2019-04-10, 11:01
  #111913
Medlem
hehehos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av iesho
Reine Jansson är en joker. Jag tror inte att han var Sigges efterhängsne kompis utan snarare hans hemliga överordnade. Båda två var mycket "coola" personer. Sigge hade bostadsrätter och levde flott, medan Reine uppger lite olika adresser som inneboende.

Reine och Sigge satt alltså där i bilen nära Tunnelgatan och Ölvebro hade CP som misstänkt gm vid Dekorima samma tid. Och polisen misstror Reines och Sigges uppgifter! De borde snarare misstänka att de var medhjälpare till CP.

Och dessutom, Sigges f.d flickvän Annie Lööf var i trakterna med sin nya pojkvän Lars S och påstår i förhör att de åkte till City denna kväll i en vit Volvo. Lars S nekar och kan visa ett intyg att hans leasade Volvo var krockskadad och skrotad vid tillfället. Men han kunde i princip ha kört en annan vit Volvo denna kväll och i princip varit den förare som blockerade Luntmakargatan vid tiden för mordet.

Sedan har vi ordningspolisen i civilbil som kommer direkt efter GS, fortsätter Sveavägen rakt fram svänger till höger vid Adolf Fredriks kyrkogata och ser någon lik CP stå på Luntmakargatan vid en grön bil...

Också 100 % gåta!
vilka är källorna på civilpolisbilen, (har bara hört nämnas men minns inte att jag sett det i skrift.)
Citera
2019-04-10, 11:38
  #111914
Medlem
ieshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av heheho
vilka är källorna på civilpolisbilen, (har bara hört nämnas men minns inte att jag sett det i skrift.)
Pontus Wikner:

(FB) Mordet på Olof Palme - 28 februari 1986
Citera
2019-04-10, 11:46
  #111915
Medlem
Har nog postats förut i tråden men det här verkar vara en bra sammanställning över den kända information som finns om knarkspaningen, Bjurärendet mm

" Tre av fem namngivna poliser haft yttre spaning mot spelklubben Oxen och att de använt bärbara radioapparater , dock hade ingen av dem använt dessa utanför de två bilar som brukades."

"Promemoria den 31 jan 1989 beträffande personal och rutiner vid narkotikaroteln vid tiden för mordet på Olof Palme.
Uppgifterna lämnade av dåvarande chefen vid roteln krkom Helge Eriksson.
Själv hade han semester aktuell tid och krkom Åke Lundström ersatte honom
Fyra spaningsgrupper fanns, en för landsorten och en för akuta insatser och tre för objekt som står eller stått under telefonkontroll bland annat mot Sigge Cedergrens bostad.
Eriksson har ingen förklaring till att spaningsrapport saknas, och att gruppen som hade spaning mot Cedergren avbrutit sitt arbete kl 22.00 istället för 01,00 och han betraktar det närmast som ett undanhållande och bedrägeri av personalen ifråga"

https://sanningskommissionen.com/wp-content/uploads/2019/01/Kompletterande-underlag-till-PM-8_4-Sigge-Cedergren.pdf?fbclid=IwAR19b-x6S88fz-17Ob_4VCeKdUYSV2RXtWQ HnYWm1jvMDIaenRUK_nY_KOY

Palmekommissionen Per Kjellsson
Kompletterande PM till underlaget för PM 8 med anledning av vissa uppgifter angående spaningen mot
bland annat Sigge Cedergren under kvällen den 28 feb 1986,
Citera
2019-04-10, 13:40
  #111916
Medlem
Gothuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mvagrippa
Den Bosniske ”Gudfadern” Alexander Sadik Kauklija var en av de gangsters som PU kollade så sent som i början av 1988.

https://m.youtube.com/watch?v=PztO5zWtyVo
Återpostar en länk från mvagrippa´s inlägg som är den hittills viktigaste informationen.

7.30 in.
Knark, mord, filmindustri, vapenexport mm.

