Citat:
Ursprungligen postat av
doktor.kaffe
Jag gillar hur du tänker.
Dock, är det inte då mer lyhört av mig att i så fall inte äta på den här restaurangen med mina vänner?
Eftersom de kommer betala själva då de vägrar att bli bjudna och det vore hänsynslöst att ta med någon med "ansträngd" ekonomi på en dyr restaurang?
Eftersom du är på besök hos dem i deras stad, så tycker jag även att
de ska få ha sista ordet vad gäller vilken restaurang ni äter på. Att gå till det dyrare stället, för att
du är särskilt intresserad av mat och dryck, är ju mer ett önskemål från din sida, som jag ser det. Beroende på hur viktig just den restaurangen är för dig, så får ju vännerna väga in huruvida de vill ta dig dit.
Det skulle ju ev. finnas en skillnad i inställning hos vännerna om de var på besök hos dig och du tog ut dem på en dyrare restaurang i din egen hemort – och i den situationen så kanske de även skulle vara mer bekväma med att bli bjudna, vem vet!
Men det enda säkra är ju att kommunicera direkt med dem, vi på Flashback kan ju bara spekulera i hur de resonerar!