Citat:
Ursprungligen postat av
StiftelseInsyn
Bifogar en informativ video som visar hur fallande blodsdroppar ger upphov till millimetersmå stänk.
https://www.youtube.com/watch?v=OnQf5ZA59bA
Inser du nu hur små stänk kan hamna på någons skor vid t ex en livräddande insats?
Jo, jag har ingen anledning att ifrågasätta äktheten i filmen. Uppenbarligen har experterna som jag har citerat, liksom jag, förbisett möjligheten att blod kan droppa i blod och skapa smådroppar. Det är analogt med att dropparna träffade sidan av sulan.
Citat:
Ursprungligen postat av
Combival
Där har du svaret. (Extremiteter). Det behövs inget skjutvapen eller hammare. Det räcker att vifta med en blodig arm eller ben för att blod ska stänka. Hade sambon varit den skyldige så hade stänken varit ofattbart mycket fler. Därför kunde de utesluta honom. Att han skulle ha stått i närheten och tittat på när tyskan mördade hans familj är så dumt så det har inte kommit på tal tidigare. Inte förrän du med ditt sjuka sätt att tänka kom på den jävla idén.
Det är ofattbart dumt att tro att SKL med "svingandet av blodbesudlade extremiteter eller föremål" menar att någon skulle vifta med sin egen arm eller sitt eget ben i 100 km/tim. En boxares slag överstiger inte 40 km/tim. Det handlar givetvis om att någon svingar någon annans blodiga extremitet. Det är nästan lika dumt som att tro att jag har skrivit att TN skulle ha stått och tittat på när någon misshandlade EJ och dödade barnen.