Citat:
Ursprungligen postat av
Flashig78
Det var för just detta (se det fetade) som föräldrarna bemödade sig med att skriva sitt långa brev och att lämna övriga spår efter sig. O skulle inte stå som ensam gärningsman. Och det måste du begripa. Polisen har granskat de efterlämnade dokumenten. Jag tror att de klarar det utan din inblandning. Och de har inget intresse att en nyfiken random Flashback-medlem "skall förstå".
Däremot kan man hoppas att de inblandade myndigheterna öppnar ögonen när de diagnostisear barn med kroniska sjukdomar. Men DET är en HELT annan utredning.
Men det förstår väl även du att om O eller H var ensam skyldig, men ville framstå som något annat, är det just genom efterlämnade brev, framställd I-Pad med gamla mail osv personen i fråga skulle skapat denna bild?
En mördares egna ord har rätt låg trovärdighet.
Ulf Olsson som mördade Helen och Jannike, skrev ett avskedsbrev innan han hängde sig där han bedyrade att han var oskyldig, trots massiv bevisning i form av DNA, fynd av blod i hans stuga, telefonsamtal där han erkänt mm.
Vi kan precis som Husvagnssvensson så bra uttryckte det inte förutsätta att mordoffer vill att deras mördare ska skyddas och att den orättvisa som drabbade dem ska sekretessbeläggas.
Vad O och H har gjort skyddas av att det hemlighålls. Varför ska mördare skyddas? Gör man något så enormt förfärligt bör man räkna med att ens illdåd blir offentlig och att alla dumheter man gjort kommer ut. Finns ingen anledning att skydda döda mördare.