2018-10-15, 14:01
  #1045
Medlem
Hur kunde juristen, riksdagsledamoten och fd chefstjänstemannen Chris Dulny endast ha 50 000 på kontot?
Citera
2018-10-15, 14:03
  #1046
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Run3
Har Dulny någonsin jobbat utanför politiken? Har aldrig hört att han någon gång skulle ha haft ett riktigt jobb; bara inom SD.

Han är nästan 40 år gammal så det är väl klart han har haft...
Citera
2018-10-15, 14:05
  #1047
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Run3
Jag lyssnar på varje avsnitt av Vita Pillret med behållning. I valet röstade jag AfS, och tidigare har jag röstat SD. Politiskt är jag dock egentligen mer av en libertarian. Så jag är allt annat än vänster – epitetet som du kletar på folk som kommer med frågor och kritik.

Jag tycker det är ganska underhållande att följa NA och Vita Pillret, och i mångt och mycket sympatiserar jag med dem.

Men i vissa aspekter framstår Dulny & Co som clowner *tut tut*. Framförallt tycker jag det är bra tröttsamt med alla tyckare och kommentatorer inom högern som inte har riktiga jobb (utan i bästa fall bara driver diverse mediaprojekt). Dulny, Friberg, Anton Stigemark och Jonas Nilsson från NA; Dan, Magnus och Conrad från DFS/SVEGOT; Martin och Sofia från Bubbla; etc. Där tycker jag att Gustav sticker ut.


Alternativmedia har en stor påverkan på folket och gör så att SD/Afs får fler röster. Väldigt viktiga jobb.
Citera
2018-10-15, 16:22
  #1048
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JuliusSpengler
Hahahaha, fail. Jag tror varken att du står dig bättre på arbetsmarknaden än juristutbildade Dulny eller att du sett mer av världen och upplevt mer våld än användaren du citerade. Gör ni vänsterextremister annat än projicerar?

Haha fail, sopan är ju arbetslös. Så uppenbarligen så klarar jag mig betydligt bättre på arbetsmarknaden än den sopan. Roligt med nassar som hävdar alla andra går på socialbidrag när det är tydligt i alla granskningar av SD, NMR och alt-right att den större delen där går på socialbidrag. Tom ledaren för NMR lyckas ju inte ens skaffa sig ett jobb. Nu ner med dig i mammas källare och håll käften.
Citera
2018-10-15, 17:10
  #1049
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kaktuk
Han är nästan 40 år gammal så det är väl klart han har haft...


Vad det är för jobb Christoffer Lech Dulny haft?
Citera
2018-10-15, 17:25
  #1050
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Abertzale
Haha fail, sopan är ju arbetslös. Så uppenbarligen så klarar jag mig betydligt bättre på arbetsmarknaden än den sopan. Roligt med nassar som hävdar alla andra går på socialbidrag när det är tydligt i alla granskningar av SD, NMR och alt-right att den större delen där går på socialbidrag. Tom ledaren för NMR lyckas ju inte ens skaffa sig ett jobb. Nu ner med dig i mammas källare och håll käften.

För att invandringskritiker är diskrimerade i samhället?
Citera
2018-10-15, 17:39
  #1051
Medlem
Run3s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kjome-och-Renvall
Vad det är för jobb Christoffer Lech Dulny haft?
Enligt hans LinkedIn https://www.linkedin.com/in/christoffer-dulny-686040151/ har han bara gjort:

Citat:
Experience

Sverigedemokraterna, Politisk sekreterare
Employed Sep 2010 – May 2017
Duration 6 yrs 9 mos
Location Stockholm, Sverige

Education

Örebro universitet
Degree Name Rättsvetare
Field Of Study Juridik
Dates attended or expected graduation 2005 – 2010
Citera
2018-10-15, 20:09
  #1052
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Abertzale
Haha fail, sopan är ju arbetslös. Så uppenbarligen så klarar jag mig betydligt bättre på arbetsmarknaden än den sopan. Roligt med nassar som hävdar alla andra går på socialbidrag när det är tydligt i alla granskningar av SD, NMR och alt-right att den större delen där går på socialbidrag. Tom ledaren för NMR lyckas ju inte ens skaffa sig ett jobb. Nu ner med dig i mammas källare och håll käften.

