Citat:
Ursprungligen postat av
judektil
För att det är en tro och att diskutera en tro är meningslöst? Alla människor blir förbannade när man förändrar deras världsbild. Prata med en apple fanboy och tala om för denne varför appleprylar oftast är undermåliga. De börjar svamla om att det är en möbel och sedan börjar nävarna komma fram, då är det dig det är fel på, du måste vara fattig eller något.
Människor har en uppfattning, att försöka förändra denna är bara slöseri med tid, de blir defensiva och försöker rationalisera för sig själva. Oftast blir de förbannade för att de tror att det är ditt fel för att de får en obehagskänsla när deras tidigare uppfattning utmanas. Det är lättare för hjärnan att skylla på andra än att kritisera sig själv.
Du är minst lika efterbliven som väljer att ens utmana deras tankar och idéer, vad förväntar du dig? Att de en dag ska plötsligt förändras pga dina välformulerade argument och säga "Oj, du har rätt, Gud finns inte!". Du slösar bara din tid. Det är som att prata med spökidioter om att spöken inte existerar eller varför deras favoritlag i en viss sport suger.
Inte bara en tro, det är sanning för dom. Exemplet med Apple håller inte eftersom det inte hävdas några felaktigheter. Bara åsikter. Det skiljer från kristendomen. Det är inte åsikter utan det är fel.
Det är absolut inte fel att försöka hjälpa människor att förstå verkligheten, både för hen och samhället.
Den som inte utmanar den farliga Kristna sagan är efterblivna. För då är man en anledning till förfallet i samhället som kristendomen (och Islam) står för. Det är viktigt att vi inte ger upp och bekämpar masspsykosen som trasar sönder samhället.