2019-01-04, 16:02
  #42517
Medlem
harperlees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Elli09
[/b]
Detta är bara en trådsanning som ni så fint kallar det.
Och jag har inte påstått att O hittade på någon sjukdom.Och du kan inte heller vara så säker på att det var O som skrev mailet till pianolärarinnan.Du får läsa mina inlägg bakåt i tiden så kanske du får ihop det.

Jag behöver inte läsa dina inlägg för att få ihop någonting. Du ljuger, insinuerar och fantiserar fritt och har hittills inte kommit med en enda korrekt uppgift i den här tråden.

Jag vet inte på exakt vilket sätt du är sjuk i huvudet men att hålla på som du gör i ett sådant här ämne är ju inte normalt.

Att han ansökte om befordran är ingen trådsanning utan det är så det beskrivs i medierna och av kvinnan som granskade ansökan.
Citera
2019-01-04, 16:02
  #42518
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Elli09
Nej jag vet inte om.det är ett antagande.Jag visste att det skulle ta tid och att det var flera omständigheter som gjorde det.De skulle ha släppt på avspärrningen bara några dagar efter var meningen.Tror till och med det stod i pressen att teknikerna hade gjort sitt och de skulle släppa på avspärrningen
Det vore rekordtid isf gällande en mordutredning - även om de ganska snabbt kunde se att det mer troligt rörde sig om familicide.
För det är skillnad på att tro/ana och att teknisk bevisning sen ger för handen att så är fallet.
Har man då släppt för tidigt har man gjort bort sig rejält.
Citera
2019-01-04, 16:08
  #42519
Medlem
Reviewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Elli09
Nej jag vet inte om.det är ett antagande.Jag visste att det skulle ta tid och att det var flera omständigheter som gjorde det.De skulle ha släppt på avspärrningen bara några dagar efter var meningen.Tror till och med det stod i pressen att teknikerna hade gjort sitt och de skulle släppa på avspärrningen
Till en början gick du i tankar på att någon utifrån möjligen hade begått morden - varför?
Citera
2019-01-04, 16:12
  #42520
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av harperlee
Jag behöver inte läsa dina inlägg för att få ihop någonting. Du ljuger, insinuerar och fantiserar fritt och har hittills inte kommit med en enda korrekt uppgift i den här tråden.

Jag vet inte på exakt vilket sätt du är sjuk i huvudet men att hålla på som du gör i ett sådant här ämne är ju inte normalt.

Att han ansökte om befordran är ingen trådsanning utan det är så det beskrivs i medierna och av kvinnan som granskade ansökan.
Tack jag betackar mig för sådana påstående.
Att han skulle ansökt om en proffesur är en lögn och detta har Elenor aldrig skrivit och hur media vinklar sina artiklar lägger jag ingen vikt vid.Nu råkar jag veta att det var genom befordringsförfarande precis som i Uppsala.
Med detta så lämnar jag denna tråd och hoppas på att den stängs.....
Citera
2019-01-04, 16:14
  #42521
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Solglittret
Jo jag förstår hur du menar och det finns säkert minnesbilder, såväl mentala som faktiska, bevarade.
Men vid de tillfällen i min nära eller perifera omgivning som en ung person, en person i skolåldern gått bort, har det i stort sett alltid upprättats minnessidor. Facebook, minnessida på begravningsait, minnesvideo etc. Där går folk in, minns, går in på deras födelsedagar och lämnar hälsningar.
Jag kan inte komma på en enda avliden ung person där det inte har skett.

Vid väldigt många andra mord på barn finns det så mycket i media, anhöriga minns barnet, årsdagen, en mormor berättar osv.
Ingen verkar ju minnas Agnes och Moa någonstans, minnet av dem ”klumpas” liksom ihop med minnet av deras mördare, precis som vid begravningen.

Jag tycker på något oförklarligt sätt att det inte är ”rättvis” mot barnen som var egna individer och som inte valde sitt öde.

Jo det är sant och kanske kommer med tiden.
För anhöriga är detta fortfarande en stor chock och trauma.L är fortfarande inte tillbaka på arbetet.
Citera
2019-01-04, 16:16
  #42522
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Det vore rekordtid isf gällande en mordutredning - även om de ganska snabbt kunde se att det mer troligt rörde sig om familicide.
För det är skillnad på att tro/ana och att teknisk bevisning sen ger för handen att så är fallet.
Har man då släppt för tidigt har man gjort bort sig rejält.
Men analyserna var inte klara förrens i Augusti.Inte menar du att villan skulle varit avsärrad under hela denna tid ?
Citera
2019-01-04, 16:16
  #42523
Medlem
harperlees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Tack. Jag önskar jag vore lite briljantare till...