När invandringskritiker blir avslöjade med sina åsikter så brukar dom bli av med jobbet, vlket då inte är så konstigt att många är utan jobb.

När vänstern blir avslöjade med sina fula metoder så blir dom belönade med ett jobb på Sveriges Radio.
Citera
2018-10-15, 22:50
  #1053
Medlem
Run3s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kaktuk
Han är nästan 40 år gammal så det är väl klart han har haft...
Skojar du? Är mannen 40 år? Varför sitter han då hemma hela dagarna och spelar Steam-dataspel i sin F1-racingstol med Razer-spelmus? Och samlar på lustiga ljudklipp/"droppar" och memekrigar på Facebook? Trodde Dulny var mycket yngre.

Jag kanske har en förlegad syn på dataspel. Men jag kan inte hjälpa att det känns aningen dekadent att avskärma sig från omvärlden för att istället leva med sina dataspel. Luktar tyvärr NEET.

Själv uppskattar jag arbetsmoralen som Bibeln lär ut:
Citat:
Christians should work hard. Work is integral to life, and approaching work as God-given will give us more pleasure in it. We can work cheerfully and without complaint because we are working for the Lord who loves us and has redeemed us. A good work ethic can also be a witness to others (Matthew 5:16). The world takes notice of our efforts and wonders why we do what we do.
Jag ber till Gud att Dulny lyckas ta sig ur sin långvariga arbetslöshet. Att han hittar ett arbete som han tycker känns meningsfullt, där han får möjlighet att tjäna som nästa, och används sin utbildning. Jag tackar samtidigt Gud för att Han ger oss hälsa, möjlighet att jobba, och friheten på arbetsmarknaden att fritt välja yrke efter tycke och smak. I Jesu namn, amen.
Citera
2018-10-16, 11:11
  #1054
Medlem
IPAD-SWEs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kaktuk
Han är nästan 40 år gammal så det är väl klart han har haft...

Dulny är född 1983, alltså är han 35 år.

SD:are eller aktiva AfS:are (inklusive socialisterna inom NMR), behandlas av vårt korrupta etablissemang lite på samma sätt som kommunisterna förr i tiden behandlades. Man övervakar dem och ser gärna till att de blir av med sina arbeten. Dulny och SD Jomshof är ju bara ett av flera exempel på de som råkat ut för detta odemokratiska "IB"-beteende.
Citera
2018-10-16, 17:38
  #1055
Medlem
IPAD-SWEs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IPAD-SWE
”Är Daniel Friberg jude? ”
https://jagvillvarafarlig.blogspot.com/2017/02/ar-daniel-friberg-jude.html

I VP-chatten #60, insinueras att Friberg skulle vara det, bland annat av nicket ”Daniella af Geijerstam”. Å andra sidan har man (bl.a. nicket Aslak Bielke m.fl.) i några utav AfS chattar och/eller under i kommentarsfältet från någon av deras torgmöten också spekulerat i om två i AfS partistyrelse skulle vara judar, ha något judiskt påbrå eller ha judiska släktingar. Judisk påbrå i släkten har dock redan konstaterats att åtminstone en man i AfS partistyrelse hafver...
https://pbs.twimg.com/media/DpQ3aX1XUAE2_TH.jpg:large

”Extremsionister: Vilka har som mål att omvandla den högerextrema rörelsen till en renodlad islamofobisk och helst Israelvänlig rörelse.”
(FB) Nationella som inte är kontrollerad opposition som Motgift och SvP?
AfS anlitade advokat Carl Tobias Ridderstråle hade tidigare engagemang i Daniel Fribergs förlag Arktos.
(FB) Alternativ för Sverige (AfS) - samlingstråd
Fria Tider grundades 2009. 2013-08-06 bolagsregistrerades Fria Tider under namnet FT NEWS GROUP i Estland av advokaten och förläggaren Carl Tobias Ridderstråle som gick in med 2 500 EUR som kapital.
https://www.e-krediidiinfo.ee/12516080-FT%20NEWS%20GROUP%20O%C3%9C
Ridderstråle var tidigare en mångårig biträdande affärsjurist på advokatbyrån Roschier. År 2010 fick han advokats titel blott 3 månader innan hans inblandning i det s.k. ”högerradikala” förlaget Arktos avslöjades och i vilket han investerat 250 00 kronor i. Han hoppade då av från Roschier.

