Citat:
Ursprungligen postat av
Ugglan.
Jag valde att hålla mig undan ett tag för att iaktta tråden. Vips sjönk pulsen i tråden och snacket om "bröder" bredde ut sig igen. Och helt plötsligt var några användare sams och inga större meningsskiljaktigheter förekom. Ja, Pudelfrillan svarade inte ens på ett "kritiskt" inlägg från divadnil! Inget tal om KM, "mannen med pilotglasögon" eller brovittnet, inte! När jag sedan tittar fram igen och närmar mig "mannen med pilotglasögon" och brovittnet möts jag av ett kompakt motstånd och protesterande. Ja, inte ens Helenas hemgång med hjälp av Judaland föll i god jord. Man kan få fram mycket användbar information av till synes ingenting.
Att "mannen med pilotglasögon" är inblandad råder det för min egen del inget tvivel om. Högst sannolikt finns Helenas kvarlevor på marker som direkt kan knytas till mannen och därför kan han heller inte ens anonymt tipsa om var kroppen finns. Det verkar dock finnas indikationer som säger att polisen intresserar sig för dessa marker. Jag tror att "mannen med pilotglasögon" fick hjälp av en mycket närstående person, en person som idag mår mycket dåligt av att bära på detta oket. Detta är mina personliga tankar utifrån det som föreligger. Ska bli intressant att se om de respekteras eller om de med alla till buds stående medel ska bombas sönder.
Ta inget personligt. Det är inte du som ligger i fokus. Att kritiskt granska olika scenarion är inte att välja sida. Finns bara ett, att det som hände ska nå fram.
Är din uppfattning att det med säkerhet kan utgås ifrån att ”pilot” är samma person på statt och på bron?
Anser du för din del att det är möjligt att Helena promenerade hem?
Känner du till polisens intresse för vissa markområden? Vore isfl intressant att få ta del av vilka..
Hur tänker du kring att första skon hittades tidig söndagkväll och den andra först måndag eftermiddag....Hur tror du att de poliser som bildade första kedjan på söndagen kunde missa sko nr 2?
Enligt dem så letade de hela natten till morgonen utan att hitta något.
På måndag eftermiddag när UA, GA och PW var ute och gick med Helenas hund vi området så blev de tillropade av att de funnit andra skon.
Jag anser att frågetecknen här har ett samband med vad som hände men jag vet inte direkt hur.
Det finns ingen redogörelse för vilka, när och var från söndag till måndag....