klimathotet är ju egentligen perfekt att lura folk med. Det kan man köra med väldigt länge.

Alla globalistiska och liberala partier är väldigt engagerade i «Klimathotet» av en anledning.

Men folk i Sverige är en förlorad grupp människor som inte förstår sitt eget bästa. Uppenbarligen. Det är faktiskt på god väg att själva rösta fram sin egen utrotning och har gjort det i snart 40-år. De flesta är med på det och det tycks inte upphöra på långa vägar. Det är således helt självförvållat.

Problemet i Filipstad är bara ett pyttelitet symptom som man måste ha överseende med när man röstar för och vill ha en sådan politik. Så är det bara. Man kan se det som en mental förberedelse för vad som komma skall i många andra platser i framtiden. De visste ju garanterat om riskerna när de gick och röstade på S eller de andra från 7-klövern. De kommer fortsätta känna till dem nästa gång de röstar på samma parti.

De vill ha det såhär. Globalism, mångkultur och mångfalld står över allt. Själv om det är helt uruselt. Det må vara på bekostnad av i princip allt, det spelar ingen roll, för alternativet är ju att bevara Sverige svenskt, vilket skulle vara det värsta tänkbara scenariot. Folk vill hellre ha kärnvapenkrig. Det måste man acceptera.
__________________
Senast redigerad av redlineoffside 2019-04-14 kl. 18:24.
Citera
2019-04-14, 18:27
  #235
Medlem
Drozds avatar
Jag besökte Filipstad som hastigast för drygt fem år sen och minns att jag då såg fler hucklen och talibanskägg än svenskar på gatorna (de enda svenskar som syntes var några parkbänksfyllon). Kan ju iofs ha att göra med att det var en arbetsdag.

I teorin skulle Filipstad kunna börja jäklas maximalt med bidragstagare och ställa en massa krav, men det är säkert förbjudet och ogenomförbart p.g.a. de snyftreportage och den hetsjakt som skulle följa i media.

Återstår att köra en Lasse Strömstedt (tjuven/knarkaren som föreläste i skolorna om sitt kåkfararliv) och turnera runt och varna andra kommuner från att gå i samma fälla. Vilket så klart aldrig kommer att hända...

Samtliga politiker i Sverige borde få besvara denna nationalekonomiska raketforskarfråga innan tillträde:

Mohammed får 14 kkr i bidrag utan att arbeta. Om han arbetar 40h i veckan tjänar han 17 kkr och har 1 kkr i arbetsrelaterade utgifter (lunch, busskort m.m.) samt en halvtimme enkel väg till jobbet.
a) Vad blir Mohammeds reala timlön?
b) Är det rationellt av Mohammed att anstränga sig mycket i jobbsökandet?
Citera
2019-04-14, 18:36
  #236
Medlem
Arnstads avatar
10 000 nyanlända U-landsinvandrare varje månad, glöm aldrig det.
Citera
2019-04-14, 18:41
  #237
Medlem
M Nordströms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av S.Kandal
Vet inte riktigt vad som ska till för att få svensken att vakna. Personligen tror jag inte ens att en fullständig brakande ekonomi kommer påverka det generella tyckandet. Detta beroende på att majoriteten av medier och politiker inte kommer att adressera grundorsaken. De törs/kan/vill såklart inte erkänna varför det blev som det blev, dvs att de är upphovsmän till hela förfallet.

Hela rädslan från politiker och msm media beror på att man inte vill ge SD rätt i sin politik. Då för man hellre en katastrofal invandringspolitik. Sverige har inte haft krig på över 200 år och andra Europeiska länder som haft en mera nykter invandringspolitik än Sverige har ju drabbats av både första och andra världskriget och deras politiker ser mera till deras egna medborgares behov än vad Sverige gör. Hade Sverige blivit indragna i första eller andra världskriget hade vi absolut inte haft den invandringspolitik vi har nu och SD hade ansetts som vilket annat PARTI SOM HELST.
__________________
Senast redigerad av M Nordström 2019-04-14 kl. 18:51.
Citera
2019-04-14, 18:51
  #238
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Conam
Hörde reportage i ring P1! Arma arma Filipstad...
De kan ha det, 50% röstade V och S (även om detta förstås är en fråga för rikspolitikerna)
Citera
2019-04-14, 18:54
  #239
Medlem
Staten kan inte orsaka kommuner kostnader på det här sättet. Folk som har fått asyl måste gå på statsbudgeten intill dess att de får, om de får, jobb.
Citera
2019-04-14, 19:00
  #240
Medlem
Arnstads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gruva
Staten kan inte orsaka kommuner kostnader på det här sättet. Folk som har fått asyl måste gå på statsbudgeten intill dess att de får, om de får, jobb.

Jo det är klart att de kan. Allt vältras över på kommunerna. Det är bara att tugga i sig.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in