Citat:
Ursprungligen postat av
Rumbledoll
Tack solglittret för denna sammanställning som tydliggör tongångarna härinne. Duktiga gruppen som hela tiden hänvisar till polisens samlade uppfattning om samförstånd men i nästa andetag kastar ur sig diverse omdömen om Hanna helt utan grund och ingen protesterar. Däremot skriver man något om Oskar blir det arga inlägg. Ja morden skedde i samförstånd men......Hanna var drivande. Det är viktigt att hela tiden framhålla. Kvinnor kan åxå minsann. Toppen var när ellie beskrev hur hon och en vänininna, två kvinnor fulla av beundran för den fantastiske Oskar, sitter och säger, nu är det väl dags för O att sätta ner foten!! Alltid denne O!
Oskar finns som sagt överallt. På bild. Mängder av hyllningar och beskrivningar om sorg i ögonen. Han har en stark släkt, en arbetsplats som backar upp. Hanna har säkert fått sina hyllningar men i stängda forum för oss. Med Oskar är det fullt synligt och när en människa blir så hyllad och nästintill helgonförklarad blir jag misstänksam.Jag tror, gissar, spekulerar, och framförallt känner. En familj som består av fyra personer. En synlig och tre i det fördolda. Oskar syns, tar plats och lever kvar i offentligheten. Hanna, Agnes och Moa....det är som om dom aldrig har funnits. I denna långa process som föregick katastrofen har det naturligtvis utspelat sig många kriser. I min värld är det Oskar som styr och gör det synliga jobbet både på arbetsplats och i hemmet. Hanna framställs som passiv. I min värld är det hon som drar det tunga lasset hemma men som kvinnor i alla tider knappast får någon cred för. Tre tysta röster och Oskar. Det är så förbannat sorgligt.
Har också tänkt i de banorna. Vart tog H och barnen vägen i diskussionerna? De är näst intill osynliga och det är det jag (också) främst tänker på. De har liksom ingen röst här, annat än som sjuka. Ingen här har hittills lyckas prestera vettiga förklaringar hur de levde och kände. Upplevde. Enbart spekulationer. Jag spekulerar också.
En diskussion om en eventuell skilsmässa kan ha fört föräldrarna /en förälder till ett snabbt avslut. Även om båda hade skrivit under ett förklaringsbrev så behöver det inte bevisa att nån av dem
inte ville backa ur självmords/mordpakten - och att det då urartade till katastrof. En kanske ville dra sig ur, den andra ville fullfölja. Att även radera självmordsbrev och testamente, men inte hann.
Man måste få ha egna funderingar här, utan att få en skopa skit titt som tätt. Jag respekterar allas funderingar, men vad och varför dåden alls hände vet ingen av oss. Ännu.