Citat:
Ursprungligen postat av
Aegishjalmr
Det är ingen ”medfödd kunskap” som Sokrates påvisade med sitt exempel med slavpojken utan just det biologiska arvet.Du har totalt missförstått ditt eget exempel.
Du framhärdar alltså i din dårskap trots mina förklaringar. Då får jag istället kila iväg och hämta Platon själv, för att få honom att försöka tala förstånd med dig. Jag antar att du uppfattar honom som en trovärdig källa.
Dialogen som handlar om slaven och det geometriska problemet heter Menon och jag kommer att citera några brottstycken ur den dialogen, för att en gång för alla avgöra vår dispyt. Menon är en rik man som äger slaven i fråga. Sokrates ber honom att hämta någon, vem som helst, ur sitt följe, och han hämtar slaven.
Sokrates – Se efter noga nu vad du får för intryck, om det är han som återerinrar sig eller om han lär sig av mig.
Menon – Ja.
Sedan kommer det geometriska exemplet, vilket slaven intuitivt förstår.
Sokrates – Menon, ser du att jag inte lär honom något, utan frågar om allt?
Menon – Jo.
Sokrates – Studera nu hur han återerinrar sig steg för steg, så som det ska göras.
Menon – Du har rätt.
Sokrates – Han kommer alltså att vinna kunskap utan att man lär honom, man ställer bara frågor och han hämtar själv upp kunskapen ur sig själv?
Menon – Ja.
Sokrates – Finns det alltså någon som har lärt honom allt detta? Det måste du veta, särskilt som han är född i ditt hus och har fostrats där.
Menon – Nej. Jag vet att ingen nånsin har undervisat honom.
Sokrates – Och om han inte fått kunskaperna i det nuvarande livet, då är det väl alldeles klart nu att han hade dem och hade lärt sig dem i någon annan tid?
Menon – Uppenbarligen.
Sokrates – Och det var den tiden han inte var människa?
Menon – Ja.
Sokrates – Då måste väl hans själ under all tid ägt detta vetande? För det är ju helt klart, att under all tid är han antingen människa eller inte.
Menon – Uppenbarligen.
I rest my case.
Efter en sådan stjärnsmäll, så kan jag nästan höra dig kvida av smärta medan du ligger ned för räkning.
Citat:
Förståelse för geometri återfinns i IQ-tester. Hur pinsamt är inte det för din del?
Ja, och vad vill du säga med ett sådant uttalande? Ännu ett exempel på ett kvalificerat nonsens, som saknar bäring i frågan. Jag utmanar dig att ställa upp premisserna och den efterföljande konklusionen och jag kommer att plocka sönder dig, argument för argument.
Citat:
Vad tror du att filosofi handlar om till största del egentligen? Jo, moraliska frågeställningar.
Jaså? Jag kan då nämna många filosofiska frågeställningar som saknar ” moraliska frågeställningar”. All språklig filosofi, inklusive logiken, torde sakna all form av moral, och traditionella områden som ontologi och epistemologi borde vara fria från moral.
Citat:
Helvete vad du flummar. Du fick en länk där akademiskt skolade människor tydligt redogör för skillnaden mellan universalism och partikularism. Inbillar du dig verkligen att dessa begrepp definieras subjektivt? Riktigt så pantad tror jag faktiskt inte att du är.
Så pantad är jag. Ja, jag anser, likt Heidegger, att allting är subjektivt och att inget objektivt existerar. Tänker du utmana mig i denna fråga?
Citat:
Vänligen redogör för de filosofiska skillnader du menar finns mellan liberalism och marxism. Det är ditt påstående och därmed är det du som är en förklaring skyldig. Och det kommer att bli mig ett sant nöje att fortsätta den diskussionen.
Det har jag gjort flera gånger men du verkar inte vilja lyssna. Det deterministiska draget som den Hegelianska historiesynen saknas i liberalismen.