Citat:
Ursprungligen postat av
Jenny9
Nej men herregud att erkänna att flickor faktiskt anstränger sig och gör bra ifrån sig...... då är man ju en "cuck"....... Eller vad fan det nu är idioterna kallar knullbara män.
Men tror du verkligen att de lever i denna verklighet de beskriver här? Jag har svårt att tro att de kan göra det, hur jävla dum man än må vara. Jag menar, man ser ju verkligheten omkring sig. Jag ser massor av familjer som består av svenska män och kvinnor, så detta tramset att svenska män skulle ha övergett kvinnor i Sverige är så långt från verkligheten nånting kommer.
De som övergett svenska kvinnor är de som inte klarar av att prerstera någonting utifrån sin roll som man. De som vill ha en kvinna på silverfat enbart i egenskap att de är en man. Inte ska de behöva prestera någonting själv.
Att dessa män inte finner en svensk kvinna är inte särskilt underligt, och då blir det kvinnor från utlandet som är i mer behövande positioner i form av ekonomisk "utsatthet". Så de skaffar en kvinna som främst är intresserad av deras plånbok (förståeligt utifrån hennes perspektiv kanske), men samtidigt spär dessa männen på sitt självförakt och bekräftar tesen om att "kvinnor är bara ute efter pengar".
Undrar om de ser detta själv? Undrar om de nånsin kan respektera sin fru som de betalt för?
Jag vill poängtera att jag inte ser ner på kvinnor från andra länder som vill byta upp sig till ett bättre liv. Det är ju inte heller dessa kvinnor som sitter här och gormar om hur vidriga män är som betalar för kvinnor. Utan i vanlig ordning, är det männen som själv har det mest tvivelaktiga beteendet, som sitter och gormar om andra människor.