Citat:
Ursprungligen postat av
zilvereko
Bra skrivet, men det finns fortfarande ett stort frågetecken: varför mördade de sina egna barn? För att dessa hade en sjukdom som enligt vissa sk experter är obotlig och andra säger att de kan bli bättre med tiden? Forskningen går starkt framåt gällande ME. Vilka lyssnadeA och H till för att få bra eller dåliga råd?
Hemsidor eller scientologer eller andra vet vi inte. Skulle det vara (gud förbjude) scientologer de lyssnade till vore det fruktansvärt. Hos såna avarter gillas bara den som är frisk, rik, framgångsrik och stark. Deras förakt för "svaghet" är mycket obehagligt och överväldigande. De sk svaga får underordnade positioner i sekten och blir skuldsatta för resten av livet....ja, även de som har mycket pengar.
( Obs! Mina funderingar över eventuellt inflytande av scientologerna är bara en tanke på nåt jag har funderat på under en ganska lång tid.)
Men det räcker kanske med 2 föräldrar som snurrar in sig i varandras sjuka tänk utan yttre påverkan? Negativa, sorgliga och självömkande?
Var det för att föräldrarnas livsdrömmar för sig själva och sina barn gick om intet som föräldrarna tog kål på hela familjen? Ingen svaghet eller misslyckande fick störa föräldrarnas framtidsdrömmar för sig själva och barnen. Såna tankegångar kan ha följt med sen barndomen (en av föräldrarna eller båda?).
Det verkar konstigt, såvida de inte lyssnat till personer som sa att det inte finns något hopp för barnen. Plus en total svartsyn där man inte ens lät hoppet om en bättre framtid få finnas?
Vill minnas att polisen sa att det inte finns någon utlösande händelse. Många i tråden pratar om att
"A blev sämre före jul, det utlöste nog allt", men det är en trådsanning.
Mer intressant är att läsa här:
https://mind.se/hitta-hjalp/sjalvmordslinjen/om-sjalvmord/varningstecken-vid-sjalvmordsrisk/
När finns en ökad risk för självmord?
Fetar det som kan ha berört O och A, inklusive barnen:
När någon är med om en
kritisk livshändelse (ME-diagnosen för Moa(, som förlust av en närstående, en relation, av
arbete, (vad hände på Os jobb?) status eller pengar.
Större besvikelser som misslyckanden,
utebliven befordran, (kanske) mobbning och
kränkning. (O fick inte vara medförfattare?)
Även sjukdomar som
depression (antagligen hos barnen på grund av hemskolningen, även föräldrarna i någon grad), psykoser,
ätstörningar (kanske kopplat till mE?), missbruk, allvarlig kroppslig sjukdom eller
kronisk smärta (kanske hos barnen?).