2018-12-23, 22:45
  #2017
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mess11
Nej, men varför blir man inte förvånad av att den ena kvinnan bara har trosor på underkroppen när de skär huvudet av henne?

Tycker bara det är tråkigt att dra in religion när det kommer till sådant här. Anledningen till dessa herrars agerande är detsamma som för andra avskum, typ drogmaffian i Mexico.
Skedde inte ena eller båda morden i tältet? I allmänhet sover man ju i sovsäck så lättklädd som möjligt, om man inte behöver räkna med att snabbt vara uppe på fötterna och bryta läger.

Tråkigt att dra in religionen? Men det som är relevant är om det är sant. Och sanningen är att islam har med saken att göra. Det är helt andra motiv bakom jihadistiska mord, här betecknade som terrorbrott, och de utstuderade morden som drogkartellerna begår, som regel inte att beteckna som terrorbrott eller ideologiska på något vis.
Citera
2018-12-23, 22:48
  #2018
Medlem
2big4yous avatar
Väldigt tragisk händelse men så förbannat jävla naivt och korkat av tjejerna.
Med enkel research innan att besluta att sätta sig i ett tält i närheten av Atlasbergen hade de flesta avstått när man snabbt upptäcker att området har varit besudlat av Islamister och tusentals terrorister har gripits i trakterna det senaste decenniet.
Citera
2018-12-23, 22:49
  #2019
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av priffe
Ännu en flashbackare som saknar utbildning, kunskap, omdöme och intelligens.

Kungen är kung. Kallas för monarki. Han har inga religiösa uppdrag.

Hans popularitet bygger på den snabba ekonomiska tillväxt Marocko har haft sedan han tillträdde 1999

Utbildning av imamer sker i samarbete med EU.

Sedan 2003 har man sprängt 173 IS och AQ celler i Marocko, fängslat över 2000.


Flickorna fick rådet att ta med en guide när de skulle upp på berget, och inte campa ensamma. Av någon anledning bestämde de sig för att campa bredvid ett mindre hus, flera kilometer från närmaste bosättning. https://www.nrk.no/urix/motte-bade-maren-og-louisa-_-og-de-drapsmistenkte-1.14351747

Ytterligare nio har arresterats. Om det är något land som är effektivt i kampen mot islamism så är det Marocko
https://www.moroccoworldnews.com/2018/12/261183/bcij-isis-members-southern-morocco/

Marockanerna demonsterar mot terrorism i Rabat och kräver dödsstraff för de misstänkta.
https://www.change.org/p/bcij-dgsn-apply-the-death-penalty-on-the-authors-of-the-murder-of-the-two-scandinavian-tourists




Vilken tur att flasback har dig som är utbildad och har kunskap omdöme och intelligens.

Kungen i Marocko är mer än bara kung. Han är enligt prästerskapet i Marocko en arvinge från självaste islams profet.

När han övertog tronen efter sin far 1999 var han populär och folket hoppades på förändringar vilket dessvärre visade sig magra och hans populäritet har dalat sen dess.

Utbildningen av imamer är fejk där EU betalar kalaset. Imamer är säkerhetspolisens inrapportörer.

Uppgifter om is och aq celler får man ta med ro. Många gånger är det felaktiga uppgifter då man blandar politiska motståndare till regimen i samma statistisk.

Vare sig om flickorna fick råd eller inte är det inte verifierad och problemet är marockanskt. Där man kommer att få betala dyrt för att ha brustit i turistsäkerheten.

Demonstrationer mot terrorism är fejk news. Regimen ligger bakom protesterna i försök att vinna simpla politiska poäng av det inträffade.

I jämförelse med terrorattentatet i Stockholm var demonstrationerna äkta och folkliga än det som händer i rabat.
__________________
Senast redigerad av Rref 2018-12-23 kl. 23:47.
Citera
2018-12-23, 22:53
  #2020
Medlem
okok1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mjohan84
Vart är vänstern som ständigt ska bojkotta Israel ? Varför är de tysta

Detta gynnar inte vänstern. Nu är det offren som gjorde något dumt. Vem är det mest synd om? Den som blev mördad eller den som dödade? De vet man nog inte. Dessa mördar GMs är det mer synd om enligt intersektionalitet matrisen.

Citat:
Intersektionalitet är ett analytiskt perspektiv som vill uppmärksamma hur relationer av överordning och underordning skapas och upprätthålls i samspel mellan bl.a. ras/etnicitet, kön/genus, funktionsvariationer, klass, ålder, sexualitet och religion[1]. Intersektionalitet avser studiet av diskriminering och förtryck i snittet eller skärningen (engelska intersection) mellan maktrelationer.
Wiki
Citera
2018-12-23, 22:55
  #2021
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av beastwood
Har du något som backar att du kan sprida barnporr genom länkar utan att det skulle vara olagligt?

