Som boendes i Kina av och till i mer än tolv år och med hyfsat flytande kinesiska har jag sett, hört och läst det mesta gällande kineser som ställer till med scener i det offentliga på grund av upplevda oförrätter. Listan kan göras lång; kineser som helt abrupt börjar skrika på affärsbiträden som inte gör som de vill, kineser som rullar runt på gatan i ilska, kineser som börjar puckla på varandra på bussen när nån av misstag trampat dem på foten, kineser som förolämpar en annan kines far&morföräldrar eftersom denna råkat köpa sista exet av en produkt i affären, kineser som ser rätten att tränga sig i köer som överordnat allt annat i livet, kineser som försöker pruta på fina restauranger och sen blir förbannade och skriker på hovmästaren när det inte funkar, kineser som försöker tackla sig in i biosalonger trots att de har biljetter till en helt annan film, kineser som kineser som kineser som kineser som kineser som.... och så vidare i alla oändlighet.
Detta är, tyvärr, standardförfarande i Kina, skapa en scen för att tvinga fram ett resultat som gynnar dig. Mången gång har jag sett folksamlingar i Kina som bevittnar liknande scenarion som jag beskrev ovan. Ju fler desto bättre eftersom du då sätter din "motståndare" under press och således enklare kan få din vilja fram.
Nu vet jag såklart inte det exakta förloppet som utspelade sig innan Aftonbladet-filmen, men det som däremot finns fångat på film stämmer exakt in på ovan beskrivna mönster.
Men jag är tämligen säker på att man kan hitta snarlika incidenter med kinesiska turister runt om i världen utan att diverse kinesiska ambassader börjar svamla om resevarningar, ursäkter etc.
Skillnaden här är så klart det politiska läget, Kinas och dess ambassad i Sverige stör sig på att Sverige begär att förläggaren Gui Minhai, som har svenskt medborgarskap, ska släppas fri från fångenskap. Man såg helt enkelt denna närmast icke-incident som en möjlighet att mobba Sverige, vilket en UD-källa har bekräftat till Aftonbladet:
Citat:
En källa i svenska regeringskansliet, som givet frågans känslighet inte kan citeras med namn, uppger för Aftonbladet att man uppfattar uppståndelsen kring händelsen som underblåst av statliga aktörer i Kina. Källan uppger att man direkt kopplar händelsen till de svenska ansträngningarna med att få den svenska bokförläggaren Gui Minhai, som sitter fängslad i Kina, frisläppt.
– Det finns saker som talar för att hela den här frågan, på vilket sätt den har förstorats, har att göra med någon underliggande faktor och det handlar ju om, tror vi, att man stör sig på att vi fortsätter kräva att Gui Minhai ska friges, säger källan i regeringskansliet.Samtidigt som resevarningen utfärdades har en mängd filmklipp och artiklar spridits i kinesisk statskontrollerad media och på kinesiska sociala medier - där Sverige utmålas som riskabelt och brutalt.
– Den här händelsen är ju en polissak som får utredas, vad som har hänt och vem som har gjort vad. Men på det sätt som den här händelsen används i sociala medier... det finns tecken på att det är något mer än bara det här som gör att man trummar på så här ordenligt.Källan menar att det framför allt är resevarningen som fått personer i statsförvaltningen att höja på ögonbrynen.
– Man pratar om att det skulle vara osäkert för kinesiska turister i Sverige. Det är ju nonsens. Sverige är ett tryggt land och vi har massvis med kinesiska turister som älskar att komma till Sverige. Det här är ett försök att skrämma bort turisterna. Vi tror att hela frågan, och på vilket sätt det har hanterats, har att göra med att Sverige har stått upp för mänskliga rättigheter, men också för att vi har stått upp för Gui Minhai, säger källan i regeringskansliet.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/xRk9WB/kalla-i-regeringskansliet-darfor-angrips-vi-av-kina
Kinas ambassadör har i år lite förstrött, på patenterat nonchalant diktaturvis, i en intervju med Sveriges Radio mer eller mindre hotat svensk media som rapporter misshaglig information om Kina (se
https://sverigesradio.se/sida/avsnitt/1092368?programid=1300). Så att hota Sverige även diplomatiskt kan ju knappast vara främmande för honom.
Tyvärr finns det ingen uppenbar "lösning" på det hela utan man får väl hoppas att kineserna tröttnar till slut och att de diplomatiska förbindelserna länderna emellan fortsätter på samma knackiga sätt som under de senaste åren