Citat:
Ursprungligen postat av
Moralensväktare
Det vet jag inget om nu. Men man har en teori om att den stundande resan var en utlösande faktor som fick något att gå snett.
Tack för det. Jag har eller tror jag har läst det mesta av vad du delat med dig av på söndagen. Det ger ett minst sagt betryggande intryck. Det gläder mig att man är både kunnig och slug och kan utnyttja alla resurser, särskilt efter debaclet med kvarlevorna som inte blev funna i rimlig tid. Jag skulle tro att det här reder ut sig. Det låter så.
Jag har också läst vad du skriver om MGM:s beteende, där man förstås undrar hur han mår och hur det står till i huvudet. Om ”proppen gått” eller om han är mer i grunden ”skadat gods”. Det faktum att han knatar omkring bland oss talar ju för det senare. Vilket är en insikt man (åklagare) förstås får av att han valt att gå lös och då ta sig för ”viktigare” saker, som att åka på semester, och, uppenbarligen, återinsätta sina geocacheloggar. För de flesta av oss skulle talgdanken förr eller senare liksom stiga upp, föreställer jag mig. Men inte för somliga.
There’s no rest for the wicked. Det är precis som det ska vara.