Vill man närma sig ngn form av enhetlighet i en definition av familicid (eller ”utvidgat självmord”, som man ändå kan förmoda att samhället vill ha koll på och bevaka) så måste känslan av skam i vid bemärkelse nog ändå vara det centrala. Och det är ”egot”, eller (den uppblåsta, egoistiska/-centriska) självbilden, i det fallet, som det handlar om. Skam är väl den upplevda förlusten av värde, och värde kan falla från olika höjder och olika långt.

Familicid verkar ju handla om att man inte vill att familjemedlemmarna, som dagligdags är generatorer för sånt värde (men längs flera vägar, syns det mig) ska på ett oåterkalleligt sätt tas ifrån en eller vändas mot en eller bevittna el bekräfta förlusten av värde under återstoden av sina liv. En värdeförlust som på ett fundamentalt sätt berör själva föräldrarollen, försörjning, vårdnad, förtroende och tillit, och alltså rollen som pappa. Det kan ju röra sig om mer eller mindre direkta resp. komplexa förhållanden. Man upplever diskvalifikation i rollen som pappa, eller mamma. Vilket påkallar åtgärd eller utradering av all återstående tid...

Det finns aspekter på det där.

Utifrån just denna infallsvinkel (och i ljuset av konsensus, avsaknaden av konfliktvåld) har bjärredsföräldrarna, båda föräldrarna men kanske ssk. mamman, känt sig otillräckliga som föräldrar för de två flickorna, i vilket avseende som nu varit viktigast (kärlek, fysisk förmåga, mental kapacitet, självtillit, intelligens, sociala nätverk, etc etc) — kanske alla avseenden tillsammans, vilket över tid lett till ångest och depressionsbesvär som riskerar att förvärra och fördjupa situationen.

I ett utdraget förlopp så kan man ju räkna med att olika typer av upplevda misslyckanden eller tillkortakommanden adderar till helheten, vilket förstås kan bero på föräldrarnas utgångspunkter, värderingar, bakgrund, erfarenheter, prägling och sociala omgivning och bemötande. Skam och diskvalifikation upplevs i olika riktningar, men det borde vara den som upplevs gentemot barnen (och kanske föräldrarna gentemot varandra) som är avgörande för ett så drastiskt slut. Skam känner alla (föräldrar) från och till, det är vitsen, men här måste man förstå att den som inte går att komma tillrätta med på annat sätt än detta är kopplad till (föräldrarnas upplevelse av sig själva i relation till) barnen. Skulle jag drastiskt gissa (i relation till en anstiftanslogik) så är det primärt mamman som inte kan ”förlika sig med” sin avkomma. (Men i ett par är rollerna ofta ”fördelade” på ett sånt sätt (vilket är en förtjänst i gynnsammare fall) att det psykologiskt och psykodynamiskt och moraliskt säkert vore fruktlöst och orättvist att peka ut den ene snarare än båda; mannen kan exv ofta leva även på andra livsförhoppningar än de som ställs till två egna döttrar... Vilket hypotetiskt betydligt ökar trycket på mamman i denna situation...) Av vad man kan se här finns det ingen rimlighet i att mannen på något ensidigt sätt skulle ha velat vara drivande i mördandet av familjen och sig själv och sen lyckats få med mamman på båten. Jag ser ingen punkt där det skulle ha varit behövligt eller möjligt. Om vi inte saknar någon information. Skammen det kan ha givit att inse att karriären havererar är tillräcklig för att hoppa på tåget, men inte för att starta det själv. Nån form av bredare ”insikt” om att livet är låst och slut för hans vidkommande utan att han uppnår sina livsmål är inte heller skäl nog för att starta tåget själv (givet att de är en familj...), möjligen för att samarbeta om att starta ett. Att han bestämde sig för att ta flickornas liv och mamman skulle funnit sig i det finns inte på kartan. Det omvända är troligare. Eller logiken att mamman successivt bryts ner av skam och till slut vädjar till honom om hjälp att avsluta allt. Eller hotar att ta livet av sig själv och lämna honom med flickorna (som kan misstänkas vara den skam hon egentligen fr.a. vill lyckas undvika, dvs hon vill inte ha några vittnen kvar i livet till sitt misslyckande, samt formellt dela skulden lika — vilket på ett plan säkert är korrekt, men bara så länge man bortser från möjligheten att söka hjälp och rikta upp sitsen, vilken inte tas).

Skam av sådan dignitet får man försöka åtgärda genom att demontera eller kasta ut det meningssammanhang enligt vilket något är värdelöst och skamligt — i detta fall kanske idealiseringen av (den lyckade, ej tid- och rumsutsatta) familjeenheten, och barnen som ens ovillkorligen och ofrånkomligen ”egna” (i en bemärkelse som gör en helt ansvarig för deras existens, oavsett medfödda eller förvärvade egenskaper) och beroendet av detta för den egna självbilden (egot). (Att tänka sig att i varje avseende vara i en absolut mening ansvarig för sitt barn (dess konstitution) och dess utveckling är en felsyn och ett åtagande man ogärna vill ha på räkenskapens dag; omvänt kunde det antyda att man inte behöver förtjäna den vuxne individens välvilja och tacksamhet genom att göra sitt bästa utefter möjligheterna, det behöver man.)