Känns som en bra mix.

"falska kungen Sadika Kauklija, alias Alexander Sashe Zadika."

Kauklija hävdar att han på något sätt är av kungligt blod och jag vill påminna om att det gör även Jovan von Birchan.

Kauklija flyttade från Sarajevo till Stockholm efter att han träffat en attraktiv svenska, Yvonne Östlund i Adriatiska havet och de blev snart blev gifta. Yvonne och/eller dottern Natalie försökte sig sedan på en skådespelarkarriär i Hollywood.

https://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/na-bandicevoj-listi-i-ministar-obrane-kraljevine-bih-86947/

Kauklija´s högra hand vapenhandlaren, Lars-Åke Bertenstam, född 1932 i Torsby, Värmland, död 1988, bodde i Tyresö.

Hur ser det ut?
__________________
Senast redigerad av Gothus 2019-04-10 kl. 14:28.
Citera
2019-04-10, 15:14
  #111917
Medlem
OPK123s avatar
Beträffande Eino Hiltunen, som jag menar är den s.k. Grandmannen, beskrivs hans klädsel enligt följande av sin granne Olle Olsson i förhör (1987-01-16) gällande Stegmordet:

"Beträffande klädsel på Hiltunen så säger Olsson att han ofta gick i en mörkblå halvlång jacka eventuellt täckjacka".

Citera
2019-04-10, 15:18
  #111918
Medlem
OPK123s avatar
Det var med andra ord inte Anders Björkman Lisbeth Palme såg i blå täckjacka, utan Eino Hiltunen.

I förhör med Åke Rimborn på Sabbatsbergs Sjukhus uppgav hon två gärningsmän:

"Signalement på gärningsmän efter beskjutning av Sveriges statsminister: 2 gärningsmän, 40-45 år, mörkhåriga, en av gärningsmännen är påfallande lång, en av männen var iklädd mörkblå täckjacka, tillhör ev Ustasjarörelsen."

Dessa två var inte från Ustasjarörelsen, utan finnar; Eino Hiltunen och Raimo Räsänen.
Citera
2019-04-10, 15:25
  #111919
Medlem
OPK123s avatar
Eino var 47 år vid mordet. Raimo var 42 år.

Båda dessa herrar har beskrivits som omkring 180 cm lång, varav Eino oftast beskrivs som något längre (och lite "fetlagd").

Raimo är "Väktaren" i Aftonbladets artikelserie (1993) om Arla Gryning Jämtland. Ture Utriainen är Säpomannen.

Einos stålbågade glasögon upphittades i det s.k. Stegmordet.
Citera
2019-04-10, 15:31
  #111920
Medlem
OPK123s avatar
"Svinet på den andra sidan låter sig fortfarande förföras av fantombilden. När järnvägsspåret blir allt hetare. Sätt dig snarast i förbindelse med Enskedemannen"

Detta skrevs på ett vykort till Carl-Gustaf Östling.

Järnvägsspåret som blir allt hetare handlar om Eino Hiltunen finska spets Ripa som strök omkring bland järnvägsspåren i Hudiksvall.

Samma dag som Raimo Räsänen anhölls i sin frånvaro (för att ha skjutit Eino Hiltunen bakifrån, bara månader efter Palmemordet) satta Hans Holmér igång "Operation Alpha" mot kurderna (1987-01-20).
Citera
2019-04-10, 16:04
  #111921
Medlem
Gothuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PeoFallmo
Vem försåg Sigge med knarket?
En kandidat från Polen med bra kontakter i Värmland.

Knarkkungen Karl Pauksch

Karl Pauksch föddes i Breslau, då Tyskland men numera i Polen och med namnet Wroclaw, den 27 december 1938. I början av 1960-talet dök han upp i Skandinavien då han gifte sig med en dansk kvinna. Vid mitten av 1960-talet bosatte han sig i Stockholm. 1966 åkte han fast första gången och utvisades ur landet på livstid.

