Då jag är rätt övertygad om att inget av GM:s två barn vet om att detta hänt så vill jag inte skriva ut namn här. Jag kände hans barn och umgicks med dom i skolåldern, träffade såklart även deras far. Hade då ingen aning alls om det som hänt utan fått reda på detta av en ren slump i vuxen ålder. Av en pensionerad kriminalpolis som höll i utredningen och berättade att det var något av det brutalaste brottsplatser han sett under alla sina år som polis. Denna äldre man var oerhört besviken på att GM endast dömdes till vård och kom ut efter så kort tid. Han var även noga med att påpeka under vårt samtal att preskriptionstiden för detta gått ut så han fick berätta.
Under tiden GM var under denna vårdförvaring så träffade han sin sedermera fru och barnens mamma som jobbade inom psykiatrin.
Tragiskt men sant.
Efter jag haft detta samtal med den fd kriminalaren så frågade jag min mor om hon visste om att detta hänt i Boden och jo det visste hon och hon bekräftade även det som nämndes tidigare i tråden att "folk" tyckte synd om GM för att dessa föräldrar till flickvännen var tydligen helt hemska och det var välkänt i stan att dom gjorde allt för att jävlas med honom och tillsist brast det uppenbarligen totalt för GM.
Otroligt konstigt är det ju även att han fick fortsätta sitt arbete på Kommunhuset efter det han gjort. Kommer ej ihåg exakt vad hans tjänst var men han var någon sorts chef, kan ha varit för tekniska förvaltningen.
Vet inte exakt när GM avled, har bara sett det i förbifarten i mitt Facebookflöde för några år sedan.