Citat:
Ursprungligen postat av
Brewingmob
Hur vet du vad som är sant eller ej? Var du där?
Jag behöver inte ha varit där utan förhåller mig till de fakta som finns, vilket jag även hänvisade till genom att länka till mina tidigare inlägg.
Båda har inte skadat varann lika mycket eftersom Pernilla
1) INTE har dödshotat Emilio eller hans familj vilket han har gjort (finns inspelat + han har även erkänt detta).
2) INTE har dömts för olaga hot och övergrepp i rättssak mot Emilio, vilket han dömdes för gentemot henne.
3) INTE har övergett sin familj utan tvärtom varit den som fått ta hand om barnen hela deras uppväxt medan Emilio struntat i barnen och dragit utomlands.
Tingsrätten fann även som sagt att Emilio slagit Pernilla men att brottet ansågs vara preskriberat.
Så att Bianca håller på och hävdar att båda parter har "skadat varann lika mycket" är bara nonsens, önsketänkande och förvrängning av fakta. Sen kan det såklart ha hänt saker som inte framkommit i offentligheten men åtalet mot Emilio gällande dödshot och misshandel måste ju toppa allt annat, annars hade han ju rimligen haft något att kontra med vilket inte var fallet.
Att lämna sina barn ser jag förövrigt som rätt allvarligt också.