Not. Apropå Roschier: så var Anne Rambergs sambo Claes Lundblad partner på den finska byrån Roschiers svenska filial som startades upp i Sverige 2005 av nuvarande Hovauditör hos Kungen, Axel Calissendorff, efter det att han hoppat av den judiskägda byrån svenska Mannheimer Swartling för att för att som senior partner vara med och bygga upp finländska Roschiers verksamhet i Sverige. Hoppade dock av därifrån år 2013 för att starta egen byrå. Är gift med Kerstin Calissendorf som tidigare var advokat samt delägare på Bonniers advokatbyrå Cederquist, men som numera sitter och dömer inom Högsta Domstolen.

Arktos Media Ltd är ett Londonbaserat bokförlag som började sin verksamhet 2010 och som då gav ut ”högerradikal” litteratur. Föregångaren till Arktos var det numer nedlagda Nordiska förlaget som grundades 2001 och drevs av personer från det partiet Nationaldemokraterna.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Nordiska_f%C3%B6rlaget

När Nordiska Förlaget (”NF”) lades ned 2010 bildades alltså förlaget Arktos av i princip samma personer som låg bakom NF. En av de drivande bakom NF var Daniel Friberg numer VD för Arktos. Han ligger dessutom bakom det identitära uppslagsverket Metapedia och var chefredaktör för den identitära Bloggportalen Motpol och startade forumet Nordisk samt var även styrelseordföranden i gruvbolaget Wiking Minerals där den före detta kanslichefen i riksdagen för Sverigedemokraterna, Mikael Valtersson ingick.

Wiking Mineral tillhörde inte något av de större gruvprospekteringsföretagen i Sverige. Verksamheten var främst koncentrerad till områdena i Skellefteåtrakten, norra Bergslagen, Dalarna samt Småland.
https://www.arbetaren.se/2013/11/22/fascister-bakom-svenskt-gruvbolag/

Det väckte även stor uppmärksamhet när den tidigare arbetsmarknadsministern Sven-Otto Littorin blev invald som styrelseledamot i Wiking Mineral. Han levde vid den tidpunkten i London och hade startat pr-byrån Gibran Associates Ltd., då han erbjöds styrelsejobbet av sin gamle skolkamrat Brinkmann. Detta efter att han under Almedalsveckan 2010 plötsligt tvingades lämna politiken efter anklagelser om sexköp. Littorin lämnade dock, efter enbart 12 månader, bolagsstyrelsen i Wiking Mineral.

Carl Tobias Ridderstråle lämnade den svensk-finska advokatbyrån Roschier 2010 samt lämnade senare även sin styrelsepost i Arktos Media Ltd. enligt registratorn den 14 augusti 2014.
http://www.dellam.com/07073448-ARKTOS%20MEDIA%20LTD.html
Citera
2018-10-16, 17:40
  #1056
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av IPAD-SWE
Dulny är född 1983, alltså är han 35 år.

SD:are eller aktiva AfS:are (inklusive socialisterna inom NMR), behandlas av vårt korrupta etablissemang lite på samma sätt som kommunisterna förr i tiden behandlades. Man övervakar dem och ser gärna till att de blir av med sina arbeten. Dulny och SD Jomshof är ju bara ett av flera exempel på de som råkat ut för detta odemokratiska "IB"-beteende.


Han tar ju hand om sig, ens insida speglar ens yttre. Ser väldigt fräsch ut för att vara 35, sett folk som är 28-29 som ser 40+, där de röker mycket och idkar mkt skräpmat. Se och lär tjockisar!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in