2019-03-30, 14:41
  #181
Medlem
OliverCromwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Restad
Jo det är det! Demokrati kallas det men det vet ni nassar inget om.
Regeringen är FOLKETs representanter. Vi har valt personerna till riksdagen som sedan har valt en regering. Vad är det du inte förstår

Läs regeringsformen.
Citera
2019-03-30, 14:59
  #182
Medlem
MrBulldoggs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nail
När började George Soros faktiskt arbeta för nazisterna?
George Soros (född den 12 augusti 1930 i Budapest) var under 14 år när tyskarna i mars 1944 tog kontroll över Ungern. Familjen Soros lyckades undkomma nazisterna med hjälp av falska identitetshandlingar och genom att de blev inhysta hos olika hjälpande människor.

1948 lyckades George Soros ta sig till London. Där bodde han till en början hos en avlägsen släkting och tog jobb som diskare, busspojke och husmålare.
Klippt från: https://sv.wikipedia.org/wiki/George_Soros

Tror du är fjärde eller femte på den här bollen nu. Vi tar det en gång till: https://www.flashback.org/sp67175515

Fortsättningsvis; läs gärna tråden innan du kommenterar tidigare inlägg, så slipper vi dessa upprepningar.
Citera
2019-03-30, 15:06
  #183
Medlem
Utan tvekan har den grötige skåningen rätt. Det är svårt och ändå lätt att förstå judarnas anspråksfullhet. Öppna gränser och öppen ekonomi göder riskkapitalister och finanseliter som friktion skapar värme. Men sen då? När nationalstater ligger i ruiner och pyr utan möjligheter att resa sig igen som när den plötsliga elden i godset bränt ut det? Det är en slags kvartalsekonomi den vandrande och evige juden göder med sina räntepengar, alltså sin ägandes luft. Och det är förståeligt eftersom juden saknar all känsla för nationalstaten då han själv är totalt främmande för tanken och dess faktum sedan 500 år tillbaka världen över - egentligen sedan urminnes tider för alla olika folk - som kosmopolit och i kraft av sin list och hänsynslöshet och suveräna socioekonomiska ställning i alla miljöer inte behöver bekymra sig för multietniska våndor i tidigare homogena länder. Beslutsamheten har endast stärkts i juden sedan andra världskriget att omgjorda västvärlden - längre kommer juden nog inte - sedan de likt fågeln Fenix i det "liberala " väst rest sig gång på gång ur alla pogromer och nazismens farsot och nu står starkare än någonsin och övertygad om att detta tillstånd är det bästa för vår stam. Snart kan emellertid gränsen vara passerad.
__________________
Senast redigerad av Lantarbetaren 2019-03-30 kl. 15:09.
Citera
2019-03-30, 15:35
  #184
Medlem
Overminds avatar
Inga problem! Om 2 år är George död och ligger begraven någonstans. Han är fan så jävla gammal och ser sjuk ut! Tiden är emot honom! Snart är hans äckliga manipulation av Världen över.
Citera
2019-03-30, 15:38
  #185
Medlem
TheFreakinPopes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hex27
Jag har svårt att ta Söder helt på allvar i all sin dårskap och Soros är ju på modet att hata på nu hos nationalister och div. brunhöger, fast det vore lite intressant att höra vad han syftar till att Orbán gjort för den västerländska civilisationen som han vill tacka för?

Blir extra intressant när SDs andra val på listan till europaparlamentet Jessica Stegrud bestämt tar avstånd ifrån Viktor Orban i sociala medier samtidigt som Söder hyllar han för det han gjort "Orbán gjort för den västerländska civilisationen".

Kan det vara så att i missnöjespartiet SD så är man emot allt och alla men vad man är för är mer svårgreppat och luddigt?

Tycker det är synonymt med dagens populister runt om i västvärlden, deras missnöje och hat är det som förenar dem.
Citera
2019-03-30, 15:44
  #186
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OliverCromwell
Läs regeringsformen.
Som sagt vad är det du inte förstår
Citera
2019-03-30, 15:45
  #187
Medlem
MrBulldoggs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Restad
SDare är på fel sida, helt klart nassar

Djup analys, det där. Låt mig gissa: Efter att ha studerat världspolitiken i noggrann detalj kommer du fram till Trump = Orange Man Bad.

Snälla, stanna på sofflocket när det är val.
Citera
2019-03-30, 16:01
  #188
Medlem
NickSonnys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Restad
SDare är på fel sida, helt klart nassar
Du tycker inte att det är en smula idiotiskt att kalla judar för "nassar"?
Citera
2019-03-30, 16:10
  #189
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NickSonny
Du tycker inte att det är en smula idiotiskt att kalla judar för "nassar"?
Hän ger man sig till rasism så är man nasse.punkt
Citera
2019-03-30, 16:21
  #190
Medlem
MrBulldoggs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Restad
Hän ger man sig till rasism så är man nasse.punkt

Vilken stjärna. Så om en israelisk jude skjuter så många kineser han kan med det uttryckliga motivet att han "hatar gula undermänniskor", så är han automatiskt nationalsocialist?
Citera
2019-03-30, 16:24
  #191
Medlem
NickSonnys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Restad
Hän ger man sig till rasism så är man nasse.punkt
"Nasse" är slang för nazist/nationalsocialist. Du måste väl ändå inse att judar förmodligen inte skulle välja att vara medlemmar i ett parti som är nationalsocialistiskt?
Det är som att kalla småbarnsföräldrar för "peddon" eftersom de älskar sina barn. Helt enkelt efterblivet.
Citera
2019-03-30, 16:35
  #192
Medlem
Nails avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrBulldogg
Tror du är fjärde eller femte på den här bollen nu. Vi tar det en gång till: https://www.flashback.org/sp67175515

Fortsättningsvis; läs gärna tråden innan du kommenterar tidigare inlägg, så slipper vi dessa upprepningar.

Du hänvisar till en självbiografi av Gerge Soros far som jag inte har tillgång till. Dessutom är din vinklade story långt ifrån allmänt accepterad:
https://www.snopes.com/fact-check/george-soros-ss-nazi-germany/

Har du själv sökt och inte omedelbart avfärdat källor som inte faller dig i smaken?

Kan ju tillägga att jag inte är en Soros-fan med tanke på hans rofferier under det sena 90-talet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in