Han var dock snart tillbaka Sverige, faktiskt redan året därpå. Men snart var polisen honom på spåren igen. 1970 häktade Stockholms rådhusrätt Karl Pauksch i hans frånvaro. Pauksch anklagades för att under de senaste tre åren stått för 70 procent av knarksmugglingen till Sverige. Först två och ett halvt år senare, 1972, greps han av holländsk polis för brott mot utlänningslagen. Svenska myndigheter ville få honom utlämnad till Sverige. Men Nederländerna ville inte utlämna Pauksch eftersom det brott han gripits och dömts för var för lindrigt.

I juni 1973 dömdes Karl Pauksch till 8 års fängelse och livstids utvisning för grovt narkotikabrott. Tre år senare, i december 1976 rymde han från fängelset under en permission genom att kasta peppar i ögonen på vakterna. Efter en tid på rymmen blev han dock gripen igen. Han utvisades senare från Sverige till dåvarande Västtyskland men antogs fortsätta med att organisera knarksmuggling till Sverige.

I slutet av 1990-talet misstänktes han återigen för att smugglat in flera kilo fenmetrazin (Preludin) och häktades i sin frånvaro. Misstankarna väcktes då ett medlålders par från Salatrakten i oktober 1999 greps med drygt åtta kilo fenmetrazin i bilen. Polisen kunde sedan rulla upp en stor narkotikahärva med fäste i Västmanland. Totalt häktades 5 personer varav två från Tyskland. Samtliga var sen tidigare kända av polisen.
http://blog.zaramis.se/2012/01/14/knarkkungen-karl-pauksch/

Den tyske narkotikasmugglaren Karl Pauksch hade under perioden fram till 1970-talets början inlett smuggling via flygplan in i Värmland. Ingripanden kunde göras men smugglarna föreföll att omorganisera sig. Personer i samröre med Pauksch och även holländska narkotikasmugglare omgrupperade till trakterna av Ottebol(Arvika) och Bograngen.

Citat:
Ursprungligen postat av Achtung Panzer
Kegö/Barrling-spåret:
Som jag uppfattat det hanterades Stockholms knarket av Karl Pauksch (="Puskas"?)nerifrån "kontinenten" och efter att på sjuttiotalet gått via "Stockholms Knarkkung" Leif Stenberg/Skiffer, under 80-talet övergått till hans högra hand Kent Sundberg som i tidigare visat youtubeklipp är intervjuad (maskerad) som "Stockholms knarkkung" vid tiden för MOP och som de intervjuade finnarna var rädda för att få halsen avskuren av. Leif Stenberg/Skiffer röjer alla sina konkurrenter i sina memoarer skrivna 1982 under pseudonymen "Flemming Broman".
Wikipedia:
Leif Evert Börje Stenberg, senare kallad Leif Skiffer, född 21 juni 1932 i Maria Magdalena i Stockholm, död 21 november 1985 i Engelbrekt i Stockholm, kallades även Mr. X och utpekades som förbrytare inom bland annat narkotikabranschen, men dömdes aldrig. Hans identitet röjdes i samband med en hjärtoperation i april 1985, då han fick ett konstgjort mekaniskt hjärta. I samband med detta lades alla åtal ner mot honom då han ansågs för sjuk för att klara en rättsprocess. Han avled kort därefter. Han gifte sig kort före den 3 mars 1985 med Inga Eleonora Stenberg född 29 november 1929 i Oscars församling. Deras dotter, tv-producenten Madeleine Stenberg, har varit gift med regissören Kjell Sundvall. Mr X var nära vän med Leif G W Persson.
Leif Stenberg och hans fru Inga är begravda på Norra begravningsplatsen i Stockholm.
I sin självbiografi Jakten mot nollpunkten. En roman om mig själv från 2008 berättar Carl Johan De Geer om sina möten med Mr. X, i boken kallad Stenhammar-Granit. Stenberg (Skiffer) i form av Mr X figurerar även i "Jag såg mordet på Palme", en film om mordet på Olof Palme av Mikael Hylin.
__________________
Senast redigerad av Gothus 2019-04-10 kl. 16:40.
Citera
2019-04-10, 16:47
  #111922
Medlem
OPK123s avatar
I förhör gällande Stegmordet (1987-01-19) med en av Eino Hiltunens bästa vänner, Pauli Mäkelainen, berättar han att Eino brukade gå omkring i blå täckjacka och att han alltid hade stålbågade glasögon på sig eller med sig.
Citera
2019-04-10, 16:56
  #111923
Medlem
hehehos avatar
Lite intressant om hur CIA mördar inom och utom landet (mest JFK dock).
https://www.youtube.com/watch?v=RMw_36gL_hU
Citera
2019-04-10, 19:03
  #111924
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona
Då verkar det som att vi är överens om att det kan vara så att AB enbart såg/upplevde sällskapet framför sig de sista sekunderna före första skottet.

