Citat:
Ursprungligen postat av
lasternassumma
När det gäller Trumps "satsning" på de "mer än 1000, kanske 1500" flyktingar i karavan med förhoppning om att få komma in i USA så tror jag att Trump har gripit efter fel halmstrå. De flesta förstår att dessa kanske 1500, inte utgör något hot gentemot USA's 327 miljoner innevånare. När sedan t.o.m. Fox News stoppat Trumps reklamvideo för att den innehöll för många fel så blev det ju än mer fel.
Vi får se, men jag tycker det ser ut som om Trump haft lite "oflyt" ett tag.
–
Det handlar inte om att just dessa individer i karavanen är ett hot. Frågan är om USA ska vara ett land med gränser och lagar eller ej. För tummar man på dessa, så kommer det flera, och flera, och flera. Signalvärdet är viktigt. Europa bör tjäna som avskräckande exempel för USA, har man inga ordentliga gränskontroller och reglerad, laglig invandring så blir det kaos. Sen är faktiskt demografin av största betydelse för om USA i framtiden ska fortsätta vara en demokratisk republik eller inte eftersom merparten av de som kommer från tredje världen inkl latinamerika röstar på demokraterna och forstätter den demografiska utvecklingen så kommer republikaner aldrig igen kunna vinna ett val och staterna blir över tid de facto en enparti stat med mer och mer socialism = undergång.
Trump fattar nog detta och jag gissar på att det är därför han trycker så hårt på att bevaka gränsen ordentligt & bygga en mur. Jag skulle också se det som en prioriterad fråga om jag vore potus. Inga gränser = inget land.