Man får lämpa om tillvaron så att den fungerar för alla berörda parter. Om det går.

Man kastar inte ut det ”värdelösa”, dvs sig själv och sina barn. Man kastar ut (den arroganta) värderingen, dvs definitionen. Och definierar om. Vilket är svårt förstås.

Antar man att paret gått en längre tid med detta och är deprimerade lär ju ofta krävas experthjälp, tablett och stödterapi, möjligen med början på akuten. Sen börjar man på ny kula.

Självmordspakter med mord på egna barnen är en tydlig signal om att man tänkt fel. Aj-aj det.

Med reservation för vad man nu än gått igenom och de inblandades möjliga förtvivlan och ångest, dödslängtan och livskamp.

Livet är en gåva som man får göra det bästa av.

Ursäkta min långrandighet.

Ditt inlägg fick mig att tänka på den samtidigt "kvinnliga och manliga signaturen" på de här morden. Äldre barn, familicid - klassiskt är det pappan. Strypa/kväva är tydligen en företrädande kvinnlig metod medan män slår ihjäl/hugger ihjäl/kör ihjäl.

Eftersom vi inte vet nästan någonting om mamman i det här fallet så har jag personligen fokuserat på att försöka tolka pappan (jag ser många röda flaggor). Men visst kan det vara så att mamman har stått för det första sammanbrottet, det som startade kedjereaktionen.

Hursomhelst, tack för ett tänkvärt inlägg som var som en lisa att läsa jämfört med resten av eftermiddagens dumheter.
Citera
2019-01-04, 16:19
  #42524
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Reviews
Till en början gick du i tankar på att någon utifrån möjligen hade begått morden - varför?
Det var vad anhöriga trodde.Det var också därför de var tillbaka och sökte fotspår fingeravtryck m.m trots att polisen redan avfärdat det.Och även på hur det såg ut i villan.
Citera
2019-01-04, 16:19
  #42525
Medlem
Solglittrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reviews
Fetade ord; Var det O som uppgav detta skäl inför släkten?

Citat:
Ursprungligen postat av Elli09
Det finns hört från bägge hållen.H hade varken tid eller lust att köra verkade det som.Imgen vet vad som förekommit bakom dessa dörrar.Kanske var allt inte så bra...O pratade i vsrt fall med sina arbetskamrater om hemsituationen, medans H var mer förtegen och klistrade på en fasad och gjorde allt för att engagera sig i andras problem.Vilket jag tycker är märkligt.Det brukar heta man kan inte hjälpa andra förrens man har tagit hand om sitt eget.

Men du ”Elli09”, varför skulle en förälder avsluta pianospelningshobby för sitt barn och ange att att barnet är så sjukt att det antagligen aldrig mer kan ha pianolektioner?
Om det i verkligheten beror på svårigheter att skjutsa dit?

Det är ju en väldigt ovanlig anledning som snarast ökar vidare intresse och frågor. Det är ju väldigt speciell orsak.
__________________
Senast redigerad av Solglittret 2019-01-04 kl. 16:22.
Citera
2019-01-04, 16:22
  #42526
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Det vore rekordtid isf gällande en mordutredning - även om de ganska snabbt kunde se att det mer troligt rörde sig om familicide.
För det är skillnad på att tro/ana och att teknisk bevisning sen ger för handen att så är fallet.
Har man då släppt för tidigt har man gjort bort sig rejält.

Ja, det är först när resultat inkommer från teknisk undersökning som man vet vad som måste kompletteras med ytterligare. I vissa fall hålls brottsplatsen avstängd till dom fallit. Här fanns ingen yttre gärningsman dock utan fanns inom familjen. Vilket förklarade att avspärrning släpptes relativt tidigt.
Citera
2019-01-04, 16:22
  #42527
Medlem
Reviewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Elli09
Det var vad anhöriga trodde.Det var också därför de var tillbaka och sökte fotspår fingeravtryck m.m trots att polisen redan avfärdat det.Och även på hur det såg ut i villan.
Såg ut - hur menar du?
Citera
2019-01-04, 16:34
  #42528
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Elli09
Men analyserna var inte klara förrens i Augusti.Inte menar du att villan skulle varit avsärrad under hela denna tid ?
Menade du att OH tackat nej till en professur i Uppsala på våren 2017. Pga att Moa blivit sjuk? Men visst ansökte han sedan under hösten till en professur i Lund?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in