Citat:
Ursprungligen postat av
bringeroflight
Inte norrlänning men det ska visst vara som att fråga hur mycket pengar någon har på banken. Var nog då förr men känns lite gammaldags nu när även samer lever i stort sätt som övriga svenskar.
Norrland är halva Sverige och det är minst 3 norrlänningar med i årets Robinson. Därför tycker jag det är kul när renskötaren är den som kallas norrlänningen av vissa. Jag som norrlänning skulle själv kunnat fråga hur många renar en renskötare har. Även om jag har ett svagt minne av att jag kan ha hört att det är olämpligt nån gång för länge sen så är det inget som direkt lärs ut och präntas in i norra halvan av Sverige heller. Så jag kan förstå att misstaget att fråga gjordes.
Blir liksom lätt det första man tänker på om nån är renskötare tror jag, och jag själv hade då inte sett det som att fråga hur mycket pengar de har på banken, även om de själva kanske ser det så. Inte direkt så att många vet hur mycket en ren är värd heller och tänker ekonomiskt då de ställer frågan. Blir mer som att fråga hur många hundar en hunduppfödare har för de som inte vet "reglerna". Tror jag!