Citat:
Ursprungligen postat av
s.i.d.d.
Det är bättre att peppra sovrumsfönster med finkalibrig eld som lyckas träffa en helfigur med <12,5% av skotten? Har du hört uttrycket is i magen någon gång? Piketen var en kvart bort. Inget pågående våld eller hot mot tredje part. Blev det här bra tycker du, eller vill du taktikutveckla?
Jag kan utan din/annans påverkan också anse att mängden skott är anmärkningsvärt .
Visst, sidledes rörligt mål, dunkelt ljus, men ändå klumpigt skjutet.
Vad gäller platsen man skjuter på har jag mindre att säga, eftersom det med tydlighet framgår att man haft laga befogenhet
att skjuta, och platsinfon är alltid en del av sådan bedömning i internutredning.
Polisen kan tyvärr inte välja platsen för verkanseld, det är alltid hotet som avgör vilken plats det blir.
Det sekundära är att man ska försöka undvika tätbebyggen, folkmassor etc, men till sist skjuter man i vilken situation som helst beroende på hotet.
Man verkar haft is i magen till viss grad. Man ägnade sig åt att försöka larmringaren larmringaren först, man cirkulerade kvarteret och när man väl går in verkar man gått in med någon taktik där en patrull om tre först går, och att den andra patrullen om två kommer efter.
Nu dök ju Eric upp mittemellan, och allt verkar gått väldigt snabbt.
Som jag sagt tidigare, man väntar inte på förstärkning, eller på att någon ska hamna i livshotande situation innan man agerar på ett sådant här larm. Det är verklighetsfrånvänt att tro att poliser ska trycka i busken tills förstärkning kommer. Folk kan då dö, eller skadas.
Finns inget att utveckla, taktiken är bra som den är. Den räddar liv. I det här ganska osannolika scenariot som nu utspelats här, har det dock tagit ett oskyldigt liv, men det är också så allvarlig lägeshanteringen är på ett larm av denna dignitet. Bland det skarpaste en polis kan hamna i, och med det följer såklart oerhörda risker generellt.