Det är lite som swefilmer, de publicerade inte filmerna själva, de skapade en websida som gjorde filmerna tillgängliga.
Och vet du vad, de använde länkar för att göra filmerna tillgängliga, filmerna låg inte på deras servrar.

Haha, den liknelsen är lika korkad som att påstå att Google sprider bilder på Elin Krantz lemlästade kropp när man skriver in ”Elin Krantz” som sökord.

Kanske dags att släcka ner datorn och gå och lägga dig.
Citera
2018-12-23, 22:55
  #2022
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltestet
Nej, men högervridna foliehattar är redan prepositionerade inför att islam enbart är av ondo, varpå extremistdåd i dess namn såklart endast kommer att förstärka den uppfattningen.

Vanliga människor har dock inte förbestämd inställning emot islam som sådant, och kommer att se videon för vad den är: Ett bestialiskt mord som utförts och filmats av minst 2 psykopater.
End of Story.


Du får nog ta ut tummen ur din narcissistiska röv. Marocko är ett laglöst land och islam framjar inte sunt tänkande utan det framjär radikalt tänkande och en kultur so är giftig och skapar sociopater.
Citera
2018-12-23, 22:56
  #2023
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lydholm
Lagen är väldigt enkel. Sprider videon gör den som t.ex. publicerar videon på en hemsida. Att länka till material som redan finns publicerat på nätet är INTE olaglig spridning.

Länk till videon:
https://www.bestgore.com/beheading/24-year-old-danish-female-backpacker-morocco-final-trek-beheading/

Jag sprider inte videon här. Jag talar bara om att den finns att tillgå på en specifik hemsida. Att spara videon och lägga upp den på t.ex. Instagram eller Facebook är däremot att ”sprida” videon. Förstår du inte skillnaden?

Tack för att klargjorde vad som gäller i detta. Då kan vi avsluta den diskussionen.
Citera
2018-12-23, 22:56
  #2024
Medlem
Flashsmashs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Detta gynnar inte vänstern. Nu är det offren som gjorde något dumt. Vem är det mest synd om? Den som blev mördad eller den som dödade? De vet man nog inte. Dessa mördar GMs är det mer synd om enligt intersektionalitet matrisen.


Wiki

Vänstern kan förmodligen hitta något rättfärdigande skäl till slakten.
Citera
2018-12-23, 22:56
  #2025
Bannlyst
Hur mycket kommer despoten i Marocko att betala till flickornas anhöriga?

Enligt islamsikrätt har flickornas anhöriga rätten till ekonomisk kompensation, dvs blodspengar.
__________________
Senast redigerad av Rref 2018-12-23 kl. 22:59.
Citera
2018-12-23, 22:59
  #2026
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Pazzamo
Tack för att klargjorde vad som gäller i detta. Då kan vi avsluta den diskussionen.
Vem fan bestämmer vad som är okagligt och inte olagligt på nätet?
Totalt jävla cp stört..jag tittar på vad fan jag vill på nätet.
Citera
2018-12-23, 22:59
  #2027
Medlem
rotesaus avatar
Lite repetition, men faktiskt lite nyheter nu, CNN (ursprung - marockans statsmedia):
https://edition.cnn.com/2018/12/23/africa/morocco-scandinavian-tourist-deaths/index.html
Citat:
Four are suspected of killing 28-year-old Maren Ueland of Norway and 24-year-old Louisa Jespersen of Denmark. Of those four, one had previously served a two-year sentence in an extremism-related case, Boubker Sabik, a Moroccan national security spokesman, told 2M.
Nine others were arrested in different cities for their alleged connection to the four murder suspects, 2M reported.

During the raids, authorities found "suspicious substances that could potentially be used in making explosives," 2M said.
Citat:
Boubker Sabik (Moroccan national security spokesman);
"The four top suspects made no contacts with other ISIS abroad, and none of them were in Iraq or Syria," he said.

"On December 14, the suspects moved to that area to search for potential targets, claimed they were on a picnic, and filmed a 'pledge' tape inside a tent in that area, without any contact with (ISIS) outsiders," Sabik said.
__________________
Senast redigerad av rotesau 2018-12-23 kl. 23:04.
Citera
2018-12-23, 23:00
  #2028
Medlem
AreYouBacks avatar
Så nu skall det bli olagligt att sprida filmen? Jag trodde att världen skulle reagera på det olagliga att döda två kvinnor. Så nu är det vi som gör fel... Tomitts och se, dessa människor finns i Europa.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in