Citat:
Ursprungligen postat av
Rumbledoll
Ja att Oskar är/ var kriminell vet vi ju. Kan man bli mer kriminell än som barnamördare?
Du sätter inte likhetstecken mellan homosexuell och kriminell hoppas jag? Nej så fördomsfull är du väl inte? Visst skulle Oskar kunnat haft en homosexuell förbindelse vid sidan av om han var bisexuell. Det vet vi inget om.
Att O och H mördat sina barn lär inte ha undgått någon.
Jag ifrågasätter följande ordval:
"Det jag undrar över är om O begått något kriminellt tidigare, om han mördat tidigare?"
Att sätta likhetstecken mellan homosexualitet och kriminalitet vore så jävla korkat att jag inte ens tänker kommentera.
Citat:
Varför är det lättare att se Oskar som ensam mördare? Antagligen för att det finns hur mkt info somhelst om honom. Hans chef ger en intervju där han är väldigt öppen. Jag blev förvånad när jag läste den artikeln. Oskar talade verkar det som mkt om sin hemsituation på jobbet. Chefen ringer polisen och säger förmodligen saker som får polisen att omedelbart rycka ut. Vad sa chefen? Det funderar jag mkt på.
För att en person ens är bedömningsbar, mer offentlig, mer öppen och återges i media så innebär det givetvis inte att denna per automatik blir en mördare.
Han sägs skjutsa barn mer frekvent, köra till behandlingar, ha kontakt med skolan. Fotbollstränare or what ever.
Han kan likaväl vara den som haft en sådan roll i deras relation - en part mer utåtriktad, van att vara aktiv.
Han kan likaväl vara den som drar ett sju helvetes lass via att försöka få sjukdom och arbete att gå ihop. Jag förvånas då inte om denna person får nedsänkta axlar, går ner i vikt och får svarta ringar under ögonen.
Allt detta har gett honom epitet som tvångstankar, dominant, narcissist, psykopat och fan och hans moster. Det finner jag sjukt.
Citat:
Hanna då? Vem är hon? Kvinnan med bröstcancer har hon reducerats till. Kommer ihåg att Elli skrev något om årtal när Hanna blev sjuk. Måste leta fram det inlägget. Minns att jag blev förvånad över årtalet. Skulle varit mellan graviditeterna. En liten Agnes och innan Hanna blev gravid med Moa. Låter mardrömslikt eller minns jag fel? Sedan har vi uppgiften om att cancern återkommit och den vet vi inte om den stämmer. Inga hyllningar eller längre intervjuer med chefer och kollegor. Ingenting.
H kan mycket väl vara en trevlig personlighet. Hon kan ha starkare integritet, har ett annat sätt att hantera tillvaron. Mer introvert och van att O tar hand om saker som rör familjen.
Är det fel?
Inte ett förbannade dugg.
I media har chefen gett utlåtande om att H var en omtyckt arbetskamrat. Att sen folk inte svamlar hej vilt förstår jag fullständigt även om det vore intressant att få veta mer. Jag ser det inte som nåt mystiskt.
Citat:
Polisen säger sig ha korrigerat vissa uppgifter efter anhörigas önskemål. Vilka anhöriga? Vilka önskemål? Spontant tänker jag Oskars anhöriga. Varför? Ja det kan jag inte svara på. Varför har jag lättare för att se Oskar som den skyldige? Ja det kan jag inte heller svara på. Bara en känsla helt utan fakta.
Tanken var högst troligt att få stopp på allt skitsnack och stort tryck från media, att förundersökningen visat att båda parter har lika stort ansvar i det som skett - att de formellt är misstänkta och lika delaktiga båda två.
Att de var eniga i beslutet att mörda sina döttrar.
Vad som menas med att anhöriga är delaktiga är av respekt - det är ett samarbete med polis.
Det är inte ens givet att nån ska få nån sorts information överhuvudtaget relaterat till förundersökningssekretess.
När det väl sker så duger det inte heller - det halvt paranoida fortsätter, intrigerna och skitsnacket rullar på, en syndabock ska levereras. Jag är inte förvånad på fb, det brukar finnas en flock som ägnar sig åt sådant likaväl som nån slags hobby.
Citat:
Polisen sa att dom hämtat uppgifter från dom mobiler och datorer dom kom in i. Vilka kom dom inte in i? Ibland tänker jag att det hade varit bättre om polisen gått ut och sagt, vi lämnar inte ut någonting för som det är nu så får vi lite info som bara ställer tusen nya frågor.
Ja, som sagt. Om inte en stor fet FUP levereras som en stort uppslagsverk så fortsätter detaljfrågorna.
Om man inte inser överhuvudtaget vad en nedlagd förundersökning innebär och att det snarare är osedvanligt mycket information som delgivits så fortsätter denna sorts malande.
Citat:
Develi ta inte illa upp! Skoja bara med dig. Såklart fattar jag att du inte likställer homosexualitet med kriminalitet. Bara det att genom denna tråd så faller några in i en slags hyllningskör till Oskar.
Det var ju bra...
Jag ämnar inte lämna nåt Ode till nån part då jag anser föräldrarna är lika eländiga båda två som mördade sina döttrar.
Personligen anser jag att denna tråd är rena sandlådan när det kommer till denna sak. Att vissa vuxna (märk väl ordet vissa) delar upp sig som i två läger som om det vore superviktigt att vinna ett slag värre Trafalgar via att snacka skit om en part på bas av nästintill ingen sakfakta är helt rubbat.
Citat:
Typ, nämns incest som en möjlighet så blir det ramaskri. Mörda barn kan man svälja men incest det var den mest osmakliga beskyllningen! Incest finns. Det förekommer bakom stängda dörrar och ingen förövare går omkring med orden Jag har begått incest intatuerad i pannan.
Ja, och jag begriper det - om det är tagit helt fritt ur luften. Om absolut ingenting indikerar detta och det blir till ett slags påstående.
Citat:
Som sagt. Känslomässigt känns Oskar som ensam förövare. Faktamässigt var dom två som planerade och utförde morden. Stackars poliser som fått utreda detta. Dom måste åxå känna att saker och ting skaver men fakta är fakta.
Stackars Agnes och Moa.
Polisen har full koll på läget och förundersökningen är presenterad i den mån polisen tillät. De ska granska sig själva om de släppte för mycket eftersom detta inte hör till vanligheterna.
De som var på plats hade garanterat en vedervärdig uppgift och det lär ha varit tunga förhör. Resten går på rutin.
Det går fint för min del att du "känslomässigt" anser att O är ensam förövare. Själv tror jag mer på pressträffen varav han inte är formellt misstänkt för mord på sin fru och ej heller har det beskrivits 1 självmord och tre mord.