Citat:
Ursprungligen postat av
harperlee
Det kan dock finnas ett värde av att då anmäla till Socialtjänsten som kan ta del av eventuella sjukjournaler. Allt skolan har att gå på är läkarintyget om att barnen behöver anpassad undervisning (eftersom man först försökt ordna med undervisning i skolans lokaler får man väl anta att läkarintyget i det här fallet inte specificerar att det måste vara just hemundervisning). Ponera att detta läkarintyg aldrig var avsett som ett slags carte blanche för att för evigt hålla barnen hemma. Inför vården kanske föräldrarna sedan hävdat att barnen mår bättre nu, men inför skolan har man hävdat något annat?
Skolan kanske anser att med tillgång till sjukjournalerna skulle man ha upptäckt att barnen som enligt föräldrarna var alltför sjuka för att komma till skolan en enda dag samtidigt inte var föremål för några insatser från vården?
Jag säger inte att det är så det har gått till men om skolan går ut och säger att det hade varit bra med mer överblick så kan ju det antyda att man i efterhand ifrågasätter om bilden av barnens sjukdomssituation så som den presenterats av föräldrarna verkligen var korrekt?
Intygen talar om vad barnet på grund av sjukdom inte klarar av, dvs funktionsbegränsningen, som skolan behöver veta (skolan får väl i detta veta mer än vad arbetsgivare får för sina anställda?). Dessa är väl daterade med viss giltighet. Intyg hade ju skolan, och tvekade man på senare inlämnade intygs giltighet (ifall man misstänker dem förfalskade) så hade man väl kunnat kontrollera just det hos behandlande läkare.
Jag tolkar inte de uttalanden som att man ifrågasätter barnens sjukdomssituation utan snarare om där fanns någon ytterligare utsatthet som hade kunnat uppmärksammas. Det hade det möjligtvis, kanske fått rätt på om de fått tillgång till föräldrarnas sjukjournaler. Men risken är väl då att folk drar sig undan vården, om halva byn ska få rota i sjukjournaler, vilket kanske på sikt ökar risken för barn på ett sätt som är övermäktigt för de stackars lärarna?