Jag är övertygad om att både han och IM gjorde just det. Den udda detaljen att det förekom någon form av kroppskontakt mellan gärningsmannen och OP i samband med första skottet visar det. Att båda skulle hittat på, eller missuppfattat, en sådan detalj samtidigt är för mig osannolikt.

För att det här med AB och vittnesmålen med hans kompisar ska gå ihop så måste någon/några ha fel. Precis som du påpekar. När jag går igenom kompisarnas berättelse så ringer det inga klockor. De är överens. Ingen har sett eller hört något som kan sättas i samband med mordet. Min tolkning är att det är troligare att AB stannade kvar utanför bankomaten en stund än att de som gick norrut var döva eller ljög om att de inte hörde några skott.

Frågan i så fall är hur långt de måste ha hunnit för att inte kunna höra skottlossningen. Och hur lång tid det tog att promenera den sträckan. Som i så fall skvallrar om hur länge AB dröjde sig kvar innan han började promenera söderut.

Alltså har vi flera/4 vittnesmål/berättelser som pekar mot att det är just Björkmans version som är svajig i flera avseenden. Knappast en slump.

När det gäller mannen i beige så är han fortfarande en gåta. Teoretiskt kan det vara SE som just ramlat ur Skandia. Eller så har han aldrig existerat. I vilket fall kan jag inte förklara hans påstådda närvaro.

Vi vet att det finns ett vittne som kategoriseras i gruppen mordplatsvittnen. Som blev förhörd mordnatten. Den s.k. greken. Med stor sannolikhet finns det fler vittnen som vi inte har en aning om vad de sett. Det är kanske här vi har svaren på våra frågor.
Jo i de väsentliga delarna är vi överens, och jag tror inte heller att kompisarna ljuger, det var bara en av möjligheterna som skulle kunna förklara att de inte är kompatibla med AB.
Din slutsats att han dröjt sig kvar är förmodligen den mest logiska.
Gick de över Adolf Fredriks kyrkogata innan Palmes nått Sari, så bör AB ha stått mellan 3-4 minuter.

Mötte de Palme under promenaden, så bör de ha varit relativt nära NF.
Framför eller bakom är frågan.

Mannen i beige är lika svår som mannen i Tensonjackan.
De vittnesmål som antyder att enstaka personer kan ha kommit till fots är värda att ta i beaktande.

Att Bäsén och ytterligare en i hennes sällskap i taxin (Israelsson) berättar om en ung kille som pekade ut flyktvägen väcker funderingar.
Per V berättar också om en ljushårig kille som stod tillsammans med en tjej.
Bland de allra först på plats.
Den killen går inte att placera i någon av bilarna.

Helt klart är att AB inte sett särskilt många sekunder av det som föregick skotten.
I Hovrätten säger han att han gått bakom max två meter. I ytterligare något förhör är han inte ens klar över om han gått eller stått stilla.
Det kan leda väldigt fel att värdera hans vittnesmål för högt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in