Citat:
Ursprungligen postat av
Ellamaj24
Vem dog först? Agnes? Sedan Moa? Cocktail?
Hanna, dog hon inte av sin cocktail utan behövde hjälp av O ?
Det är en rätt märklig formulering det där om att den ena skulle velat dö men inte klarat av det och istället fått ”hjälp”.
Som om man vill föregå utredningen som skulle visa att hon inte alls begick självmord utan mördades. Men då redan från början säga att maken egentligen inte mördade henne, utan bara vänligt hjälpte henne på vägen.
Säger absolut inte att det var så det gick till, men själva uttrycket och att uppgifterna dök upp så tidigt i tråden är märkligt.
Det måste vara väldigt ovanligt att man hittar en person som någon annan dödat och redan från början cirkulerar uppgifterna att det inte är regerätt mord, utan istället någon som ”bara hjälpt” denna att dö. En fullt yrkesverksam skötsam mamma mitt i livet.
Avskedsbrevet bidrog säkert till den bilden, men så tidigt i tråden visste ju absolut ingen om det var äkta. Osökt börjar man fundera på avskedsvideo igen, eller filmade makarna det hela?